Scenariusz zajęcia umysłowego dla dzieci 6 - letnich
Temat zajęć: Literowe zabawy w mroźnej krainie
Data hospitacji: 11.03.2009
Prowadzący: Joanna Roćko
Grupa wiekowa: 6 – latki
Cel hospitacji główny:
- uzyskanie informacji o efektach kształcenia w zakresie przygotowania do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
- doskonali sprawność narządów mowy,
- czyta wyrazy,
- doskonali analizę i syntezę wzrokową wyrazów,
- rozwija sprawność manualną,
- układa obrazek z pociętych elementów,
- dobiera wyrazy do obrazków,
- odczytuje zdania.
Metody:
- czynna,
- praktycznych działań dzieci,
- elementy pedagogiki zabawy.
Rodzaj aktywności:
- umysłowa,
- ruchowa,
Formy:
- indywidualna,
- zespołowa.
Pomoce:
płyty CD, rysunki zwierząt polarnych wraz z podpisami, pocięte na elementy zdjęcia oraz wzór według którego należy je ułożyć, zdania pocięte na elementy do każdego zdjęcia, narysowane na białej kartce kontury sweterka Eskimosa, napis „Kraina polarna”.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa na powitanie „Wszyscy są, witam was”.
2. Usprawnianie narządów artykulacyjnych – nauczycielka zamienia dzieci w różne zwierzątka:
otwieranie szeroko buzi – krokodyl
wywijanie warg – małpka
oblizywanie warg, dotykanie czubkiem języka wargi górnej i dolnej – kotek
kląskanie językiem - konik
stukanie koniuszkiem języka w podniebienie za zębami – dzięcioł.
3. Podział na kilka grup – sposób podziału proponują dzieci.
4. Dobieranie par – łączenie w pary rysunków (lis polarny, Eskimos itp.) i pasujących do nich podpisów.
5. Doskonalenie analizy i syntezy wzrokowej poprzez układanie w całość pociętych na fragmenty zdjęć Eskimosa oraz zwierząt żyjących na biegunie.
6. Układanie z rozsypani wyrazowej zdań oraz odczytanie ich. Zwrócenie uwagi na początek i koniec zdania.
7. „Piszemy litery” – przypomnienie znanych dzieciom liter - pisanie wskazanych liter ręką, nogą, w powietrzu, na dywanie, itp. z jednoczesnym wymawianiem danej głoski
8. Ćwiczenie doskonalące płynność myślenia - „Kraina polarna” – nauczyciel przypina do tablicy napis „Kraina polarna”. Dzieci odczytują napis i próbują z liter w nim występujących ułożyć jak najwięcej nowych słów. Nowopowstałe słowa podają z podziałem na sylaby bądź głoski, a pozostałe dzieci odgadują o jakie słowo chodzi.
9. Doskonalenie drobnych ruchów rąk, wprawianie się w pisanie poprzez pisanie szlaczków literopodobnych - ozdabianie dowolnymi wzorami i szlaczkami sweterka Eskimosa.