X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34286
Przesłano:

Malowanie na styropianie - bałwanek. Konspekt zajęć z plastyki oraz zajęć kształcących kreatywność

Konspekt zajęć
1. Czas trwania: 2 godziny lekcyjne.
2. Klasa: Zespół Edukacyjno _Teraputyczny Gimnazjum
3. Ilość uczniów: 7
4. Prowadzący: Joanna Włoch
5. Przedmiot: Plastyka
6. Temat zajęć: Malowanie na styropianie – bałwanek.
7. Cele zajęć:
Cel główny:
• Uczeń wykonuje bałwanka na styropianie.
Cele operacyjne:
• Uczeń odpowiednio odrysowuje szablony.
• Uczeń maluje na styropianie.
• Uczeń miesza kolory farb.
• Uczeń starannie wypełnia kontury farbą.
• Uczeń precyzyjnie tnie nożyczkami filc oraz piankę.
• Uczeń dobiera kolory filcu do koloru pomponików.
• Uczeń dobiera kolory filcu do koloru pomponików.
• Uczeń dobiera kolory filcu do koloru pomponików.
• Uczeń dba o porządek na stoliku i w klasie.
8. Formy pracy: indywidualna.
9. Metody pracy: pokaz, ćwiczenia praktyczne.
10. Pomoce dydaktyczne: styropianowe podkładki, farby akrylowe, filc, pianka, pomponiki, klej magiczny, kubki, pędzelki, woda, dziurkacz.
11. Czas trwania: 2 x 45 min


Przebieg zajęć
1. Podanie i objaśnienie tematu oraz celu zajęć.
2. Przygotowanie stanowisk pracy – przyniesienie kubków z wodą, rozdanie pędzelków, wyciskanie farb na talerze.
3. Pokazanie uczniom w jaki sposób odrysowywać szablon bałwanka na styropianie.
4. Praktyczny pokaz sposobu nakładania farb arylowych na styropian, zwrócenie uwagi na malowanie w jednym kierunku. Prezentowanie uczniom techniki wykonania tła – stemplowania pędzelkiem umoczonym w dwóch rodzajach farby.
5. Malowanie sylwetki bałwanka oraz tła.
6. Wybieranie przez uczniów kolorów filcu, pianki i odrysowywanie szablonu szalika, kapelusza nosa, oczu i staranne wycinanie wzdłuż konturów.
7. Zwrócenie uwagi na właściwy dobór kolorów pomponików do szalika i czapki.
8. Przyklejanie gotowych elementów do postaci bałwanka.
9. Przedstawienie sposobu posługiwania się dziurkaczem, zwrócenie uwagi na zachowanie właściwych odstępów na kartce.
10. Przyklejanie wydziurkowanych śnieżynek na styropian.
11. Odłożenie wykonanych prac na parapet oraz sprzątnięcie stanowisk pracy.
12. Omówienie efektów wykonywanej pracy ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania uczniów na lekcji.

Konspekt zajęć
1. Czas trwania: 2 godziny lekcyjne
2. Liczba uczniów: 7
3. Przedmiot: Zajęcia kształcące kreatywność.
4. Prowadzący: Joanna Włoch
5. Temat zajęć: Bożonarodzeniowe topiary z materiału.
6. Cele zajęć:
Cel główny:
• Uczeń wykonuje bożonarodzeniowe drzewko.
Cele operacyjne:
• Uczeń tnie materiał na części.
• Uczeń starannie przykleja materiał do styropianowej kuli po wyznaczonej linii.
• Uczeń tnie gąbkę florystyczną i układa w doniczce.
• Uczeń przycina gałązki świerku i tworzy kompozycję w gąbce florystycznej.
• Uczeń współpracuje z kolegą.
7. Formy pracy: indywidualna, grupowa.
8. Metody pracy: pokaz, ćwiczenia praktyczne.
9. Środki dydaktyczne: materiał, kule styropianowe, klej, patyki do szaszłyków, kredki, nożyczki, gałązki świerku, doniczki, wstążki, gąbka florystyczna.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel podaje i objaśnia temat oraz cel zajęć.
2. Nauczyciel przypomina o kiermaszu mikołajkowym i omawia możliwości przeznaczenia uzyskanych funduszy ( prace wykonane przez uczniów są przeznaczone na kiermasz).
3. Nauczyciel prezentuje technikę cięcia materiału na kawałki i koordynuje pracę uczniów.
4. Nauczyciel demonstruje technikę przyklejania materiału przy użycia patyczka do styropianowej kuli. Wspomaga uczniów przy pracy.
5. Wybrani uczniowie tną gąbkę florystyczną i układają w doniczce.
6. Uczniowie przycinają gałązki świerku i tworzą kompozycję w doniczce, mocują przy użyciu kleju.
7. Uczniowie wiążą kokardki na doniczce.
8. Nauczyciel omawia efekty pracy oraz zaangażowanie uczniów w pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.