Konspekt lekcji matematyki w kl. IV
Temat: Powtórzenie wiadomości przed pracą klasową nr 2
PYTANIE KLUCZOWE :
Co możesz powiedzieć o wielokątach, które spotykasz na co dzień?
Cele lekcji:
- utrwalenie pojęć z geometrycznych, rozpoznawanie i nazywanie wielokątów, lustrzane odbicie i figury symetryczne.
- sprawdzenie umiejętności rysowania oraz rozpoznawania odcinków prostopadłych i równoległych, rysowania oraz rozpoznawania wielokątów o podanych własnościach
Cele sformułowane w języku ucznia:
- powtórzymy i utrwalimy wiadomości o poznanych wielokątach
- pokarzemy ,gdzie w życiu codziennym spotkamy kąt prosty, oś symetrii, odcinki równoległe i prostopadłe
Wymagania z podstawy programowej:
- rozpoznaje, nazywa i rysuje wielokąty
- rozpoznaje, rysuje odcinki i proste prostopadłe i równoległe,
- zna podstawowe własności kwadratu i prostokąta
Metody nauczania:
- problemowe (aktywizujące ucznia do myślenia)
- praktyczne (ćwiczenia praktyczne)
- dyskusja.
Formy pracy:
- ćwiczenia indywidualne
- praca w grupach
- zbiorowa.
Materiały i pomoce wykorzystane podczas lekcji:
- zeszyt przedmiotowy
- podręcznik „Matematyka 2001"
- karty pracy ucznia
Przebieg lekcji:
1. Część wstępna:
Podanie tematu lekcji i celów sformułowanych w języku ucznia.
Zanim przejdę do nowej lekcji przypominamy z klasą czym zajmowaliśmy się na poprzedniej lekcji i czego się nauczyliśmy. Przypomnienie jak rysuje się lustrzane odbicie figury, pokazanie rysunków figur i ich odbić lustrzanych, oś symetrii figury, rodzaje wielokątów, nazewnictwo, własności, odcinki prostopadłe i równoległe, prostokąt – jego własności, kwadrat – jego własności.
2. Część właściwa:
a) Praca w grupach dwuosobowych:
Na czystych kartkach rysują:
Zadanie 1.
- Odcinek (nazwa, oznaczenie)
- Równoległy do narysowanego
- Prostopadły do narysowanego
Zadanie 2.
Dowolny wielokąt
(po dyskusji opowiadają o nim)
b) Praca z całą klasą
Zadanie z podręcznika
c) Praca indywidualna
Karta pracy ucznia
3. Część końcowa
Odpowiedź na pytanie kluczowe..........................
Uczniowie kończą zdania:
Dziś nauczyłem się...
Przypomniałem sobie...