Scenariusz zajęć świetlicowych
„Europejski Dzień Sąsiada”
Uczestnicy zajęć:
- uczniowie klas drugich.
Cel główny:
- uwrażliwienie na potrzeby drugiego człowieka.
Cele operacyjne – wychowanek:
- uczy się pomagać innym,
- otwarcie wyraża swoje uczucia,
- poznaje znaczenie słowa sąsiad, sąsiedztwo.
Metody pracy:
- słowna,
- drama,
- działanie twórcze,
- projekcja bajki.
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
- płyta DVD z bajką „Sąsiedzi”,
- odtwarzacz DVD,
- telewizor,
- mapa świata,
- wskaźnik.
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna
- Wychowawca ustawia dzieci w dwóch kołach. Jedno koło w środku, drugie na zewnątrz. Dzieci odwracają się do siebie twarzami i witają (np. A, witam sąsiada, co tam u sąsiada słychać, jak się sąsiad miewa itp.) Po tym koło się przesuwa do momentu aż każdy z każdym się przywita. Wychowawca na końcu zabawy wita wszystkich i podaje temat zajęć.
II. Część właściwa
- Wychowawca prezentuje dzieciom na DVD jeden z odcinków bajki „Sąsiedzi”. Po obejrzeniu bajki dzieci próbują na jej podstawie określić na czym polega pomoc sąsiedzka i czy warto utrzymywać dobre stosunki z sąsiadem. Wychowawca nawiązuje również do sąsiedztwa miast, krajów a także kontynentów.
- Podział dzieci na grupy. Odgrywanie scenek przedstawiających jak sąsiedzi mogą sobie pomagać, spędzać wspólnie czas i darzyć się szacunkiem.
- Zabawa „Moje lewe miejsce jest puste”. Dzieci siadają w kółku tak aby jedno dziecko miało wolne miejsce z lewej strony. To dziecko mówi „Moje lewe miejsce jest puste. Proszę aby usiadł na nim sąsiad który ma żółtą koszulkę, niebieskie trampki i nosi okulary.” W tym momencie dziecko, które odpowiada temu opisowi siada na tym wolnym miejscu. Można podawać różne cechy charakterystyczne osoby, która ma usiąść obok nas. Może to być fryzura, kolor kolczyków itp. Osoba obok, której zwolniło się miejsce z lewej strony opisuje następnego sąsiada, który ma usiąść obok niej.
- Mini quiz. Wychowawca prosi aby dzieci wymieniły najbardziej znanych sąsiadów z filmów albo bajek. (Pat i Mat z bajki „Sąsiedzi”, Paweł i Gaweł z wiersza „Paweł i Gaweł”, Kargul i Pawlak z filmu „Sami swoi” itp.)
- Zabawa „Co i kto z czym i kim sąsiaduje?”. Wychowawca zadaje pojedynczo każdemu dziecku pytanie. Przykładowo: z czym sąsiaduje pluszowy miś na półce? (Np. z pluszową żyrafą, jeżeli żyrafa leży obok.); z kim sąsiaduje Michał? (Np. z Kasią, jeżeli obok siedzi Kasia).
III. Część końcowa
- Podsumowanie zajęć. Dzieci opowiadają jaki powinien być dobry sąsiad, kogo chciałyby mieć za sąsiada. Wychowawca przekazuje wychowankom jakie znaczenie ma utrzymywanie dobrych stosunków sąsiedzkich.
Na koniec wychowawca czyta dzieciom wiersz Aleksandra Fredry „Paweł i Gaweł”.
Opracował:
Arkadiusz Kołosiński