Scenariusz zajęcia
przeprowadzonego w grupie 3-latków
Temat: „Co słychać na wsi?" – zabawy ortofoniczne z wykorzystaniem bajki E. Michałowskiej „W zagrodzie Małgosi”.
TREŚCI PROGRAMOWE:
- poznawanie wybranych zwierząt hodowanych na wsi;
- ćwiczenia usprawniające narządy mowy;
- różnicowanie głosów zwierząt, naśladowanie ich;
- wypowiadanie się na temat obrazka, wysłuchanego tekstu;
- naśladowanie ruchów wykonywanych przez nauczyciela, odtwarzanie ruchem całego ciała sposobów poruszania się zwierząt;
-uczestniczenie w zabawach naśladowczych.
Cele:
• poznanie mieszkańców zagrody wiejskiej;
• poznanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta wiejskie;
• usprawnianie narządów mowy;
• rozwijanie koncentracji uwagi – uważne słuchanie bajki;
• wzbogacenie słownictwa dzieci.
Metody: czynne, oglądowe, podające
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: gazetka ścienna przedstawiająca zwierzęta hodowlane występujące na wsi, tekst bajki, obrazki poszczególnych zwierząt, tamburyno.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci Witam tych, którzy...
2. „Zwierzęta na wsi”- nawiązanie do tematyki tygodnia z wykorzystaniem gazetki ściennej, podanie przez dzieci przykładów zwierząt występujących na wsi.
3. „W zagrodzie Małgosi”– wysłuchanie bajki E. Michałowskiej. Dzieci naśladują głosy zwierząt z wiejskiego podwórka w miejscach, w których nauczyciel przerywa recytację:
Wieczorem w zagrodzie cioci Małgosi
Każde zwierzątko o jedzenie prosi.
Piesek szczeka: Hau, hau, hau.
Kotek miauczy: Miau, miau, miau.
Kura gdacze: Kod, ko, dak.
Kaczka kwacze: Kwa, kwa, kwa.
Gąska gęga: Gę, gę, gę.
Ona też chce najeść się.
Owca beczy: Be, be, be.
Koza meczy: Me, me, me.
Indor gulgocze: Gul, gul, gul.
Krowa ryczy: Mu, mu, mu.
Konik parska: Prr, prr, prr.
A pies warczy: Wrr, wrr, wrr.
I tak gra orkiestra ta,
Aż Małgosia jeść im da.
4. „Kto mieszka w zagrodzie Małgosi?” - rozpoznawanie zwierząt występujących w bajce na obrazkach.
5. „Co słychać na wsi?" - nazywanie czynności wykonywanych przez zwierzęta z wiersza:
- Co robi pies? Dziecko odpowiada: Szczeka; Wszystkie dzieci: hau, hau...
- Co robi kot? Miauczy; Miau, miau, miau...
- Co robi kura? Gdacze;
- Co robi kaczka? Kwacze itd.
6. „Konik i woźnica”- zabawa ruchowa z elementem biegu w parach.
7. Zakończenie.