X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34266
Przesłano:

Scenariusz szkolnej imprezy mikołajkowej

Miejsce: Sala Domu Kultury
Data: 04.XII.2015r
Cele imprezy:
- kształtowanie szacunku do tradycji i obrzędów
- przybliżenie wiedzy o zimie oraz tradycjach i zwyczajach mikołajkowych poprzez gawędę, śpiew, rozwiązywanie zagadek tematycznych oraz udział w konkursach i zabawach
- utrwalenie wiedzy o św. Mikołaju,
- integrowanie się z rówieśnikami i środowiskiem we wspólnej kulturalnej zabawie,
- uwrażliwienie na potrzeby innych : aby dobro otrzymać, trzeba dobro dać,
- zachęcenie do wykazywania inicjatywy i działań twórczych w zakresie ekspresji słownej, ruchowej i muzycznej.

Czynności przygotowawcze:
- świąteczna dekoracja sali, przygotowanie sali na przybycie gości,
- przygotowanie rekwizytów do zabaw: kapelusz, karteczki z poleceniami,
- zgromadzenie nagrań muzycznych i instrumentów perkusyjnych,
- zorganizowanie "poczty mikołajkowej",
- pozyskanie z internetu prezentacji o Mikołajowym zainteresowaniu uczniami naszej placówki,
- przygotowanie poczęstunku.
W drugiej połowie listopada dzieci i młodzież dostali pisemne informacje, że od początku grudnia będzie w placówce czynna "Poczta Mikołajkowa", do której będzie można wrzucać listy skierowane do św. Mikołaja. Zatem przez pierwsze trzy dni grudniowe uczniowie szkoły przysposabiającej do pracy chodzili po klasach i zbierali tę specjalną korespondencję.


PRZEBIEG IMPREZY:
1. Powitanie uczestników i przedstawienie celu spotkania w formie zagadki:
Ma długą brodę i do tego święty.
Lubi dzieci, więc nosi im prezenty”..............(mikołaj)

Następuje teraz nauka zawołania, które towarzyszyć będzie wszystkim w czasie trwania spotkania:
- prowadzący - Z mikołajem!!!
- odpowiedź publiczności - Czadu dajem!!!

2. Zabawa muzyczno - ruchowa:
- wszyscy tańczą swobodnie w rytm muzyki dyskotekowej. Prowadzący tańczy między nimi z kapeluszem w ręku. Znajdują się w nim proste polecenia do wykonania. Gdy muzyka ucichnie wskazana osoba losuje z kapelusza polecenie, które wszyscy wykonują. Zabawa toczy się tak długo, aż zostaną wykonane wszystkie zadania ukryte w kapeluszu.
Przykładowe polecenia:
a. tańczymy jak baletnice
b. tańczymy trzymając się za kolana
c. maszerujemy
d. tańczymy łącząc się w "trójeczki"
e. ściskamy jak najwięcej dłoni
f. chodzimy jak Mikołaj (z workiem na plecach).....

3. Rozmowa z uczestnikami:
Prowadzący zadaje kilka pytań dotyczących dzisiejszego Gościa:

- Kiedy przychodzi do nas św. Mikołaj?
- Kim był i gdzie mieszkał św. Mikołaj?
- Co przynosi Mikołaj?
- Komu Mikołaj przynosi prezenty?
- Skąd przybywa Mikołaj?
- Jak wygląda św. Mikołaj?
- Jaki kolor jest charakterystyczny dla świętego Mikołaja?
- Jakie zwierzęta były zaprzęgane do sań św. Mikołaja?
- Dokąd dzieci kierują listy pisząc do św. Mikołaja?

4. Czytanie listów z Poczty Mikołajkowej przez św. Mikołaja.

5. Zabawa muzyczno - ruchowa:
Jakie prezenty Mikołaj najczęściej przynosi dzieciom? - zabawki. Zatem wszyscy teraz wstają i bawią się do utworu "Zabawki" - w rozsypce po całej sali.
Wszyscy idą zgodnie z rytmem (do słów - krok, krok, stop) x8 - uważając na zmianę tempa,
a po zakończeniu fragmentu muzycznego naśladują wg własnej inwencji kolejno występujące zabawki: robota, piłkę, baletnicę, pociąg, misia.

6. Piosenka o św. Mikołaju, który cały rok ciężko pracuje, by naszykować dla wszystkich dzieci piękne prezenty:
- uczniowie klas szk. pdst. i szk. przysp. do pracy wychodzą na środek, śpiewają piosenkę i grają na janczarach.

7. Oglądanie prezentacji internetowej - "W domu Mikołaja".

8. Piosenka o Mikołaju.
Zanim Mikołaj przyjdzie to trzeba go obudzić!!!!
- dzieci szk.pdst. wychodzą ponownie na środek i śpiewają piosenkę "Pobudka św. Mikołaja".

9. Piosenka "Wszystkie dzieci Mikołaja kochają", wszystkie dzieci na niego czekają.....

10. WEJŚCIE i powitanie MIKOŁAJA - przy dźwiękach muzyki "Jingle bells" dwa skrzaty wprowadzają Mikołaja. Po przywitaniu z wszystkimi siada w fotelu, a dzieci śpiewają dla niego piosenkę "Mój kochany Mikołaju", w której zawarte jest zapewnienie, że zasłużyły na prezent.

11. Rozdawanie prezentów przez Mikołaja.
- dzieci i młodzież podchodzą do mikołaja klasami w wyznaczonej kolejności.

12. Taniec z Mikołajem:
- wszyscy tworzą koło i tańczą wspólnie przy piosence "Kochany Panie Mikołaju".

13. Zabawa muzyczno - ruchowa "Domek dla Mikołaja":
- wszyscy zostają w kole i ruchem ilustrują treść dobrze znanej piosenki.

14. POŻEGNANIE MIKOŁAJA:
- Mikołaj przy dźwiękach muzyki podchodzi do każdego z uczestników, przybija "piątki" i wychodzi, a wszyscy klaszczą i machają mu na pożegnanie.

15. Poczęstunek w "mikołajkowym bufecie".

16. Powrót do placówki.

Opracowanie: Elżbieta Karczyńska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.