ANDRZEJKI
Scenariusz imprezy szkolnej zorganizowanej 30 listopada 2006 roku w Szkole Podstawowej w ................................... z okazji andrzejek.
Cele:
- kształtowanie szacunku dla kultury i obyczaju rodzimego,
- bogacenie wiedzy o elementach tradycji polskiej,
- uświadomienie dzieciom, że wróżba to zabawa;
- wdrażanie do aktywnego i kulturalnego spędzania czasu wolnego;
- uczenie współdziałania uczniów.
Metody:
Dominacja metody zajęć praktycznych, elementy metody podającej.
Formy pracy:
- grupowa
- zbiorowa
- indywidualna
Uczestnicy: uczniowie klas 0 -VI SP w Dąbrowicy Dużej
Czas trwania imprezy: 3,5 godziny.
Zaproszenie na imprezę:
Na kilka dni przed andrzejkami na korytarzu szkolnym zostanie wywieszone zaproszenie o następującej treści:
Dzień wróżb i czarów oraz tajemniczych zaklęć. Chcesz poznać swoją przyszłość? Prosimy do nas! 30 listopada o godz. 15.30 zaczyna działać czarodziejska moc!
Przebieg imprezy:
1. Wprowadzenie do tematyki spotkania
Dzień 29 listopada to tradycyjne andrzejki, czyli wieczór wróżb. Wtedy to dziewczęta, a nawet chłopcy, chcą dowiedzieć się czegoś o swym przyszłym losie, a zwłaszcza o swym przyszłym mężu lub żonie. Zwyczaj wróżenia w wieczór andrzejkowy znany jest od bardzo dawna i pielęgnowany do dziś. Stare przysłowia mówią: „Na św. Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja”, „Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego”, „Na św. Andrzeja błyska pannom nadzieja”.
Zapraszamy do wspólnego wróżenia. Pamiętajmy jednak, że dzisiaj nie podchodzimy do wróżb tak poważnie jak robiono to dawniej. Dla nas wróżba to zabawa i trzeba traktować ją z przymrużeniem oka, to znaczy – nie całkiem poważnie, chociaż nie jest wykluczone, że może się spełnić.
2. Andrzejkowe wróżby
Na korytarzu szkolnym przygotowane są stanowiska, przy których grupy uczniów zajmują się jednym rodzajem wróżby
Stanowisko 1 – Lanie wosku na wodę przez klucz (klucz zamyka wszelkie sekrety, tajemnice, otwiera bramy niebios, umożliwia kontakt z dobrymi duchami)
Roztopiony wosk lejemy cienką strużką przez ucho klucza. Czekamy chwilę, aż wosk stężeje. Następnie wyjmujemy go z wody i na podstawie otrzymanego w świetle lamp kształtu odczytujemy swoją przyszłość.
Stanowisko 2 – Serduszka
Na jednej stronie papierowego serca wypisujemy imiona chłopców, na drugim serduszku imiona dziewcząt. Dzieci przekłuwają serduszko igłą po niezapisanej stronie. Prowadząca odwraca serce i sprawdza, jak będzie brzmiało imię ukochanej osoby.
Stanowisko 3 – Kubeczki
Przygotowujemy 3 kubeczki. Wkładamy pod nie: obrączkę, pieniążek, różaniec. Prowadząca przestawia kubeczki, a dzieci wybierają jeden z nich. Odkryty pod kubeczkiem przedmiot wróży: obrączka – małżeństwo, różaniec - życie zakonne, pieniążek – bogactwo.
Stanowisko 4 – Koło fortuny
Dzieci wróżą, dokąd udadzą się w czasie najbliższych wakacji kręcąc kolorową butelką, która wskazuje pocztówkę przedstawiającą różne ciekawe miejsca (butelka znajduje się w środku kręgu ułożonego z pocztówek).
Stanowisko 5 – Zaczarowane zawody
Z pudełka dzieci wyjmują różne materiały oznaczające zawody, np. nici – krawcowa.
Zabawy
Cukierki z niespodzianką
Wszystkie dzieci stają w kole. Prowadząca podchodzi Z koszyczka dzieci wybierają cukierek, zawierający w środku zapisaną wróżbę.
Buty
Dzieci ustawiają po kolei buty jeden za drugim w kierunku wyjścia z budynku. Czyj but pierwszy przekroczy próg, ten ma największą szansę pierwszy zmienić stan cywilny.
Randka w ciemno
Wybieramy spośród uczniów jedną dziewczynkę i czterech chłopców. Dziewczynka będzie wybierała chłopca, który w przyszłości będzie jej mężem. Dziewczynka nie widząc kandydatów zadaje im przygotowane wcześniej pytania. Kandydatów jest trzech, a jeden z chłopców przekazuje dziewczynce ich odpowiedzi. Chłopiec, którego odpowiedzi spodobają się dziewczynce najbardziej będzie jej mężem. Na koniec gry para tańczy wspólny taniec.
3. Zakończenie imprezy
a) dyskoteka
b) Wróżba „Drzewko szczęścia”
Przygotowujemy dużą gałąź, na której zawieszamy na czerwonych wstążeczkach (kolor czerwony symbolizuje miłość) czerwone serduszka. Na każdym serduszku zapisana jest pozytywna wróżba. Powracające do domów dzieci zabierają ze sobą jedno serduszko, które potem wkładają pod poduszkę. Wróżbę odczytują dopiero rankiem następnego dnia, w przeciwnym razie wróżba się nie spełni.
c) ewaluacja
Przed powrotem do domu dzieci oceniają przebieg imprezy za pomocą kolorowych kartoników, które przyklejają na sylwetce czarnego kota. Kolor pomarańczowy oznacza, że impreza bardzo im się podobała, kolor niebieski – podobała się mniej, fioletowy – nie podobała się wcale.