X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34193
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienna szaruga - lietra l. Konspekt zajęć

Konspekt zajęcia

Temat: Jesienna szaruga – lietra l
Grupa: 5-6-latki (dzieci chętne)
Prowadząca: mgr Magdalena Siwek
Czas zajęć: 30 minut
Cele ogólne:
- analiza i synteza słuchowa wyrazów,
- wzbudzanie zainteresowania czytaniem i pisaniem,
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci,
- uwrażliwienie na bodźce dotykowe,
– poznanie i utrwalenie kształtu litery L, l,

Cele operacyjne - dziecko:
- wypowiada się na temat jesiennej pogody,
- buduje wypowiedź na dany temat,
- określa kolory jesieni,
- dokonuje analizy i syntezy wyrazów,
-potrafi odwzorować kształt litery L,
Metody:
- słowne: objaśnienia,
- oglądowe: pokaz,
- czynne: zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń
Formy pracy: z całą grupą, w parach
Pomoce dla dzieci: „litery dotykowe”, wykonane z materiałów o różnej fakturze, talerze z kaszą manną.
Pomoce dla n – lki: obrazki oraz podpisy do nich, wzór litery L, l

Przebieg zajęć:
1. Rozmowa kierowana na temat jesiennej pogody- prezentacja obrazu Stefana Filipkiewicza „Jesień”. Rozmowa o tym co jest na obrazie, jakie kolory przeważają w lesie, jakie dary jesieni możemy znaleźć w lesie. Rozmowa o pogodzie przedstawionej na pejzażu. Zwrócenie uwagi na zmiany w pogodzie jesienią.
2. Zapoznanie z monografią litery L – pokazanie dzieciom pisanej i drukowanej wielkiej i malej litery l. Szukanie podobieństw i różnic pomiędzy literami.
3. Dopasuj podpis –Prezentacja obrazków(lis, lizak, lupa, listonosz, list, parasol), nazywanie przez dzieci co znajduje się na obrazku, upewnienie się do czego służą przedstawione przedmioty (np. lupa powiększa obserwowane przedmioty). Dzieci wspólnie dzielą wyrazy na sylaby wyklaskując sylaby. Chętne dzieci próbują samodzielnie wyklaskiwać sylaby. Dzieci z pomocą nauczyciela odgadują, gdzie znajduje się głoska l – na początku, czy na końcu wyrazu. Wyszukanie z rozsypanych wyrazów i dopasowanie wyrazów do obrazka.
4. Zapoznanie z kształtem pisanej litery L – Każdemu dziecku nauczyciel rozdaje „dotykowe litery”- każda litera wykonana jest z innego materiału (np. papieru ściernego, pianki, folii bąbelkowej itp.) Nauczyciel pokazuje w jaki sposób należy pisać literkę l. Dzieci w powietrzu piszą literę. Następnie wodzą palcem po przygotowanych literach.
5. Plecy jak zeszyt – Dzieci dobierają się w pary. Jedna osoba jest uczniem, druga zeszytem. „Zeszyt” siedzi plecami do „ucznia”. Zadaniem dziecka jest pisanie palcem po plecach kolegi pisanej wielkiej i małej litery l. Po wykonaniu zadania następuje zmiana.
6. Litery w kaszy – dzieci siadają przy stoliku. Na talerzyku przygotowana jest kasza manna. Dzieci zabierają ze sobą dotykowe litery i próbują odwzorować kształt litery pisanej. Komu się udało w nagrodę może narysować swój rysunek w kaszy.
7. Dziecięce masażyki – dzieci siadają na dywanie w kole, tak by móc pisać na plecach kolegi. Nauczycielka mówi treść masażyka
LIST DO BABCI (zabawa czeska, oprac. M.Bogdanowicz)
[Dziecko siedzi zwrócone do nas plecami, masujemy jego plecy- „wygładzamy papier listowy”]
Kochana babciu. [Piszemy palcem na plecach dziecka]
KROPKA. [z wyczuciem naciskamy plecy w jednym miejscu]
Piszę Ci, że [kontynuujemy pisanie]
mamy w domu kotka.
KROPKA. [znów stawiamy kropkę]
Kotek chodzi, [kroczymy palcami]
kotek skacze, [„skaczemy”, opierając dłoń na przemian na przegubie i palcach]
kotek drapie, [delikatnie drapiemy dziecko po plecach]
kotek chrapie. [opieramy na nich głowę i udajemy chrapanie]
Składamy list [krzyżujemy ręce dziecka]
Naklejamy znaczek [dotykamy jego czoła wewnętrzną stroną dłoni]
I zanosimy na pocztę [bierzemy dziecko na ręce i spacerujemy z nim]
8. Podsumowanie zajęć – dzieci na „termometrze uczuć naklejają tzw. Okejkę (jeśli im się podobało naklejają „okejkę” blisko uśmiechniętej buźki, a jeśli zajęcia były nudne to blisko smutnej).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.