Konspekt kierowany głównie do nauczycieli historii sztuki średnich szkół plastycznych, ale też nauczycieli innych typów szkół przygotowujących Uczniów do egzaminu maturalnego z historii sztuki.
Temat lekcji: Wstęp do architektury awangardowej pierwszej połowy XX w.
Zapis w dzienniku lekcyjnym: Wstęp do architektury awangardowej pierwszej polowy XX. Praca z materiałem ilustracyjnym. Analiza dzieł.
CEL OGÓLNY:
- zapoznanie uczniów z kształtem i charakterem architektury awangardowej 1 poł. XX w., nazwiskami najwybitniejszych artystów i wybranymi dziełami
- powtórzenie wiadomości
CELE OPERACYJNE:
Uczeń pamięta:
- pojęcia: funkcjonalizm, konstruktywizm, architektura „skóry i kości”, słupy-piloty;
- pięć tez wg Le Corbusiera (na razie w sposób ogólny);
- nazwiska artystów i wybrane dzieła
Uczeń rozumie:
- znaczenie poznanych pojęć
Uczeń potrafi:
- wskazać przykłady budowli konstruktywistycznych;
- zanalizować proces rozwoju architektury nowoczesnej na podstawie materiału ilustracyjnego;
- dokonać analizy porównawczej architektury eklektycznej, secesyjnej i awangardowej;
- dokonać oceny działalności artystów-architektów i ich nowatorstwa w dziedzinie architektury
ŚRODKI I POMOCE DYDAKTYCZNE:
- przygotowane przez nauczyciela papierowe plansze prezentujące wybrane zabytki architektury 1 poł. XX w., zamieszczone w kolejności chronologicznej (spis zabytków – patrz poniżej, punkt: Realizacja nowego tematu), mogą to być wydrukowane komplety luźnych zdjęć (ewentualnie prezentacja w formacie Power Point), można także zaangażować w proces przygotowania pomocy chętnego Ucznia; ilość gotowych zestawów zależy od możliwości organizacyjnych i technicznych (np. po komplecie na ławkę)
METODY PRACY:
- praca pod kierunkiem nauczyciela z przygotowanymi planszami, rozmowa nauczająca ukierunkowana, dyskusja, krótka informacja wspomagana materiałem ilustracyjnym, zespołowa analiza i ocena
FORMY PRACY:
- praca zbiorowa (z całą grupą), indywidualna
PRZEBIEG LEKCJI
Rekapitulacja wtórna
1. Przypominamy, jakie cele stawiali artyści konstruktywizmu rosyjskiego i holenderscy neoplastycy. Podajemy najważniejsze nazwiska i tytuły dzieł. Jak jest zbudowane dzieło konstruktywizmu i neoplastycyzmu?
Wprowadzenie do nowego tematu
1. Przypominamy, jaki charakter miała architektura końca XIX w. (Powstawały budowle o zabarwieniu eklektycznym, a także pierwsze architektoniczne owoce rewolucji przemysłowej. Wspominamy wieżę Eiffla i opisujemy jej konstrukcję. Zahaczamy o epokę secesji i budowle powstałe na przełomie wieków. Konstruujemy definicję pojęcia: architektura konstruktywistyczna, funkcjonalna, awangardowa).
Realizacja nowego tematu
1. Mamy już opanowane podstawowe wiadomości dotyczące architektury końca XIX w. i przełomu wieków. Teraz, na podstawie przygotowanych plansz zapoznamy się z najwybitniejszymi zabytkami 1 poł. XX w. i wspólnie ustalimy, jaki charakter nosi budownictwo nowej epoki.
Uczniowie powinni wyjąć brudnopisy i dokonywać samodzielnych, krótkich notatek (hasłowych) w trakcie wspólnej dyskusji.
Rozdajemy uczniom plansze z przedstawionymi 14 budowlami (np. 1 zestaw na ławkę).
Przyjrzyjmy się krótko planszom: czy zaprezentowanym budowlom można przypisać wspólny mianownik? Czy coś je łączy? A może się różnią?
(Elementy łączące to przede wszystkim geometryzacja form, kubiczność brył, akcenty poziome, np. w postaci pasów okien, duże przeszklone powierzchnie.
Elementy różniące: niektóre budowle mają bardziej fantazyjne kształty, są mniej kubiczne od pozostałych)
1. Omawiamy kolejno, ale w sposób ogólny zaprezentowane reprodukcje, przeprowadzamy krótką dyskusję:
nr 1
F. L. Wright, Warren Hickox House w Kankakee, Illinois, 1900 r.:
Z jakimi terenami kojarzy się budowla? Jakie formy w niej przeważają? Czy zastosowano tutaj zdobnictwo? Czy pasuje do budownictwa końca XIX w.? Jaki ma rzut?
(Budowla pasuje do terenów zielonych, a nie do miejskiego zgiełku – stąd nazwa domu: „preriowy”. Nie posiada ozdób typowych dla eklektyzmu, nie pasuje też do epoki rewolucji przemysłowej. Jej forma jest „czysta”, konstrukcja czytelna, a ozdobą są plastycznie eksponowane proste dachy. Rzut jest rozczłonkowany: L, T, X.)
nr 2
A. Gaudi, Casa Batllo w Barcelonie, 1902-07
Czy te dwie budowle może coś łączyć? (Tak, łączy je tzw. organiczność, lecz inaczej rozumiana.)
nr 3
W. Tatlin, projekt pomnika III Międzynarodówki, 1919:
Dlaczego dzieło znalazło się w naszym zestawie? Co wnosi do sztuki XX wieku?
nr 4
W. Gropius i A. Meyer, Hala warsztatów fabryki „Fogus” w Afeld an der Leine w Niemczech, 1910-14
Czy w przypadku prezentowanego obiektu widać jakiś związek z poprzednim? (Tak, uwidoczniona jest konstrukcja dzieła, siatka poszczególnych kondygnacji.)
nr 5
G. Rietvield, Willa w Utrechcie, 1924
Czy zaprezentowane dzieło typowe dla neoplastycyzmu pasuje swoim charakterem do konstruktywizmu niemieckiej fabryki?
nr 6
F. L. Wright, Dom Charlesa Ennisa w Los Angeles, 1924
Czy zauważacie cechę odróżniającą budynek od pozostałych? (Do form czysto kubicznych dodano ornament ze sztuki Majów i Azteków, co świadczy, że artysta-konstruktywista interesuje się przeszłością, sztuką dawną, lokalną.)
nr 7
W. Gropius, Bauhaus, 1925-26
Dlaczego budynek znalazł się w zestawie obiektów?
nr 8
Le Corbusier, willa Savoye w Poissy, 1929-31
Jakie są wasze pierwsze odczucia rodzące się podczas oglądania dzieła? Czy odpowiada swoim charakterem budowlom już omówionym? (Linie są bardziej płynne. Nauczyciel przekazuje informacje dotyczące tzw. 5 tez Le Corbusiera).
nr 9
F. L. Wright, Dom Nad Wodospadem, Bear Run, Pensylwania, 1935-39
Czy zabytek pasuje swoją formą do któregoś z poprzednich? Jakie cechy reprezentuje?
(Ma formy kubiczne, ale jest organicznie zespolony z otaczającą zielenią. Pasuje do domu w Kankakee.)
nr 10
F.L.Wright, zakłady Johnson Wax w Madison, Wisconsin, 1935-39
Porównajcie budowlę do wcześniej prezentowanych. (Ma charakter kubiczny, jednak posiada zaokrąglone naroża – dzięki temu odcina się od otoczenia, jakby izoluje od miejskiego zgiełku.)
nr 11
L.M.van der Rohe, dom Edith Farnsworth w Plano, Illinois, 1946-51
Porównajcie obiekt z Willą Nad Wodospadem. (Oba zabytki są ściśle powiązane z przyrodą, ale charakteryzuje je konstruktywizm.)
nr 12
Le Corbusier, blok mieszkalny w Marsylii, 1947-52
Czy zauważacie tutaj tzw. 5 tez le Corbusiera? Wymieńcie.
nr 13
L. M. van der Rohe, apartamenty w Chicago, 1948-51
Porównajcie obiekty.
nr 14
Le Corbusier, kaplica pielgrzymkowa Nôtre Dame du Haut w Ronchamp, 1950-55
Zabytek jest podsumowaniem naszych rozważań. Czym się charakteryzuje? (Jest najbardziej „rzeźbiarski” spośród pozostałych w kwestii ukształtowania bryły i nowatorski. Wprowadza nas tym samym do sztuki 2 poł. XX wieku i zapowiada jej odmienność)
Rekapitulacja pierwotna
Jaki charakter nosi architektura 1 poł. XX w. Jakie cechy przeważają?
- przewaga brył kubicznych;
- zastosowanie konstrukcji szkieletowej, która zastępuje dźwigającą rolę ścian;
- swobodne plany;
- rezygnacja z fasad i dekoracji;
- zerwanie z naśladownictwem dawnych stylów;
- dostosowanie architektury do ludzkiej skali;
- elementy prefabrykowane;
po wojnie:
- tęsknota za większą oryginalnością – linia krzywa, asymetria, otwarte i luźne bryły
Praca domowa
Na podstawie uzyskanych informacji zbuduj notatkę lekcyjną
Ocena uczniów
Wspólnie ustalamy, kto otrzymuje ocenę za aktywność i trafność spostrzeżeń, określamy jej wysokość.