SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5 - 6 LETNICH
Temat dnia: Na majowej łące
Treści programowe:
Aktywność społeczna:
• Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych
Aktywność językowa:
• Tworzenie warunków do doświadczeń językowych w zakresie komunikatywnej funkcji języka ze szczególnym uwzględnieniem nabywania i rozwijania umiejętności czytania
• Umożliwianie zdobycia doświadczeń w mówieniu, słuchaniu i byciu słuchanym
Aktywność artystyczna:
• Wychowanie przez sztukę – różne formy plastyczne
• Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew
Aktywność poznawcza:
• Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt
• Stwarzanie okazji do liczenia
Cel ogólny:
• Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej
• Rozwijanie procesów poznawczych
Cele operacyjne:
Dziecko:
• potrafi rytmicznie kreślić kredkami świecowymi pionowe linie do utworu muzycznego
• określa w muzyce jej tempo i nastrój
• uczestniczy w zabawie integracyjnej
• wypowiada się na temat treści wysłuchanego opowiadania
• umieszcza napisy pod ilustracjami przedstawiającymi owady na łące
• przełamuje nieśmiałość podczas udziału w zajęciach
• potrafi dobrać się wg przyporządkowanych symboli - parami/ trójkami/ w kole
• przelicza elementy, stosuje liczebniki porządkowe,
• określa położenia: na, nad, pod,
• wskazuje dzieci, które zamieniły się miejscami.
Metody:
wg. I. Kwiatowskiej - Topińskiej:
• słowna
• oglądowa
Aktywizujące:
• burza mózgów
• " Edukacja przez ruch" D. Dziamskiej
Formy:
grupowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
tekst opowiadania " Kwiateczkowo", gazetka tematyczna przedstawiająca łąkę, emblematy do zabawy ruchowej, napisy odnoszące się do elementów na gazetce, liczmany przedstawiające owady na łące, utwory " Allegro Di Garda", "Miss Rowan Davies" , kredki, koła z papieru,
Literatura:
D. Dziamska " Edukacja przez ruch - zabawy z linią"
M. Kwaśniewska, W. Żaba – Żabińska „Nasze Przedszkole - program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna "Powitanie" – dzieci tworzą dwa koła, zewnętrzne i wewnętrzne, dzieci z koła wewnętrznego stoją w miejscu, z koła zewnętrznego zwrócone twarzą do swoich partnerów, będą się przesuwały w prawą stronę.
Wszyscy są? – dzieci klaszczą w swoje ręce, potem w partnera.
Witamy was! –j.w.
Zaczynamy już czas – j.w.
Jestem ja – pokazują na siebie.
I jesteś ty – pokazują na partnera.
Raz – klaszczą raz w dłonie partnera.
Dwa – klaszczą w swoje dłonie, jednocześnie przesuwają się o jedno miejsce i zmieniają partnera.
Trzy – stoją przed nowym partnerem i klaszczą raz w jego dłonie.
( z wykorzystaniem metody D. Dziamskiej)
2. Powitanie wszystkich gości:
• niech pomachają do Nas wszystkie osoby, które mają dobry humor
• niech zatupią do Nas wszystkie osoby, które lubią się śmiać
• niech zaklaszczą wszystkie osoby, które lubią wiosnę itd.
3. Wysłuchanie opowiadania pt „Kwiateczkowo” ( autor nieznany)
Istniało kiedyś miasteczko Kwiateczkowo, w którym nie było nic specjalnego. Mieszkańcy żyli skromnie, nie zapracowywali się, ale nie byli też leniwi. Odznaczali się szczególną cechą wszyscy kochali kwiaty.
Hodowali je na grządkach, w doniczkach, a nawet w wiaderkach i słoikach. Umieszczali kwiaty wszędzie: w oknach na balkonach, na podestach schodów oraz podwórzach. Nawet stacje benzynowe pełne kwiatów. W mieście żyły też wspaniałe motyle, biedronki i pszczoły.
Dni deszczowe nigdy nie były tu ciemne ani smutne. Kwiaty promieniały wspaniałymi kolorami motyle żółte, czerwone i niebieskie harcowały wesoło. Biedroneczki przeliczały sobie nawzajem kropeczki, a pracowite osy gromadziły słodki miód.
Do miasta zaczęło przeprowadzać się coraz więcej ludzi każdy, bowiem chciał tu mieszkać. Przyjeżdżali swoimi wielkimi, dymiącymi samochodami, z których unosiły się kłęby spalin. Nad miastem powstała wielka szara chmura, która rosła, rosła i rosła.
Wtedy stało się coś strasznego. Kwiaty zaczęły więdnąć i szarzeć, a ich liście opadać. Nie miały po prostu, czym oddychać. Biedronki, motyle i pszczoły błąkały się bez radości dusząc się w zanieczyszczeniach.
Pewnego dnia przemówił burmistrz miasta:
- Mieszkańcy!- powiedział- W naszym mieście dzieje się źle. Musimy coś zrobić, aby uratować te piękne kwiaty i owady. Wymyślcie coś!
Wszyscy zastanawiali się jak rozwiązać ten problem. Gdzie znaleźć takie miejsc w którym kwiatom i owadom byłoby lepiej.
-Jakie nudne stało się miasto – mówiły dzieci między sobą. Stawały się coraz bardziej smutne.
-Musimy coś zrobić nim będzie za późno.
Wspólnie się naradziły i wpadły na wspaniały pomysł. Szybko pobiegły do burmistrza i przedstawiły swój plan, a burmistrz ucieszył się, bo wiedział już, że jest nadzieja na uratowanie kwiatów i owadów.
4. Ćwiczenie " Burza mózgów" . Próba odpowiedzi na pytanie " Jaki pomysł miały dzieci?" Dzieci wspólnie z nauczycielem ustalają, które z pomysłów możemy wykorzystać w trosce o łąkę, kwiatki, przyrodę.
5. Określenie charakteru muzyki (wykorzystanie metody D. Dziamskiej)
Dzieci słuchają utworu "Allegro Di Garda". Wyobrażają sobie, że odpoczywają na wiosennej łące słuchając muzyki określają tempo i nastrój.
6. "Wiosenne masażyki" zabawa w gesto-dźwięki do utworu " Allegro Di Garda" o wolnym tempie (wykorzystanie metody D. Dziamskiej)
Dzieci naśladują nauczyciela wykonując ruchy rąk, palców na plecach koleżanki-kolegi
• głaszczemy plecy
• rozcieramy plecy okrężnym ruchem dłoni
• przesuwamy otwarte dłonie po całych plecach
• lekko szczypiemy całe plecy
• na plecach rysujemy małe kółeczka
7. „Wiosenna łąka” – rozmowa przy ilustracjach przedstawiających owady na majowej łące
Dzieci wymieniają owady, które zamieszkały na łące. Podpisują ilustracje: pszczoła, biedronka, motyl itd.
8. Zabawa ruchowa „Na łące” – podział dzieci na grupy po odliczeniu do trzech
(jedynki- biedronki, dwójki- osy, trójki-motyle).
Na przerwę w muzyce:
- łączą się w kółka te same owady,
- łączenie się w trójki- trzy różne owady,
- tworzenie wspólnego koła wg. ustalonego kodu.
9. Działanie matematyczne
Na łąkę przyleciały motyle i zmęczone usiadły na kwiatach, każdy usiadł na kwiatku takiego koloru, jak on sam.
Dzieci przyporządkowują motyle do kwiatów wg kolorów, określają także ilość motyli.
Zapach kwiatów zwabił do nich pszczoły, dzieci wykonują kolejno polecenia - NAD pierwszym kwiatem latały - 2 pszczoły, NAD drugim - 1 pszczoła, NAD czwartym - 1 pszczoła, NAD szóstym - 2 pszczoły. (Do którego kwiatu nie doleciały w ogóle? 3 i 5)
POD kwiatami schowały sie biedronki:
pod pierwszym - 1, pod trzecim - 2, pod piątym – 2.
10. Działania plastyczne z wykorzystaniem muzyki (wykorzystanie metody D.Dziamskiej)
Dzieci rytmiczne kreślą na białej kartce pionowe kreski do utworu MISS ROWAN DAVIES z wykorzystaniem zielonych kredek świecowych wg metody D. Dziamskiej. Nauczyciel tłumaczy dzieciom, że z pionowych kresek „powstała” na rysunku trawka. Następnie dzieci przyklejają z gotowych elementów żabkę, wykonaną techniką origami.
11. Podsumowanie zajęć
Nauczyciel pokazuje dzieciom smutną i uśmiechniętą buzię. Prosi, żeby dzieci, którym podobały się zajęcia wzięły do rączki uśmiechniętą buzię a dzieciom , którym się nie podobały zajęcia smutną buzię. Próba uzasadnienia wyboru.