X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34224
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Literkowy zawrót głowy - rozmowa z działaniem

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA DZIECI 6-LETNICH
Temat:„LITERKOWY ZAWRÓT GŁOWY"- rozmowa z działaniem zainspirowana piosenką „Smerfny alfabet”.
Cel główny
- doskonalenie umiejętności przygotowujących do nauki czytania i pisania
- utrwalenie poznanych liter
- rozwijanie percepcji wzrokowej

Cele operacyjne
Dziecko:
- rozwiązuje krzyżówkę i wpisuje litery w odpowiednie kratki
- rozpoznaje i nazywa poznane litery
- rozwija umiejętność czytania i pisania
- kształtuje umiejętność czytania ze zrozumieniem
- rozwija koordynację wzrokowo-ruchową

Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa

Metody: czynna – metoda ćwiczeń, metoda zadań stawianych dziecku
percepcyjna – obserwacji i pokazu,
słowna – rozmowa, objaśnienia i instrukcje
Pomoce:
Magnetofon, płyta CD z piosenką pt. ”Smerfny alfabet” i „Open, shut them” ; krzyżówka; flamastry; koperty; gra edukacyjna firmy Z.P.Aleksander pt. „Poczytam Ci mamo”; puzzle wyrazowo- obrazkowe; rozsypanka wyrazowa dla każdego dziecka; pasek z napisanym zdaniem dla każdego dziecka; brystol, kleje.

Wprowadzenie do tematu zajęć
1.Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Smerfny alfabet”

Przebieg zajęć:
2.Rozwiązywanie krzyżówki i wspólne odczytanie hasła.
Dz. nazywają obrazki i wymieniają głoski w ich nazwie. Chętne zapisują litery w kratkach. Wspólnie odczytują hasło: LITERY

Rozmowa z nauczycielką:
-Do czego jest nam potrzebna znajomość liter?
-Jakie litery poznaliśmy do tej pory? (nauczyciel pokazuje ruchomy alfabet- dz. odczytują litery)
-Dlaczego niektóre z nich zapisane są na niebiesko, a niektóre na czerwono?
-Co można ułożyć z liter? (wyrazy, zdania)
Żeby przekonać się, czy potraficie już czytać, będzie musiały wykonać dzisiaj kilka zadań. Znajdują się one w kopertach.

3.„Jaki to wyraz?”
Nauczyciel dzieli dzieci na zespoły. Każdy zespół otrzymuje koperty z pociętymi kartonikami obrazkowo-literowymi (3-4-5- literowe). Ich zadaniem jest ułożenie obrazków z części i odczytanie nazwy pod obrazkiem. Dz. odczytują wyrazy, które powstały.

4.„Wyrazowe puzzle?”
Każdy zespół otrzymuje w kopercie wyrazy i podpisy globalne. Próbuje jak najszybciej połączyć je w całość. Nauczyciel sprawdza poprawność wykonanego zadania.Dz. odczytują napisy pod obrazkami.

5.Zabawa ruchowa w j. angielskim przy piosence pt. „Open, shut them”.

6.„Ułóż zdanie”.
Dz. siadają pojedynczo na dywanikach w pociągu.Nauczyciel przypomina wspólnie z dziećmi zasadę układania zdań: „Zdanie zaczyna się dużą literą, kończy kropką.”
Dz. wyjmują spod dywanika białe koperty.Ich zadaniem jest ułożenie zdania z rozsypanki wyrazowej, odczytanie go i po sprawdzeniu poprawności zadania przez nauczyciela, schowanie wyrazów do koperty. Następnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara dzieci przesuwają się o liczbę oczek, wyrzuconych przez nauczyciela na kostce do gry i powtarzają tę samą czynność. (można zabawę powtórzyć kilka razy)

7.„Umiem czytać”
Dzieci wyjmują spod dywanika żółte koperty. Wyjmują z nich pasek z napisanym zdaniem. Ich zadaniem jest odczytanie go, przyklejenie na dużym arkuszu papieru, narysowanie treści zdania i podpisanie się.
np. Narysuj kota.; To jest dom.;To jest jabłko.;To jest piłka.; Narysuj małego psa. itp. Wspólne oglądanie powstałej pracy.

Zakończenie
8.Ewaluacja
Dzieci oceniają zajęcia pisząc na kartce „TAK” lub „NIE”. Uzasadniają swoje zdanie.Nauczyciel nagradza wszystkie dzieci literkowymi naklejkami,za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.