X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34163
Przesłano:
Dział: Logopedia

Święto Pluszowego Misia - scenariusz obchodów Święta Pluszowego Misia

26 11.Temat: ,,Święto Pluszowego Misia’’
-zajęcia otwarte dla dzieci i nauczycieli w ramach Akcji Kampanii CPCD
opracowała Ewa Trzeszan, neurologopeda

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie dzieci z historią powstania pluszowego misia,
- kształtowanie postaw prospołecznych,
- rozumienie potrzeby okazywania innym szacunku i przyjaźni,
- kształtowanie pozytywnych cech charakteru.
- nabywanie umiejętności pracy i zabawy w zespole,
- integrowanie dzieci młodszych i starszych podczas wspólnie wykonywanych zadań,
- zaangażowanie do zabawy dzieci nieśmiałe,
- podwyższanie poziomu koordynacji słuchowo-ruchowej,
- rozwijanie umiejętności improwizacji

CELE OPERACYJNE:
- dziecko rozumie potrzebę sprawiania radości innym,
- potrafi składać życzenia,
- dostrzega wartości wynikające z okazywania sobie szacunku i radości w czasie grupowych uroczystości;
- dziecko szanuje zabawki

METODY:
- problemowe,
- podające,
- aktywizujące(Klauza)
- praktyczne.

FORMY PRACY: z całą grupą

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: płyty CD ,płyta CD Klanza „Pieczenie ciasta", pluszaki misie, wiadomości internetowe-historia Pluszowego Misia, książka Cz. Janczarski ,,Miś Uszatek", miód i talerzyki, kartki z różnymi minkami, chusta Klanzy, tunel, krążki, woreczki, pojemniki, ciasteczko z misiem.

RODZAJE AKTYWNOŚCI: polonistyczna, społeczna, muzyczno – ruchowa, plastyczna.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa integracyjna ,,Witam Was’’- dzieci stoją w kole i śpiewają ilustrując ruchem tekst:
,,Wszyscy są, witam Was. Zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.’’

2. Opowiadanie nauczycielki ,, Historia pluszowego misia.’’
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
3.,,Parada misiów’’ – prezentacja: chętne dzieci stojąc na podium opowiedzą
o swoim misiu.
4.Pyszny miodek-zlizywanie miodu z talerzyka
5. Słuchanie fragmentu książki ,,Miś Uszatek”
6.Zagadki pantomimiczne „Rozpoznaj nastrój kolegi”- wylosowane dzieci otrzymują karteczki, przedstawiające różne minki, ich zadaniem jest przedstawienie ich kolegom, którzy odgadują nastrój kolegi.
7. Zabawa muzyczno-ruchowa „Pieczenie ciasta” wg Klanzy:
Ustawienie: dzieci siedzą w kole
Taniec:
• lewą rękę wyciągamy przed siebie i zginamy w łokciu (w ten sposób trzymamy przed sobą naczynie)
• ucieramy składniki na ciasto kręcąc prawą ręką 8 razy
• 4 razy wycieramy ręce
• 4 razy strzepujemy mąkę z fartuszka
wbijamy 4 jajka
• prawą ręką sięgamy za lewe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez prawe ramię mówiąc SIUP.
• lewą ręką sięgamy za prawe ramię, bierzemy jajko, rozbijamy je o ramię, wlewamy jajko do naczynia mówiąc CHLUP i wyrzucamy skorupki przez lewe ramię mówiąc SIUP.
• wbijamy jeszcze jedno jajko prawą ręką i ostatnie lewą
• zagniatamy ciasto 8 razy
• 4 razy wałkujemy ciasto przed sobą obiema rękami
• ozdabiamy kremem lub posypujemy bakaliami / 8 razy/
gotowym ciastem częstujemy osoby po prawej i lewej stronie.
8. Zabawy ruchowe z chustą Klanzy
-,,Wachlowanie Misia wysoko-nisko”,
-Wywoływanie i przebieganie(przebiegają wszyscy, którzy...)
-Misiowa sałatka owocowa(odliczamy i nadajemy dzieciom nazwy 4 owoców-banan śliwka, jabłko, gruszka, wymienione dziecko-owoc przebiega, na hasło sałatka owocowa przebiegają wszyscy)
-Huśtanie misiów
9.Misiowa olimpiada
Pomoce; tunel, krążki, woreczki, pojemniki
10.Wspólne deklamowanie, śpiewanie piosenek i mruczanek misiowych.
11.,,Niedźwiedzi uścisk”- zabawa integracyjna.
12 Słodki poczęstunek

Dodatkowo wiadomości integrujące środowisko rodzinne:
Harmonogram obchodów Święta Pluszowego Misia
26 11,,Święto Pluszowego Misia’’
zajęcia otwarte dla dzieci i nauczycieli w ramach Akcji Kampanii CPCD
1.,,Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato”- Rodzice czytają dzieciom bajki o swoich ulubionych misiach
2...Pluszowy Miś” -spotkania literackie w bibliotece
3.,,Misie i uczucia” -zajęcia psychologiczne
3. ,,Wesoły miś głoskę R mówi od dziś” -usprawnianie mowy ze zwróceniem uwagi na fazę wydechu(zajęcia logopedyczne)
4. Zajęcia wspomagające rozwój-duży pluszowy Miś, rytmiczne niedźwiadki, maski misiów-zajęcia z zakresu terapii ręki
5.Galeria prac przestrzennych ,,Wesoły miś”- rozstrzygnięcie rodzinnego konkursu twórczego przyznanie dyplomów.

Prosimy o przyniesienie swoich ulubionych misi.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.