X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34210
Przesłano:
Dział: Przedszkole

"Moje ciało" - scenariusz zajęć. Rozwijanie kreatywności, świadomości własnego ciała. Elementy sensoplastyki

Grupa wiekowa: 3-4 latki

Cel ogólny: rozwijanie kreatywności
Temat tygodnia: Moje ciało
Temat dnia: Moje ręce, moje nogi są gotowe do przygody

Wstęp: W zajęciu głównym nauczyciel bazuje na dłoniach i zmyśle dotyku. Stopy i nogi zaangażowane zostały w pozostałych elementach zajęcia w ciągu całego dnia np.: podczas zabawy ruchowej kształtującej postawę „Zwinne stopy”, spaceru alejkami osiedla „Nogi gotowe do drogi” oraz podczas zabawy „Stopą malowane” – rysowanie stopą na dywanie.

1. „Świadomość ciała” – ćwiczenia ruchowe wg metody M. I Ch. Knillów – program wprowadzający
Cel: nabywanie podstawowych informacji o sobie (wyodrębnienie swojej osoby z otoczenia), rozwijanie świadomości własnego ciała, wyciszenie, koncentracja uwagi.
Pomoce: płyta z podkładem i instruktażem
Opis metody: Program Ch. Knilla „Dotyk i komunikacja” jest metodą terapeutyczną opierającą się na nawiązaniu z dzieckiem kontaktu przez dotyk przy akompaniamencie muzyki. Aktywność koncentruje się na tworzeniu dziecku sposobności do doświadczenia siebie, nabywaniu podstawowych informacji o sobie. Udział dziecka w zajęciu umożliwi mu zdobycie odpowiednich doświadczeń czuciowych, dzięki którym wzrasta świadomość ciała, co w konsekwencji ułatwia nawiązanie kontaktu z otoczeniem.
Program Wprowadzający służy określeniu ram programowych dla tych dzieci, które są w grupie nadaktywne, mających niewystarczającą koncentrację uwagi, z którymi trudno jest nawiązać i utrzymać kontakt.


Przebieg:
Dzieci wraz z nauczycielem siedzą w kole na dywanie, wykonując kolejne ćwiczenia wg instruktażu w rytm podkładu muzycznego.
Program Wprowadzający - w przybliżeniu 8 min.:
• Kołysanie
• Wymachiwanie rękoma
• Pocieranie dłoni
• Klaskanie
• Głaskanie głowy
• Głaskanie brzucha
• Relaksacja

2. „Jak na dłoni” – zagadki dotykowe
Cel: rozbudzenie ciekawości poznawczej, rozwijanie wyobraźni twórczej, formowanie odwagi
Pomoce: chusty do zawiązania oczu, wata, kostki lodu, żel, pianka do golenia, ręcznik papierowy, miska plastikowa
Przebieg:
Nauczyciel zawiązuje dzieciom oczy i prosi o wyciągnięcie dłoni. Kładąc na nią kolejno: watę, kostkę lodu, żel, piankę do golenia prosi o opisanie odczuć i skojarzeń jakie towarzyszą dzieciom. Zachęca do odgadywania czym jest „to coś” w dłoni. Nagradza słownie odwagę i pomysłowość.

3. „Dłonią malowane” – malowanie kolorową pianką i farbą na folii malarskiej (elementy sensoplastyki)
Cel: rozwijanie kreatywnej ekspresji plastycznej, stymulacja zmysłu dotyku, zachęcanie do pomysłowości
Pomoce: pianka do golenia do skóry wrażliwej, barwniki spożywcze, torebki plastikowe (rożki) z farbą, folia malarska, fartuszki ochronne
Przebieg:
Nauczyciel zaprasza dzieci do kącika, w którym będą miały możliwość wyrażenia swojej ekspresji twórczej przy pomocy barwionych pianek oraz farb. Dzieci same mają możliwość barwienia pianki, nakładania farby to foliowych rożków a następnie mają okazję to wyciskania, rozsmarowywania, lepienia z powstałych tworzyw w myśl zasady „kreatywnego brudzenia się”. Dzieci pracując dłońmi nazywają to czego doświadczają: lepkie, śliskie, zimne, gładkie ... dzieci mają dowolność wykorzystania produktu z zastrzeżeniem zasad bezpieczeństwa. Po pewnym czasie nauczyciel zaprasza dzieci do mycia rąk a następnie zachęca dzieci do złożenia folii. Teraz przychodzi czas na tzw. „Czyste malowane”. Poprzez złożenie folii otrzymujemy coś na styl torebki „Ziplock”, która z zewnątrz jest czysta a wewnątrz zawiera ciecz/substancję. Ten podkład daje możliwość pisania i rysowania po zewnętrznej stronie folii, a poprzez nacisk na nią farba i pianka przesuwa się tworząc coś na styl witrażu, z wyraźnie zaznaczonym kształtem rysowanym przez dziecko. Po zakończeniu działania praca zostaje wyeksponowana w sali.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.