X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34274
Przesłano:
Dział: Logopedia

Mamo, tato poćwicz ze mną, czyli jak rozwijać mowę małego dziecka. Scenariusz zajęć logopedycznych

Nauczyciel logopeda: mgr Monika Łuczak-Ciesielska
Czas trwania zajęć: 60 min.

Grupa 4-5 latków, grupa 5-6 latków: zajęcia grupowe z dziećmi i rodzicami

Obszar z podstawy programowej: Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dziecka.

Cel ogólny:
- usprawnianie aparatu artykulacyjnego i kształtowanie prawidłowego toru oddechowego,
- rozwijanie percepcji słuchowej,
- budowanie umiejętności koncentracji uwagi.

Cele szczegółowe:
- usprawnia narządy mowy, wypracowuje celowe ruchy języka i warg (zabawy oddechowe ze słomką), wzmacnia mięśnie okrężne ust,
- wydłuża fazę wydechową, pogłębia oddech, odróżnianie fazy wdechu i wydechu,
- doskonali umiejętność naśladowania odgłosów przez prowadzącego.

Metody nauczania:
- ćwiczeń ortofonicznych
- oglądowa
- słowna
- ćwiczeń praktycznych

Forma pracy:
- grupowa.

Środki dydaktyczne:
lusterko, waciki, kolorowe piórka, piłeczki pingpongowe i wiatraczki, bańki mydlane, słomki, wata kosmetyczna, kolorowe waciki, zestawy obrazków – ,,Minki – czy potrafisz tak jak ja?”, ,,Wesołe minki bałwanka’’, ,,Zostań mistrzem wymowy z Lwem Leonem”, ,,Zabawy oddechowe na wesoło, Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj” - ćwiczenia oddechowe i artykulacyjne, zagadki logopedyczne z głoskami szumiącymi: sz, ż, cz, dż, układanki, historyjki obrazkowe 3-4 elementowe, ćwiczenie słuchowe – naśladowanie odgłosów zwierząt, pojazdów, odgłosów otoczenia (z wykorzystaniem kolorowych ilustracji i płyty CD).


Przebieg zajęć:
1. Zajęcia wstępne.
Przywitanie dzieci i rodziców. Nawiązanie z dziećmi kontaktu emocjonalnego, wzrokowego i słownego.

2. Ćwiczenia usprawniające narządy mowy (język, wargi): ,,Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj’’, ,,Śmieszne minki dla chłopczyka i dziewczynki”, ,,Wysuń język jak najdalej i nie przejmuj się tym wcale”, ,,Buzi gimnastyka w wierszykach”, ,,Wesołe minki Tygryska’’, ,,Bałwanka’’, ,,Zajączka” ,,ćwicz języczek razem z Lwem Leonem’’.

Wesołe minki bałwanka i zajączka- ćwiczenia usprawniające wymowę.
Wesołe minki bałwanka i zajączka – zabawy logopedyczne usprawniające narządy mowy z wykorzystaniem kolorowych planszy – ,,Poćwicz języczek z bałwankiem, zajączkiem, lwem Leonem", ,,Cmokaj, dmuchaj, parskaj, chuchaj", ,,Śmieszne minki dla chłopczyka i dziewczynki”.

3. Ćwiczenia oddechowe – Dmuchanie na wiatraczki – zabawę te można przeprowadzić w formie konkursu pod hasłem: „Czyj wiatraczek kręci się najdłużej?'' Dmuchanie na wiatraczki, kolorowe piórka, piłeczkę pingpongową (wydech długi, powolny/ krótki, szybki) z wykorzystaniem słomek, puszczanie baniek mydlanych, ćwiczenia oddechowe – Wesołe zabawy z balonikami.
Zabawy oddechowe na wesoło: ,,Rajd – pomóż kierowcy dojechać do mety”, ,,Ale wiatr –spraw, aby żaglówka dopłynęła do pomostu”, ,,Labirynt – przeprowadź rybkę przez wodny labirynt”, ,,Podróż – dowieź pasażerów pociągu bezpiecznie do stacji”, ,,Owieczka – ubierz owieczkę w wełnę (kulki waty), ,,Uwaga lawina – sprowadź z góry śniegową lawinę (kulkę waty), omijaj domy”, ,,Noc” – pomóż rozbłysnąć gwiazdkom na niebie”, ,,Staw – pomóż żabce dostać się po liściach na kwiatek”, ,,Łąka – spraw, aby łąka była kolorowa i umieść na niej stokrotki oraz motylki”, ,,Choinka-ozdób choinkę gwiazdkami bombkami oraz umieść pod nią prezenty”, ,,Pokój Zuzi” – Umieść w pokoju Zuzi zabawki i przedmioty w wybranych przez siebie miejscach”, ,,Gol! Zapełnij bramkę kolorowymi piłkami’’, ,,Baloniki – umieść baloniki w odpowiednich miejscach”, ,,Lala – ozdób sukienkę lal guzikami i kieszonkami, włosy – kwiatkami, a nóżki – bucikami’’, ,,Z kwiatka na kwiatek – pomóż motylkowi przefrunąć z kwiatka na kwiatek”, ,,Mruczek – pomóż Mruczkowi dostać się na dach”, ,,Pyszne lody – ułóż gałki lodów z kolorowej waty”, ,,Tort urodzinowy – ozdób tort bezami. Umieść kulki waty w zaznaczonych miejscach, ,,Uwaga lawina! Sprowadź z góry śniegową lawinę (kulkę waty), omijaj domy. ,,Wesołe misie – pobaw się misiami, przedmuchuj piłkę waty od jednego do drugiego misia”, ,,Wesoły klaun – umieść kulki waty o oznaczonych miejscach” ,,Zima”. Przyszła biała zima. Umieść płatki śniegu na niebie. Do przenoszenia obrazków użyj słomki do napojów i korowej waty.

4. Układanie historyjek obrazkowych 3 – 4 elementowych, rozmowa z dziećmi na temat historyjek obrazkowych. Układanki logopedyczne z głoską ,,sz” – nazywanie obrazków, zabawa artykulacyjna ,,Gdzie ukryła się głoska ,,sz”?

5. Ćwiczenie słuchowe – naśladowanie odgłosów zwierząt, pojazdów, odgłosów otoczenia (z wykorzystaniem kolorowych ilustracji i płyty CD).

6. Rozwiązywanie zagadek logopedycznych (sz, ż, cz, dż): ,,Jak żyrafa szyję myje?”

7. Zakończenie zajęć – podsumowanie i krótkie omówienie zajęć, sukcesów dzieci, pochwała i nagroda za pracę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.