X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34178
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pieczemy gniazdeczka ryżowe - scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
z gospodarstwa domowego
Temat : Pieczenie gniazdek ryżowych
Grupa wiekowa: 3- latki
Nauczyciel: Aldona Mróz
Cel: Dziecko
- zaobserwuje charakterystyczne zmiany w przyrodzie w okresie wczesnej wiosny,
- obejrzy oraz dotknie ptasie gniazda,
- wysłucha wiersza,
- zadba o higienę rąk przed przygotowaniem potraw,
- wymieni produkty, z których powstają ciasteczka ryżowe,
- poda skojarzenia dotyczące pojęcia „sypkie - sypać się”,
- zaobserwuje etapy wypieku ciasteczek ryżowych,
- ulepi gniazdka ryżowe,
- przeliczy ciasteczka liczebnikami głównymi z zachowaniem prawidłowości w zakresie dostępnym dziecku.


Przebieg:
1. Powitanie uczestników – dzieci schodzą się do koła przy piosence „Chodźcie do koła” (Klanza – „Kiedy maluchy zmieniają się w zuchy”),
„Chodźcie do koła,
piosenka Was woła,
wszystkie dzieci zapraszamy
i na .... też czekamy, tere, fere, fru”
2. Wysłuchanie wiersza E. Szelburg – Zarembiny pt. „Ptaszki”. Rozmowa na temat wiersza.
Ewa Szelburg – Zarembina „Ptak”
Mama ptaszka, tata ptak
wiją gniazdko tak i siak.
-Ja zdobyłem to ,a ty?
-Ja to niosę ,a ty co?
-Trawka! Nitka! Puch! Ho! Ho!

Zwijali się, pracowali,
skarb do skarbu przydawali
i śpiewając niby z nut,
zbudowali domek-cud:
gniazdko ptasie - takie oto.

Wtuliłbym się z ochotą
między tych pisklątek rój
gdyby to był domek mój.
3. Obserwacja naturalnych okazów ptasich gniazd. Swobodne wypowiedzi dzieci nt. zaobserwowanych różnic i podobieństw w budowie gniazd.
4. Przygotowanie do pracy: mycie rąk, założenie fartuszków, podwinięcie rękawów.
5. Odczytanie przez n-la przepisu na gniazdeczka ryżowe:

„Gniazdka ryżowe”
- opakowanie kleiku ryżowego
- 10 dag wiórków kokosowych
- cukier wanilinowy
- ½ szklanki cukru
- ½ kostki tłuszczu
- 3 jajka
- powidła
Sypkie składniki mieszamy w misce. Dodajemy tłuszcz i jajka. Dokładnie wyrabiamy ciasto. Formujemy małe kulki z dziurką w środku. Do dziurki nakładamy powidła.

- dz. spróbuje wymienić i nazwać produkty na stoliku,
- dz. podejmie próbę wyjaśnienia pojęcia „sypkie produkty”,
- dz. obejrzy, dotknie, powącha oraz posmakuje wybrane składniki.
6. Prezentacja sposobu łączenia składników, wygniatanie ciasta przez n-la.
7. Podział ciasta na mniejsze porcje dla dzieci.
8. Lepienie przez dzieci kulek z ciasta, drążenie otworów, wypełnianie ich powidłami.
9. Liczenie przez dzieci gniazdek liczebnikami głównymi z zachowaniem prawidłowości.
10. Ułożenie ciasteczek na blasze.
11. Zabawa ewaluacyjna „Co mi się podobało na zajęciach, co mi się nie podobało”.
12. Zakończenie zajęcia, sprzątanie stoliczków, zdjęcie fartuszków, mycie rąk.
Po upieczeniu ciasteczek przez kucharki, dzieci degustują ciasteczka.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.