Numer: 3424
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pomagamy ptakom i zwierzętom przetrwać zimę - wycieczka. Scenariusz zajęć dla dzieci 5 - 6 letnich

Dzieci znają cel wycieczki. Segregują w worki i koszyczki przyniesione pokarmy (pamiętając, że nie wolno karmić zwierząt pokarmami dla nich szkodliwymi, czyli czarnym chlebem, solonymi resztkami jedzenia, popsutymi tłuszczami i wędlinami, zapleśniałym pieczywem, nieznanymi nasionami).

1. Grupa dzieci 5 i 6 letnich

2. Cel ogólny:
• rozumienie potrzeby systematycznego dokarmiania ptaków oraz pojenie zwierząt zimą ze względu na trudne warunki ich bytowania.
3. Cele operacyjne:
• dziecko przyporządkuje pokarm odpowiednim zwierzętom,
• dziecko opowie o pracy leśniczego zimą,
• dziecko opisze wygląd lasu zimą,
• dziecko wyjaśni dlaczego należy systematycznie dokarmiać i poić zwierzęta,
• dziecko rozpozna ślady ptaków i zwierząt na śniegu,
• dziecko zastosuje określenia przestrzenne: za, nad, obok, między, pod, wyżej, niżej,
• dziecko dokarmi zwierzęta i ptaki zimą,

4. Metody pracy:
• samodzielnych doświadczeń,
• kierowania własną działalnością dziecka,
• zadań stawianych dziecku,
• ćwiczeń,
• rozmowa, objaśnienia, instrukcje,
• obserwacja, pokaz, własny przykład,

5. Formy pracy:
• indywidualna,
• grupowa,
• zbiorowa,

6. Środki dydaktyczne:
pokarm dla zwierząt i ptaków (siano, słonina, żołędzie, szyszki jarzębina, orzechy, kukurydza, marchew, nasiona słonecznika), lupy, wiaderka, worki, koszyki,

7. Przebieg:

• „Las zimą” – rozmowa z dzieckiem.
Zima jest piękną, ale trudną porą roku dla ptaków i zwierząt. Powinniśmy zadbać o to, aby one nie głodowały. Zwierzęta liczą na naszą pomoc w zdobywaniu pokarmu.
• Co, kto lubi? – zabawa dydaktyczna. Dzieci dobiorą odpowiedni pokarm dla poszczególnych gatunków zwierząt przedstawionych na ilustracji: sikorka – słonina, wróbel – zboże, gil – jarzębina, sarna – siano, dzik – żołędzie, zając – marchew.
• Spotkanie z leśnikiem, przypomnienie dzieciom zasad zachowania się w lesie przez pana leśniczego.
• „Las zimą” – obserwacja zimowego lasu, nawiązanie do wyglądu lasu jesienią, rozmowy, wyciąganie wniosków przez dzieci.
• „Przy paśniku” – spacer z leśniczym do pobliskiego paśnika – miejsca dokarmiania zwierząt. Dzieci wybierają drzewa, na których zawieszą smakołyki dla ptaków. Dzieci rozkładają przyniesiony pokarm stosując określenia: pod, na, wyżej, niżej, obok, za, między.
• Dlaczego należy zimą dokarmiać zwierzęta? Dla kogo ten przysmak? – rozmowa z panem leśniczym.
• „Wesoła polana” – zabawa, taniec dzieci, tańczą poszczególne części ciała (po kolei tańczą ręce, brzuch, nogi).
• „Po śladach” – dzieci chodzą wolno lub szybko po śladach kolegi ( w kole, w rzędzie).
• „Czyj to ślad” - dzieci szukają i rozpoznają ślady ptaków i zwierząt na śniegu, porównują ich wielkość i kształt. Dzieci obserwują ślady przez lupę i wyciągają wnioski.
• „Praca pana leśniczego zimą” – opowiadanie, objaśnienie, instrukcje podane przez pana leśniczego. Zachęcenie dzieci do opiekowania się ptakami w domu i w przedszkolu. Zwrócenie uwagi na systematyczne karmienie i pojenie ptaków.
• Podziękowanie leśniczego w imieniu zwierząt za troskę i miłą niespodziankę.
• „Jestem miłośnikiem zwierząt” – wręczenie dzieciom znaczków miłośnika zwierząt.
• Pożegnanie pana leśniczego (podziękowanie, wręczenie barwnego bukietu zrobionego przez dzieci).
• Powrót do przedszkola (dzieci pamiętają o zabraniu pustych opakowań).

Wycieczkę należy podsumować i utrwalić. Dzieci pamiętają o systematycznym dokarmianiu i pojeniu ptaków. Dzieci mogą wykonać album o ptakach , zwierzętach, o lesie w zimowej scenerii.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.