X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34237
Przesłano:
Dział: Świetlica

Nadchodzi wiosna! Scenariusz zajęć świetlicowych

NADCHODZI WIOSNA!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH

CELE GŁÓWNE:
Rozwijanie wrażliwości na piękno otaczającej przyrody.
Kształtowanie umiejętności dostrzegania zmian zachodzących w przyrodzie wraz z nadejściem wiosny.

CELE OPERACYJNE:
Uczeń zna najbardziej charakterystyczne zwiastuny wiosny.
Uczeń potrafi wymienić nazwy wybranych kwiatów występujących w przyrodzie wiosną.
Uczeń umie wykonać prostą pracę plastyczną na zadany temat.
Uczeń potrafi współdziałać w grupie.

METODY PRACY:
słowna, zadaniowa, praktycznego działania, ekspresyjna

FORMY PRACY:
indywidualna, grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
tekst wiersza pt. „Gdzie jest wiosna” D. Gellnerowej, teksty zagadek o tematyce wiosennej, książki zawierające ilustracje kwiatów występujących w przyrodzie wiosną, kartki kolorowego papieru, klej, koła z kolorowego papieru


PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie grupy, czynności organizacyjne.
2. Nauczyciel czyta wiersz pt. „Gdzie jest wiosna” Danuty Gellnerowej. Wspólnie z dziećmi analizuje jego treść.
3. Rozmowa na temat wiosny, jej zwiastunów.
4. Uczniowie rozwiązują zagadki czytane przez nauczyciela (zał. 1).
5. Wspólne oglądanie ilustracji przedstawiających wiosenne kwiaty.
6. Zabawa ruchowa „wiosenna łąka”(uczniowie naśladują ruchy ptaków, zwierząt, drzew itp. według poleceń nauczyciela).
7. Wykonanie prac plastycznych. Uczniowie otrzymują kartkę kolorowego papieru. Zadaniem dzieci jest wykonanie na niej kompozycji z kół przedstawiającej wyobrażenia dotyczące śladów wiosny. Mogą to być kompozycje wiosennych kwiatów lub inne pomysły dzieci.
8. Prezentacja prac oraz ich omówienie.
9. Podsumowanie zajęć, pożegnanie.

Zał. 1 WIOSENNE ZAGADKI

Po łące chodzi rycerz srogi, ma długie, czerwone nogi. Kiedy otwiera czerwony dziób, skaczą żabki do wody, chlup!

Na zielonej łące kwitną ich tysiące. W swojej nazwie „sto” mają. Jak się nazywają?

Na wilgotnych łąkach, niby żółte wieńce. Zakwitły na wiosnę wesołe...

Rosną na łące różne kwiatki: jaskry, stokrotki i polne bratki. Rośnie też kwiatek o błękitnych płatkach i tu się właśnie zaczyna zagadka. Może zagadka, a może bajka. Jak ci na imię?

Przy rzece leży ten zielony dywan, przeróżnym kwieciem zawsze umajony. Rosa go srebrzy wieczorem i z rana. Znasz go zapewne, dostarcza nam siana.

Ma biały brzuszek, granatowy fraczek. Powraca z wiosną, wkrótce ją zobaczysz.

Powrócił do nas z dalekiej strony, ma długie nogi i dziób czerwony. Dzieci się śmiały, gdy go witały, żabki płakały przez dzionek cały.

Zwykle złote, białe, albo fioletowe, wychodzą spod ziemi.

Jeszcze wszystko uśpione, jeszcze nic nie rośnie, a on śnieg przebija i mówi o wiośnie.

Jak ten kwiat się nazywa, co słowo „pan" w sobie ukrywa?

Myszek nie łowią, ptaszków nie jedzą. Te kotki szare, co na drzewach siedzą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.