Konspekt zajęć w grupie 4-5 latków
Prowadząca: Katarzyna Trojanowska
Data: 04.10.2016 r.
Temat kompleksowy: Jesień w sadzie.
Temat zajęć: Liczymy owoce.
Cele ogólne:
– rozwijanie koordynacji ruchowej; kształcenie i doskonalenie umiejętności toczenia;
– rozwijanie umiejętności liczenia;
– pogłębianie wiadomości o owocach;
– poznanie nazw drzew owocowych: jabłoń, grusza, śliwa.
Cele operacyjne:
Dziecko:
– potrafi poprawnie toczyć piłkę,
– reaguje ruchem na polecenie nauczyciela,
– jest sprawne fizycznie,
– liczy w zakresie sześciu;
– łączy ze sobą różne elementy w celu utworzenia jednej całości,
– potrafi współdziałać w zespole,
Metody pracy:
odtwórcze: bezpośredniej celowości ruchu
czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania,
słowne: rozmowa,
oglądowe: obserwacja, pokaz.
Formy:
- zajęcia z całą grupą,
- praca w zespołach,
- indywidualna.
Środki dydaktyczne: owoce (jabłka, gruszki, śliwki), tamburyn, bębenek, sylwety owoców z bibuły, kartoniki w trzech kolorach (dla każdego dziecka), materiał przyrodniczy: plastelina, bibuła, słomki do napojów, kuleczki
z bibułki, papierowe talerzyki, opaski do zasłonięcia oczu, trójkąt, 3 koszyki, nóż, patyki, gałązki, klej, listki z kolorowego papieru, farby, pędzle, duży arkusz papieru.
Przebieg:
1. Zestaw ćwiczeń gimnastycznych nr IV
I. Część wstępna.
• Dzieci maszerują po obwodzie koła, kolejno biorą z kosza piłeczki.
• Zabawa orientacyjno-porządkowa Umiemy słuchać.
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, bawiąc się w dowolny sposób piłeczkami. Kiedy usłyszą uderzenie w bębenek, muszą się natychmiast zatrzymać. Jeśli któremuś wypadnie piłka, może ją podnieść dopiero wtedy, kiedy usłyszy dwa uderzenia w bębenek, oznaczające ponowny ruch.
II. Część główna.
• Ćwiczenia tułowia – Z ręki do ręki. Dzieci, w skłonie w przód, toczą piłeczki po podłodze z jednej ręki do drugiej, kolana mają proste, stoją w lekkim rozkroku. Po kilku ruchach prostują się i rzucają kilka razy piłeczki w górę.
• Skłony boczne – Coraz dalej. Dzieci w siadzie skrzyżnym, piłki mają w lewej ręce – akcentują piłką o podłogę z coraz dalszym skłonem w lewo (blisko siebie, dalej i jeszcze dalej); potem wykonują wyprost, podanie piłki górą do prawej ręki. Następnie wykonują ćwiczenia w prawą stronę.
• Ćwiczenia mięśni grzbietu – Turlamy piłki. Dzieci, w leżeniu przodem, toczą piłki po podłodze z ręki do ręki, w lekkim odchyleniu tułowia w tył.
• Zabawa na czworakach – Pieski bawią się piłeczkami. Dzieci-pieski turlają piłeczki głowami przed sobą i idą za nimi na czworakach; co pewien czas siadają skrzyżnie i podnoszą piłki w górę, aby pokazać, że nikt ich nie zgubił.
• Ćwiczenie równowagi – Przełóż pod kolanem. Dzieci, w staniu jednonóż, przekładają piłeczki z ręki do ręki pod kolanem wzniesionej nogi. Po każdym przełożeniu przenoszą ramiona w bok. Wykonują ćwiczenie, stojąc raz na prawej, raz na lewej nodze.
• Rzuty – Sprytne ręce. W pozycji stojącej lub w siadzie skrzyżnym swobodnie rzucają piłki w górę i chwytają obiema rękami. Potem wykonują próby rzutu i chwytania jedną ręką.
• Skrętoskłony – Piłeczkowe ósemki. W pozycji stojącej dzieci toczą piłki pomiędzy stopami ustawionymi w rozkroku, na kształt ósemki. W trakcie toczenia zmieniają rękę prawą na lewą i odwrotnie.
• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych – Piłka w tunelu. Dzieci stoją w dwóch rzędach, w rozkroku, w niewielkich odstępach od siebie – toczą piłki w skłonie w przód przez powstały tunel. Pierwsze dziecko idzie na koniec rzędu; każdy uczestnik zabawy musi dotknąć piłki w tunelu.
• Zabawa Między woreczkami. Dzieci toczą piłki slalomem pomiędzy woreczkami rozłożonymi na obwodzie koła; każda kolejna osoba zaczyna z niewielkim opóźnieniem.
• Podskoki. Dzieci naśladują podskokami ruchy odbijanej piłki.
III. Część końcowa.
• Ćwiczenia stóp Sprytne stopy.
W siadzie skulnym podpartym dzieci toczą piłki raz jedną stopą, raz drugą, aż do wyprostu kolana i z powrotem do jego zgięcia.
• Zabawa Masaż stóp. W pozycji stojącej dzieci masują piłki raz jedną stopą, raz drugą, w różnych kierunkach.
• Ćwiczenia wyprostne. Dzieci maszerują po obwodzie koła z przenoszeniem piłki z jednej ręki do drugiej nad głową. Potem odkładają piłki na wyznaczone miejsca.
2.Przedszkolny sad – wykonanie makiety sadu z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
• Zabawa matematyczna „W sadzie”.
Nauczyciel przygotowuje owoce: śliwki, jabłka i gruszki oraz trzy koszyki. Dzieci segregują owoce według rodzaju i nazywają
drzewa, na których one rosną.
- Których owoców jest najwięcej? A których najmniej?
- Jak nazywa się drzewo na którym rosły śliwki (śliwa)?
- Jak nazywa się drzewo na którym rosły jabłka (jabłoń)?
- Jak nazywa się drzewo na którym rosły gruszki (grusza)?
Wykonanie pracy plastycznej
Dzisiaj wykonamy makietę sadu z wykorzystaniem plasteliny, patyków, niewielkich gałązek oraz bibuły w kolorach: czerwony to jabłka, żółty – gruszki, a fioletowy – śliwki.
• Pokaz i omówienie sposobu wykonania drzewka przez nauczyciela.
Na niewielkie gałązki naklejamy małe kuleczki bibuły, które będą w zależności od koloru: gruszą, jabłkiem lub śliwką. Na dolną część gałązki wbijamy kuleczkę plasteliny, która po spłaszczeniu, utworzy podstawkę. Każde dziecko wykonuje tylko jedno wybrane przez siebie drzewko.
• Samodzielne działania dzieci: (Każde dziecko wykonuje jedno drzewko).
Następnie dzieci wspólnie z nauczycielem komponują makietę sadu na dużym arkuszu papieru (podstawki z plasteliny pozwalają umieścić drzewka w wybranych przez dzieci miejscach). Pomiędzy drzewkami dzieci mogą poprzyklejać kuleczki z bibuły – opadłe owoce i listki, które wiatr strącił z drzew.
Oglądanie gotowej pracy; podkreślenie wkładu każdego dziecka w powstanie wspólnej całości.
• Prezentacja w kąciku dla rodziców.
Literatura: Przewodnik metodyczny „Kolorowy start cz. 1”
Autor: M. M. Skrobacz, W. Żaba - Żabińska
Opracowała: Katarzyna Trojanowska