Scenariusz zajęć otwartych
Uroczystość dla klas 0-III SP z okazji
Dnia Świętego Patryka, patrona Irlandii oraz I dnia wiosny.
Wprowadzenie
Wychowawcy klas 0-III i nauczyciele języka angielskiego zostali poproszeni o wprowadzenie dzieci na podstawie przygotowanych materiałów w tematykę obchodzonego 17.03 w Irlandii Dnia Świętego Patryka. Dokładnie w dzień patrona każda z klas miała za zadanie odnaleźć ukrytą na terenie szkoły kopertę z trzylistną koniczynką i symbolem swojego oddziału, w której znajdowały się zadania do wykonania oraz list od psotnego, irlandzkiego skrzata Leprikona. W liście skrzat prosił dzieci o wykonanie zadań oraz zapraszał na spotkanie z okazji I dnia wiosny. Dzieci wraz z wychowawcami kierowały się w poszukiwaniach mapą z oznaczonym na niej miejscem ukrycia koperty. Co więcej na terenie szkoły została również ukryta maskotka przypominająca Leprikona. Zadaniem dzieci było ją odnaleźć. Dla znalazcy przygotowano nagrodę.
Zadania ukryte w kopertach:
Klasa”O”: przygotowanie pomponów z krepy we wskazanym kolorze
( jeden z kolorów tęczy )
Dla klasy I-ej: pokolorowanie tęczy zgodnie z instrukcją w języku angielskim i przygotowanie pomponów z krepy we wskazanym kolorze ( jeden z kolorów tęczy );
Dla klas II-ich: uzupełnienie wskazanymi wyrazami opisu skrzata ( załącznik nr 1 ), ułożenie hasła w języku angielskim z rozsypanki literowej i przygotowanie pomponów z krepy we wskazanym kolorze ( jeden z kolorów tęczy );
Dla klas III-ich: rozwiązanie quizu dotyczącego Irlandii ( załącznik nr 2 ), ułożenie hasła w języku angielskim z rozsypanki literowej i przygotowanie pomponów z krepy we wskazanym kolorze ( jeden z kolorów tęczy );
Wszystkie klasy miały także za zadanie ubrać się tego dnia na zielono.
Cele:
• Kształtowanie szacunku i tolerancji wobec innych kultur;
• Utrwalenie symboli związanych z Irlandią, dniem św. Patryka oraz wiosną;
• Wzbudzanie i umacnianie motywacji do nauki języka obcego;
• Aktywizowanie uczniów w procesie zdobywania wiedzy i umiejętności językowych;
• Włączanie pozytywnych emocji do procesu nauczania celem utrwalania efektów;
• Kształtowanie umiejętności wzajemnej, zdrowej rywalizacji;
• Wdrażanie do współpracy w zespołach zadaniowych;
• Dzielenie się wiedzą i pomysłami;
• Kreowanie pozytywnego wizerunku szkoły w środowisku lokalnej społeczności.
Metody: słowne, aktywne, TPR (Reagowania Całym Ciałem), piosenki
Formy pracy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Przebieg uroczystości:
1. Powitanie zebranych dzieci i ich wychowawców;
Dzieci siadają klasami w ustalony sposób, tak by kolor pomponów danej klasy odpowiadał kolorowi leżącej na podłodze karki.
2. Rozmowa na temat celu spotkania.
( I dzień wiosny, zaproszenie Leprikona, omówienie wydarzeń związanych z poszukiwaniem kopert i maskotki, sprawdzenie poprawności wykonania zadań, omówienie znaczenia kolorów pomponów – tęcza, omówienie znaczenia rozszyfrowanych haseł )
3. Nawoływanie skrzata Leprikona ( który niestety nie pojawił się na spotkaniu ) piosenką ‘If you are wearing green today...’;
4. Znalezienie i odczytanie ostatniego listu od skrzata, w którym prosi on dzieci o wykonanie jeszcze dwóch zadań:
- odczytać I część tajemniczego hasła ukrytego pod kolorowymi kartkami leżącymi na podłodze przed dziećmi; ( GABINET )
- odnaleźć w ułożonych przez dzieci hasłach wskazane litery i odczytać w ten sposób II część tajemniczego hasła ( DYREKTORA )
5. Zwycięzcy przeprowadzonego zimą konkursu literowania w języku angielskim udają się do gabinetu pani dyrektor by sprawdzić co się za tym kryje. Odnajdują tam Leprikona, który następnie przychodzi na spotkanie przynosząc garnek złota ( cukierków ). Garnek ten zgodnie z legendą jest ukryty na końcu tęczy .
6. Powitanie skrzata Leprikona piosenką ‘If you are wearing green today...’;
7. Wręczenie przez Leprikona nagrody dla znalazcy maskotki oraz poczęstowanie dzieci cukierkami.
8. Podziękowanie za udział i pożegnanie zebranych, udanie się z tęczowymi pomponami na wiosenny korowód z okazji I dnia wiosny.
mgr Katarzyna Kuchta
mgr Magdalena Przybysz