„ Święta Wielkanocne, tuż, tuż.... ”- scenariusz zajęcia dzieci 3,4 letnich
w grupie„ Biedronki”.
DATA: 13.04.2017 r.
CELE OGÓLNE:
kształtowanie umiejętności czytelniczych dziecka.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
dziecko uważnie słucha czytanego tekstu
dziecko próbuje wypowiadać się na dany temat
dziecko doskonali pamięć i spostrzegawczość
dziecko rozpoznaje swoje imię spośród innych imion
dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych
REALIZOWANIE TREŚCI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi
i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
3. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
4. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu
i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
8. Wychowanie przez sztukę- muzyka: różne formy aktywności muzyczno- ruchowej (śpiew, gra, taniec).
14.Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
METODY:
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka.
FORMY:
- indywidualna
- zbiorowa
ŚRODKI I POMOCE: – płyta CD, papierowe pisanki z imieniem dziecka , zagadki świąteczne, informacje związane ze zwyczajami świątecznymi, chusta animacyjna, dywaniki, historyjka
4- elementowa , medal w kształcie zajączka dla każdego dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „ Całuski”- Powitanie dzieci piosenką.
2. „ Wielkanocne zwyczaje”- przeczytanie przez nauczyciela zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi ( malowanie jajek, święcenie pokarmów, śniadanie Wielkanocne, śmigus- dyngus, poszukiwanie prezentów pozostawionych przez Wielkanocnego Zajączka). Rozmowy z dziećmi na temat sposobów ich przygotowań do Świąt w domu.
3. „ Zagadki Wielkanocne”- odgadywanie zagadek świątecznych.
Zajączek wielkanocny
Zgodnie z wielkanocnym zwyczajem
słodkie upominki każdemu rozdaje. /zajączek wielkanocny/
Lany poniedziałek
W ten świąteczny dzień
każdy z nas się śmieje.
A woda nie z nieba,
lecz z wiader się leje. /lany poniedziałek/
Rzeżucha
Choć już Święta blisko
wiatr na dworze dmucha.
Na talerzu, w domu
kiełkuje /rzeżucha/
Święconka
Zagląda ciekawie
przez okienko – słonko.
Bo też chce zobaczyć koszyk ze /święconką/
Pisanki
W wielkanocnym koszyczku
leżeć będą sobie.
Zanim je tam włożę,
ślicznie je ozdobię.
4. „ Zajączkowy taniec”- zabawy z chustą animacyjną przy muzyce, podrzucanie papierowych pisanek we wskazanym przez nauczyciela momencie, odszukiwanie pisanki ze swoim imieniem.
5. „ Historia zajączka”- układanie 4 - elementowej historii obrazkowej związanej z Zajączkiem, przedstawienie przebiegu wydarzeń widzianego oczami dziecka.
6. Podziękowanie dzieciom za zabawę, wręczenie każdemu dziecku medalu w kształcie Zajączka
Opracowała:
Iwona Bulejak