Konspekt zajęć
Temat: ry i zabawy świetlicowe
Charakterystyka grupy: wychowankowie grupy III SOSW w Suliszewie. Miejsce: świetlica grupy III Prowadzący: Remigiusz Wieczorek Czas realizacji zajęć: 60 min, Data: 23.03.2017r.
Cele główne:
• kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie, integracja grupy, • odreagowanie napięć, • kształtowanie umiejętności ciekawego sposobu spędzania czasu wolnego,
Cele pośrednie:
• rozwijanie umiejętności skupiania uwagi na wykonywanym zadaniu, • wyrabianie nawyku doprowadzania działań do końca, • rozwijanie aktywności myślowej, • pobudzanie wyobraźni i wyzwalanie inicjatywy twórczej, • doskonalenie umiejętności współdziałania w grupie.
Cele szczegółowe:
• kształcenie umiejętności: - działania w różnych sytuacjach, - współpracy w grupie, - utrzymywania poprawnych kontaktów z kolegami w grupie, - współzawodnictwa, - zdrowej rywalizacji.
Metody pracy:
- pogadanka - praktycznego działania
Forma pracy:
- zbiorowa (grupowa)
Środki dydaktyczne:
- pisak sucho ścieralny, - kapsle,
- piłka, - krzesła,
- stolik, - magnetofon,
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna Uczestnicy zajęć zbierają się w świetlicy, zostają przywitani przez wychowawcę. Nauczyciel omawia temat i cel zajęć.
II. Część główna Wychowawca prosi podopiecznych o odsunięcie stolików, krzeseł ze środka świetlicy i prosi by pozostawili jeden stolik. Wychowankowie otrzymują kapsle i zaczynają wyścig po narysowanej trasie do mety. dy chłopcy skończą grać wychowawca przedstawia inne gry i zabawy, do których zachęca podopiecznych.
III. Część końcowa Wychowawca po przeprowadzonych zajęciach dziękuje za udział w zajęciach i prosi podopiecznych o uporządkowanie świetlicy.
Planowane efekty: • dobre samopoczucie podopiecznych, • utrzymanie dobrych stosunków w grupie rówieśniczej, • przyjemne spędzenie wolnego czasu.
GRY I ZABAWY:
KALAMBURY W grze biorą udział dwie drużyny a każda z nich powinna liczyć co najmniej osoby. ra polega na odgadywaniu haseł przedstawianych za pomocą gestów lub rysunków przez jednego z członków drużyny. GRA W KAPSLE Na stole rysujemy trasę z metą, startem i przejściem dla pieszych. zieci otrzymują kapsle i ustawiają je na starcie, muszą za pomocą pstryknięcia palcami dotrzeć do mety. Pierwszy wygrywa. ALARM wa rzędy krzeseł zwróconych do siebie poręczami, wszyscy siedzą – jeden luzak. bchodzi on rzędy w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. W dowolnym momencie uderza kogoś z siedzących w kolano z okrzykiem alarm i ucieka. Uderzony musi biec dokoła rzędów w odwrotnym kierunku niż uciekający. Kto pierwszy zajmie krzesło LIST GOŃCZY Wszyscy siedzą w kręgu, pierwsza osoba mówi, np.: Uwaga, poszukuje się osoby o niebieskich oczach, jasnych włosach, ubranej w biały sweter. Poszukiwana osoba milczy tak długo, aż grupa wywoła jej imię. eraz ona ogłasza kolejny list. abawa trwa tak długo, aż wszyscy zostaną wywołani. ZABAWA W KRZESŁA Krzesła o jedno mniej niż dzieci ustawione są w kole i zwrócone siedziskami na zewnątrz. Dzieci ustawione są dookoła krzeseł. Chodzą wokoło w trakcie grania muzyki. dy cichnie muzyka, starają się usiąść na najbliżej stojące krzesło. a każdym razem odpada jedno dziecko, te które odchodzą z gry zabiera krzesło. abawa kończy się w momencie, gdy zostaje tylko jedno dziecko i krzesło. PIŁKA PARZY Dzieci siadają w kole i przekazują sobie z rąk do rąk piłkę. W tym czasie gra muzyka, kiedy milknie, to z gry odchodzi osoba, która akurat trzyma piłkę.
Sporządził: wychowawca Remigiusz Wieczorek