SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH Z RODZICAMI
W GRUPIE DZIECI 6-LETNICH
Temat zajęć: „Pomagamy leśnym zwierzętom”
Cele ogólne:
rozbudzanie zainteresowania światem przyrody
kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt i ptaków
wdrażanie do niesienia pomocy ptakom i zwierzętom w zimie
kształtowanie gotowości dzieci do podjęcia nauki w szkole
rozwijanie prawidłowych relacji między dziećmi a rodzicami
Cele operacyjne:
rozumie potrzebę dokarmiania zwierząt w czasie, kiedy trudno im zdobyć pożywienie w naturalny sposób
umie wymienić gatunki ptaków, które występują w Polsce zimą
potrafi rozpoznać i nazwać zwierzęta, które potrzebują pomocy zimą
umie podać sposoby dokarmiania ptaków i zwierząt w lesie
podaje przykłady pokarmów, którymi można dokarmiać ptaki i zwierzęta leśne
wie, kto to jest leśnik i na czy polega jego praca
dzieli nazwy zwierząt na sylaby
potrafi określić pierwszą głoskę w nazwie obrazka
potrafi właściwie reagować na sygnał dźwiękowy
interpretuje ruchem piosenkę
wykorzystuje nabyte wiadomości i umiejętności do realizacji zadań
potrafi zgodnie współpracować w grupie
Metody pracy:
czynna- udział dzieci w zajęciu i zabawie ruchowej
słowna - wypowiedzi na dany temat, czytanie globalne wyrazów, rozwiązywanie zagadek
oglądowa- pokaz ilustracji, emblematów
Formy pracy:
z całą grupą
zespołowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
Teksty zagadek o leśnych zwierzętach, obrazki przedstawiające sarnę, dzika, zająca, sikorkę, gila i wiewiórkę, 3 duże obręcze, koperty z literami do ułożenia wyrazów, obrazek karmnika i paśnika i podpisy do obrazków, zaczarowane pudełko i zawartość do zagadek dotykowych (marchewka, ziemniak, orzech, kasztan, ziarno, siano), karteczki z napisami „tak” i „nie” dla każdego dziecka, zdania do zabawy „Prawda – fałsz”, nagranie piosenki „Głodne ptaszki”, karty pracy „Policz i dorysuj”
Przebieg zajęć:
► Powitanie uczestników spotkania:
„Witam wszystkich, którzy lubią zimę.”
„Witam wszystkich, którzy mieli dziś na sobie czapki.”
„Witam wszystkich, którzy lubią zabawy na śniegu.”
„Witam wszystkich, którzy lubią śmiech i dobrą zabawę.
„Witam wszystkich, którzy lubią zwierzątka”
Uczestnicy machają do prowadzącego ręką.
► Rozwiązywanie zagadek o zwierzętach
Chętni rodzice czytają dzieciom zagadki o leśnych zwierzętach. Dzieci po rozwiązaniu zagadki wskazują odpowiedni obrazek.
Ma brązowe, śliczne oczy, nóżki zgrabne cienkie,
Czy widziałeś kiedyś w lesie płochliwą (sarenkę)
Ma długa szczecinę, świnki jest kuzynem.
Zjada żołędzie, gdy przyjdzie jesień.
Można go spotkać w polu lub w lesie. (dzik)
Żółty brzuszek, modra główka, nastroszone z zimna piórka.
Z daleka do nas przyleciała o słoninkę zapytała. (sikorka)
Szare futro, długie uszy, ogonek nieduży.
Gdy się w krzakach coś poruszy zmyka, aż się kurzy (zając)
Korale czerwone lubi ten ptak
Brzuszek czerwony to jego znak. (gil)
W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,
orzechów zapasy zbiera na zimowe czasy. (wiewiórka)
► Ćwiczenia analizy słuchowej wyrazów - nazw zwierząt
Określanie pierwszej głoski w nazwie zwierząt.
Próba podziału nazw na głoski przez chętne dzieci.
► Zabawa w zespołach „Co to za zwierzę?”
Dzieci w kole odliczają do 3, a następnie siadają w swoich zespołach na podłodze wokół obręczy z kopertą. Na umówiony sygnał wysypują z koperty literki, z których układają nazwy 2 zwierząt (dzik + sikorka, zając + sarna, wiewiórka + gil), a pod ułożonymi wyrazami kładą odpowiednie obrazki
► Zabawa orientacyjno - porządkowa z elementem syntezy słuchowej wyrazów „Jakie to słowo?”
Uczestnicy maszerują w rytm tamburyna. Na sygnał zatrzymują się, prowadząca wymawia słowo głoskami, np. s-a-r-n-a, a dzieci powtarzają całe słowo.
► Zagadki słowne
Zapoznanie z pojęciem karmnik i paśnik. Przyporządkowanie właściwego napisu do obrazka.
Jaki to domek niepotrzebny latem,
Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate. / karmnik/
Co to za miejsce odgadnijcie dzieci
Gdzie dla zwierząt leśnych jest jedzenie, kiedy śnieżek leci /paśnik/
► Zabawa dydaktyczna „Zaczarowane pudło” – rozpoznawanie po dotyku znajdujących się w pudełku przysmaków dla zwierząt (marchewka, siano, ziemniaki, żołędzie, orzechy, ziarna zbóż).
► Zabawa „Prawda – fałsz”
Rodzice otrzymują karteczki z napisanymi zdaniami, których jedne są prawdziwe, a inne fałszywe. Dzieci otrzymują kartoniki z napisami TAK, NIE. Jeśli zdanie odczytane przez rodzica jest prawdziwe, to dzieci podnoszą do góry kartonik z napisem TAK, jeżeli zdanie jest fałszywe – z napisem NIE.
• Zima to pora roku, która następuje po lecie.
• Zimą pada śnieg.
• Karmnik do domek dla psa.
• Śnieg utrudnia zwierzętom zdobycie pożywienia.
• Przysmakiem sarenek są ciasteczka.
• Śnieg jest koloru różowego.
• Na zimę przylatują do nas bociany.
• Wróbelki zjadają w karmniku sianko.
• Niedźwiedź zimą zapada w głęboki sen.
• Przysmakiem sikorek jest słoninka.
• Paśnik – to miejsce, w którym leśnicy zimą zostawiają zwierzętom pożywienie.
• Na zimę przylatują do nas gile.
• Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.
• Zimą zbieramy w lesie grzyby.
• Przysmakiem dzika są żołędzie.
► Wspólne śpiewanie piosenki „Głodne ptaszki”
► „Policz i narysuj” - ćwiczenie matematyczne.
Dzieci otrzymują karty pracy – zadanie matematyczne. Uzupełniają tabelę dorysowując lub skreślając przysmaki zwierząt zgodnie z cyfrą wskazaną na początku.
► Ewaluacja – wręczenie dzieciom i rodzicom małego znaczka z ptaszkiem, przyklejanie go na jednym z karmników (jeden z buźką wesołą, drugi ze smutną)
► Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach a rodzicom za przybycie.