X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34280
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jak to z żabką było? Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie 6- latków.
Data: 08.05.2017r.
Prowadząca: Natalia Szarmach
Temat zajęcia: „Jak to z żabką było?”

Cele ogólne:
-wdrażanie do kolejnego wypowiadania się,
-doskonalenie umiejętności czytania krótkich wyrazów,
-rozpoznawanie głosów zwierząt z nagrania,
-doskonalenie umiejętności rozwiązywania zagadek,
-zachęcanie do ruchu,
-zapoznanie z literą ż: małą i wielką, drukowaną i pisaną,
-wprowadzenie wyrazów do globalnego czytania,
-rozwijanie umiejętności słuchania,
-doskonalenie umiejętności układania wyrazów z liter.

Przewidywane osiągnięcia dziecka:
- potrafi słuchać wypowiedzi innych,
-potrafi samodzielnie przeczytać krótki wyraz,
-rozpoznaje odgłosy zwierząt z nagrania,
-potrafi samodzielnie rozwiązać zagadkę słowną,
-umie bawić się wspólnie z grupą,
-zna literę ż: małą i wielką, drukowaną i pisaną,
-potrafi samodzielnie ułożyć wyrazy z liter,
-umie wykonywać zadania według słownych poleceń nauczyciela,

Formy pracy:
-z cała grupą, indywidualna.

Metody: ćwiczenia praktyczne, rozmowa kierowana, objaśnienia.

Rodzaj aktywności:
-polonistyczna,
-muzyczna,
-ruchowa.

Środki dydaktyczne:
-obrazek mieszkańców łąki,
-napisy z nazwami mieszkańców łąki,
-zagadki słuchowe na płycie CD
-zdjęcie żaby,
-ilustracja litery ż,
-obręcze.

Przebieg zajęć;

1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat obrazka przedstawiającego łąkę wiosną.
Rozpoznawanie i nazywanie mieszkańców łąki. Losowanie napisów; odczytywanie
ich, np. biedronka, motyl, trawa, stokrotka, listek, łodyga, mak, rumianek, trawa,
kwiatek... i umieszczanie we właściwych miejscach.

2. Zagadki słuchowe – Odgłosy dochodzące wiosną z łąki.
Rozpoznawanie głosów zwierząt z nagrania: świerszczy, pszczół, bociana i żab.
Zapamiętywanie kolejności usłyszanych głosów, zaznaczanie jej poprzez ułożenie we
właściwej kolejność pierwszych liter występujących w poszczególnych wyrazach –
nazwach zwierząt.

3. Rozwiązywanie zagadek – „Mieszkańcy łąki”.
Wyszukiwanie roślin i zwierząt, o których jest w nich mowa, na ilustracji
przedstawiającej łąkę wiosną.

Skaczą po łące ,
pływają w wodzie .
Z bocianem żyją w
ciągłej niezgodzie ( żabki )

Co to za panie mają
pasiaste ubranie ,
od nich słodki miodek
na pewno dostaniesz . ( pszczoły )

Skrzydełka mam jak płatki
choć sam nie jestem kwiatem ,
I nad kwiatami w słońcu,
wesoło fruwam latem . ( motyl )

To jest takie dziwne zwierzę ,
bo ma tylko jedną nogę .
Własny domek ma na grzbiecie,
Kto to jest , na pewno wiecie ? ( ślimak )

Chociaż są malutkie,
bardzo pracowite.
Spotkasz je na łące,
bo są ich tysiące.( mrówki )

Dziób czerwony, długie nogi.
Żabki ze strachu schodzą mu z drogi. ( bocian )

Łatwo zauważysz między
listeczkami jej czerwony płaszczyk
z czarnymi kropkami . ( biedronka )

Na zielonej łące kwitnie ich tysiące.
W swej nazwie „sto” mają jak się nazywają? (stokrotki)

Pośród pól rzucone plamki czerwone,
lecz gdy w zbożu chcą zagościć,
to się rolnik na nie złości.(mak)

Znacie takiego małego konika,
który jest zielony,
w trawie sobie cyka ? ( konik polny )

4. Zabawa rytmiczno-artykulacyjna z wykorzystaniem wiersza T. Fiutowskiej „Żabie łapki”. Dzieci dobierają się parami, stają naprzeciwko siebie i powtarzają tekst, ilustrując go ruchem.
Dzieci: Dwie zielone małe żabki tak nad stawem grają w łapki: jedną łapką podnoszą prawą rękę, zgiętą w łokciu, do góry, klap, klap, klap. uderzają o prawą dłoń partnera, Drugą łapką podnoszą lewą rękę, ugiętą w łokciu, do góry, klap, klap, klap. uderzają o lewą dłoń partnera, Potem dwiema podnoszą obie ręce, ugięte w łokciach, klap, klap, klap. uderzają w obie dłonie partnera, Ty, bocianie, przykucają i grożą bocianowi, poruszając nas nie łap! palcem wskazującym.

5. Oglądanie zdjęcia żaby. Omówienie jej wyglądu.

6. Poznanie litery ż. Analiza dźwiękowa słowa „żaba”, podział słowa na sylaby i na
głoski. Pokaz litery ż: małej i wielkiej, drukowanej i pisanej, omówienie jej wyglądu.
Ułożenie z liter wyrazów żaba.

7. Podawanie przykładów imion rozpoczynających się głoską ż (Żaneta, Żelisław, Żanna, Żaklina, Żelibor, Żegota).

8. Zabawa ruchowa „Żabie zabawy”.

Na hasło Żabki skaczą, dzieci naśladują żabie skoki. Na hasło Żabki pływają, dzieci, w leżeniu przodem, naśladują pływanie żabką. Na hasło Żabki odpoczywają, wykonują siad klęczny, chowają głowy w ramiona, pochylając się do przodu.

9. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Żabki i bocian”.

Na dywanie nauczyciel rozkłada sześć dużych obręczy. Są to stawy. Dzieci-żabki skaczą po łące. Na hasło Bocian, wskakują do stawów, a wybrany bocian, próbuje je złapać. Złapane żaby, zamieniają się w bociany.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.