Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców
Temat:”Złota jesień”
Grupa: „Biedronki”
Cele:
Doskonalenie umiejętności klasyfikowania i porównywania liczebności zbiorów
Integracja rodziców i dzieci
Zachęcanie do współdziałania w zabawie
Wspólne śpiewanie piosenek
Aktywne uczestnictwo w zabawach ruchowych
Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania i ruchowego opowiadania tekstu
Rozwijanie logicznego myślenia
Metody:
słowna, opowieści ruchowej, praktycznego działania
Forma:
zbiorowa, indywidualna, grupowa
Pomoce: Płyta CD z piosenkami: „Ogórek”, „Dwa kasztanki”, „Grzybek tu, grzybek tam”, „Zła pogoda”, „Deszczyk”, kolorowe szablony liści, obrazki drzew, dzwonek lub janczary, zrobione z papieru kolorowe grzybki z tekstami zagadek, gazety, bloki techniczne, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie gości przez nauczycielkę.
2. Zabawa w kole: „Dzwoneczek”. Wszyscy uczestnicy zabawy mają za zadanie tak przekazać sobie dzwoneczek, aby nie zadzwonił.
3. Zabawa matematyczna: „Podziel liście”. Zadaniem dzieci jest posegregowanie kolorowych liści i podzielenie ich na grupy. Liście mają różny kształt, a w sali znajdują się 4 obrazki drzew. Uczestnicy zabawy dzielą liście tak, aby pasowały do drzewa, z którego pochodzą. Oprócz różnych kształtów liście są w różnych kolorach, które będą odniesieniem do dalszych zabaw.
4. „Kolor zielony” - zabawa przy piosence „Ogórek”.
5. Zabawa ruchowa „W ogrodzie””. Nauczyciel opowiada dzieciom historyjkę. Zadaniem dzieci i rodziców jest ruchowa ilustracja opowiadania.
„Gdy zbliża się jesień, częściej pada deszcz (dzieci pokazują spadający deszcz), wieje wiatr (uczestnicy wydają dźwięk naśladujący szumienie wiatru), a gałęzie drzew mocniej się kołyszą (kołyszemy rękoma). Wtedy z jabłoni spadają piękne rumiane jabłka (wszyscy podskakują i kucają, które musimy pozbierać do koszyków i zabrać do domu(uczestnicy chodzą po sali i udają, że zbierają owoce z ziemi). Okazało się jednak, że niektóre jabłka zostały jeszcze na drzewach i należy je zerwać (wyciągamy w górę ręce i we wspięciu na palcach udajemy, że zrywamy jabłka). Kiedy wszystkie kosze mamy pełne, zanosimy je do piwnicy (udajemy, że niesiemy ciężkie kosze). W piwnicy wysypujemy owoce do skrzynek (udajemy, że wysypujemy z koszów jabłka), a następnie wszystkie skrzynki ustawiamy jedna na drugiej ( coraz wyżej ustawiamy nasze "skrzynki"). Po ciężkiej pracy zasłużyliśmy na nagrodę, wybieramy najładniejsze jabłko, myjemy i możemy teraz zjeść (naśladujemy mycie, wycieranie i jedzenie pysznych jabłek)."
6. „Kolor czerwony” - wspólne śpiewanie i ilustrowanie ruchem do piosenki „Grzybek tu, grzybek tam”.
7. „Zagadki jesienne” - Jesień, to pora, kiedy zbieramy wiele owoców i warzyw. W sali ukryte są zagadki o tej tematyce zamknięte w szablonach o kształtach jabłek. Zadaniem dzieci jest odnalezienie wszystkich zagadek, a następnie rodzice będą mieli za zadanie odczytać treść zagadek, a maluchy będą odgadywać rozwiązanie.
8. „Kolor brązowy” - zabawa ruchowa „Dwa kasztanki”. Wszyscy uczestnicy spacerują po sali i na umówiony sygnał nauczyciela: tupią, klaszczą, poruszają ramionami na boki.
9. „Masażyk relaksacyjny „Jesienna pogoda”. Rodzic siada za dzieckiem i rysuje rękoma na plecach dziecka.
Drzewom we włosy dmuch wiatr (dmuchamy)
A deszczyk kropi: kap, kap, kap. (delikatnie opukujemy jego plecy)
Krople kapią równiuteńko, ( głaszczemy dziecko po włosach i ramionach)
Leci listek, leci przez świat, gdzieś tam na ziemię cicho spadł (lekko naciskamy je w jednym miejscu)
Leci drugi, leci trzeci, (wędrujemy opuszkami palców);
Biegną zbierać listki dzieci. (szybko z wyczuciem stukamy wszystkimi palcami)
No, a potem wszystkie liście układają w piękne kiście. (głaszczemy dziecko po plecach)
10. „Kolor żółty” - wprowadzeniem zabawy jest rozmowa o jesiennej pogodzie. Po dojściu do wniosków, że na niebie jest coraz mniej słońca, a więcej chmur przechodzimy do zabawy przy piosence „Zła pogoda” i „Pada deszczyk”. Wszyscy razem śpiewają i pokazują rękoma spadający deszczyk i chlapiące dzieci w kałużach (tupanie).
11. Praca plastyczna „Jesienny obrazek”. Dzieci wraz z rodzicami tworzą obrazek z szarych gazet.
12. Ewaluacja – dzieci siedzą w kręgu i opowiadają, co im się najbardziej podobało na zajęciach.
13. Zabawa ruchowa przy piosence „Pożegnanie”.
14. Podziękowanie rodzicom i za przybycie i uczestnictwo w zajęciach.