Hospitacja diagnozująca
Diagnoza matematyczno-przyrodnicza
Scenariusz zajęć w grupie 5,6 latków
Dnia 14.06.2016
Prowadząca: Marta Kwiatkowska
Temat: „Mieszkańcy łąki i lasu”
Podstawa programowa:
13.1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
13.2 wyznacza wynik dodawania i odejmowania, pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych;
13.3 ustala równoliczność dwóch zbiorów, a także posługuje się liczebnikami porządkowymi;
13.4 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
12.1 wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, łące, w lesie;
14.3. dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania
Cel ogólny zajęć:
•Zna nazwy zwierząt, które mieszkają w lesie i na łące
•Potrafi liczyć w zakresie 10. Manipuluje liczmanami, potrafi wyznaczyć wynik dodawania i odejmowania.
Cele operacyjne:
Dziecko:
•Potrafi rozwiązywać zagadki tekstowe;
•Słucha poleceń i wykonuje zadania
•Liczy do 10 oraz według własnych możliwości;
•Rozwiązuje proste zadania z treścią
•Nazywa prawidłowo leśne i łąkowe zwierzęta
Środki dydaktyczne: liczmany motyli dla każdego dziecka, ilustracje zwierząt, motyle, kredki, karta pracy dla każdego dziecka, płyta CD, magnetofon, szarfy
Metody:
•słowna: opowiadanie, objaśnienia, instrukcje
•czynna: zadań stawianych do wykonania, praktycznego działania
•oglądowa: obserwacja i pokaz
•elementy metody prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej
Formy: z całą grupą, indywidualna
Przebieg zajęcia:
1. Opowieść o motylu „Przygody motylka” – wprowadzenie do zajęć
2. Rozwiązywanie zagadek przez dzieci o mieszkańcach łąki i lasu- wskazanie przez dzieci rozwiązania na ilustracjach. Podział na mieszkańców łąki i lasu.
•Kopie w ziemi korytarze, sypiąc kopce z piasku.
Można nazwać go górnikiem, choć nie nosi kasku.(kret)
•Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, lata nad łąką a zwie się .......... (biedronka)
•Powrócił do nasz dalekiej strony ma długie nogi i dziób czerwony. (bocian)
•To rude zwierzątko w dziupli sobie mieszka. Skacze po drzewach w dziupli sobie mieszka.(wiewiórka)
•Swoją piękną kitę nosi dumnie jak wiewiórka, lecz wiewiórka kur nie kradnie z wiejskiego podwórka. (lis)
•Dba o wszystkie drzewa, chce by zdrowe były, żeby się robaczki w nich nie zagnieździły.(dzięcioł)
•Do świni podobny lecz ma ostre kły, jest dziki i może być bardzo zły.(dzik)
•Ma króciutkie nóżki i maleńki ryjek, chociaż igły nosi nigdy nic nie szyje (jeż)
•Skacząc po łące szybko uciekam ,gdy dziób bociana ujrzę z daleka. (żaba)
•Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne, cienkie. Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą... (sarenkę)
•On, kiedy tylko budzi się słońce z kwiatka na kwiatek lata po łące, by wszystkich, którzy są w okolicy barwą skrzydełek swoich zachwycić.(motyl)
•Przez cała zimę słodko sobie śpi. Wiecie dlaczego, bo miód mu się śni. (niedźwiedź)
•Krótki ogon, długie uszy – nie ma go w przedszkolu. Żyje sobie w leśnej głuszy, lub kica po polu. (zając)
•Latem krążę ile sił, zbieram z kwiatów złoty pył.(pszczoła)
•To one misternie sieci tkają, a muchy patrzą i podziwiają. Gdy jednak muszka tam wleci, to nie podziwia już więcej sieci.(pająk)
3. „Motyle” – zabawa ruchowa.
4. Rozwiązywanie zadań:
•Przelicznie liczmanów - motyli
•Układanie motyli według instrukcji nauczyciela - posługiwanie się określeniami dotyczącymi położenia w przestrzeni : obok, za, przed, nad, pod, z lewej strony, z prawej strony
•Kontynuowanie rozpoczętego rytmu
•Posługiwanie się pojęciami dotyczącymi wielkości: najmniejszy, mały większy, największy
•Rozwiązywanie prostych zadań z treścią
5. Wykonanie karty prac – przeliczanie i zaznaczanie zwierząt na karcie pracy