Scenariusz zajęć w grupie 6- latków.
Data: 26.10.2016r.
Prowadząca: Natalia Szarmach
Temat tygodnia: „Jesienne nastroje”.
Temat zajęcia: „Jesienny deszcz”.
Cele ogólne:
-doskonalenie poczucia rytmu,
-kształtowanie umiejętności recytowania wiersza,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-wprowadzenie wyrazu do globalnego czytania,
-doskonalenie umiejętności podziału wyrazu na głoski, sylaby, wyodrębniania głoski
w nagłosie i wygłosie,
-wprowadzenie nastroju radości oraz dobrego humoru podczas zabawy,
-doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek,
-rozwijanie zdolności manualnych, wyobraźni oraz kształtowanie poczucia estetyki,
podczas wykonywania jesiennego obrazka.
Przewidywane osiągnięcia dziecka:
-umie zaśpiewać poznaną piosenkę, wycisza się przed zajęciami,
-umie recytować wiersz z jednoczesnym pokazywaniem,
-potrafi uważnie słuchać treści wiersza,
-umie odpowiedzieć na pytania związane z wysłuchanym tekstem,
-potrafi odczytać globalnie wyraz oraz podzielić go na głoski, sylaby, wyodrębnia
głoskę w nagłosie i wygłosie,
-reaguje na sygnał nauczyciela podczas zabawy,
-potrafi rozwiązywać zagadkę,
-umie wykonywać zadania według słownych poleceń nauczyciela,
-potrafi samodzielnie wykonać pracę plastyczną,
-umie zadbać o estetykę swojej pracy.
Formy pracy:
-z cała grupą, indywidualna.
Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.
Rodzaj aktywności:
-polonistyczna,
-muzyczna,
-plastyczna.
Środki dydaktyczne:
-sześć kopert z zagadkami,
-płyta CD z piosenką pt. „Cicho-sza” oraz „Jesień- jesieniucha”,
-kartonik z wyrazem do globalnego czytania,
-obrazek kaloszy i kałuży do wycięcia dla każdego dziecka,
-nożyczki, klej, plastelina do wykonania jesiennego obrazka.
Przebieg zajęć:
1. Wspólne śpiewanie piosenki pt.„Cicho –sza” .
Cichuteńko już siadamy
i zajęcia zaczynamy.
Cicho - sza, cicho-sza,
cicho-sza.
Gdy szybciutko usiądziemy,
dużo rzeczy się dowiemy,
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
Gdy ktoś chciałby nam przeszkodzić,
pani palcem mu pogrozi.
Cicho-sza, cicho-sza,
cicho-sza.
2.Recytacja wiersza pt. „Wiatr i jesień” połączona z pokazywaniem.
Szu szu szu wiatr powiewa,
tańczą w parku wszystkie drzewa.
Tańczy z nimi Pani Jesień,
w koszu swoje dary niesie.
Wiatr z Jesienią chce pogadać,
nagle deszcz zaczyna padać.
Kap, kap, kap krople spadają,
wszyscy mokre głowy mają.
Parasole otwierają
i przed deszczem uciekają.
3.Słuchanie wiersza Doroty Gellner „Deszcz” .
Deszcz otworzył pod chmurami
mokrą skrzynkę ze skarbami.
I już lecą na dół z góry
Mokrych skarbów całe fury:
deszczowe kokardy, deszczowe balony
spadają na dachy, na złote balkony.
Siadają na wieżach, lądują w kominach
a my się cieszymy, że padać zaczyna!
4.Rozmowa na temat wiersza.
-O czym była mowa w wierszy?
-Jakie skarby leciały z góry na dół?
5. Odczytanie globalne wyrazu „deszcz”, podział wyrazu na głoski, sylaby, wyodrębnienie głoski w nagłosie i wygłosie.
6.Ekspresja słowna –„Co by było gdyby ciągle padała deszcz?”. Wypowiedzi dzieci na podany temat.
7. Zabawa rytmiczna „Niech tam leje.” Dzieci stoją w kole śpiewają piosenkę „Jesień- jesieniucha” . Słysząc melodię refrenu, wyklaskują tekst: Niech tam leje, niech tam wieje, ja się bawię, ja się śmieję, wymawiając go najpierw cicho, a potem głośno.
8. Wyszukanie przez wybrane dzieci ukrytych w sali kopert z zagadkami. Odczytanie przez nauczyciela ukrytych w kopertach zagadek oraz rozwiązanie ich przez dzieci.
Gdy go długo nie ma, wszyscy narzekają,
a gdy przyjdzie, pod parasol
przed nim się chowają. (deszcz)
Gdy ciepło – dają nam ulewę,
więc są podobne do konewek.,
a gdy przyjdzie, zimno – sypią biały puszek,
wiec są podobne do poduszek. (chmury)
Huczę, świszczę, lecę w pole,
czynię wokoło swawole.
Zrywam ludziom kapelusze
lub wykręcam parasole.(wiatr)
Gdy niebo wdzieje szary kubraczek,
a potem rzewnie się rozpłacze,
gdzie spadnie łez tych liczba duża,
tam z wody się zrobi wielka ... .(kałuża)
Małe, średnie i duże, uwielbiają kałuże!
Suche skarpetki wśród deszczu noszę,
kiedy na nogi wkładam ... . (kalosze)
Kiedy błyska, gdy ulewa,
wicher wieje, łamie drzewa.
Znak, że idzie duża, groźna, straszna ... (burza)
9.Ekspresja słowna Co by było, gdyby ciągle padał deszcz? Dzieci wypowiadają się na podany temat.
10.Jesienny obrazek- „Kolorowe kalosze”. Wyjaśnienie i pokazanie dzieciom, jak należy dokładnie i estetycznie wykonać pracę plastyczną.
11.Samodzielna praca dzieci przy stolikach.
12. Wywieszenie prac na wystawce w korytarzu.
Opracowała i przeprowadziła; Natalia Szarmach