Scenariusz konkursu recytatorskiego
„Nasze Polskie wiersze”
przeprowadzonego przez Emiliję Widniak i Barbarę Ponichter
13.05.2015
Obszary podstawy programowej:
Obszar 1
2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz w świecie dorosłych
Obszar 7
2) odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem
Obszar 8
1) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie i tańcach
Obszar 15
3) wie, jakiej jest narodowości, że mieszka w Polsce, a stolicą Polski jest Warszawa
Cele operacyjne:
-recytuje wiersze indywidualnie
-stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym
-stosuje odpowiednią modulację głosu
-interpretuje utwór, posługując się mimiką, gestem i ruchem
-gospodaruje odpowiednio oddechem w czasie recytacji
-śpiewa poznane piosenki indywidualnie i w grupie, dokładnie i wyraźnie odtwarzając tekst
-respektuje wspólnie ustalone zasady obowiązujące np. w konkursie
-akceptuje porażkę, wykonując czynności do końca
-wie, że kraj w którym żyje to Polska, i że jest Polakiem
-potrafi wymienić sławnych Polaków i wie kim byli J. Tuwim, J. Brzechwa i inni
Pomoce:
flaga oraz godło Polski, flaga Unii Europejskiej, mikrofon, dyplomy i nagrody dla uczestników konkursu, scena z mikrofonem
Przebieg:
Grupy zajmują miejsca tak, jak na uroczystościach
1. Powitanie dzieci i personelu oraz przedstawienie jury przez E. Widniak.
2. Dziś spotykamy się tutaj, aby posłuchać pięknych wierszy i piosenek, których nauczyliście się w ciągu całego roku. Ale przed tym jak zaproszę dzieci do recytacji powiedzcie mi jakie święta obchodziliśmy niedawno?
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi. ( Niedawno obchodziliśmy ważne dla nas święta: 1 maja Święto Pracy, 2 maja Święto Flagi, 3 maja Święto Uchwalenia Konstytucji.)
Każdy z nas wie jak ważna jest praca dla każdego człowieka: małego i dużego. Dzięki pracy stać na takie przyjemności, jak: słodycze, ubrania, zabawki. Święto Flagi przypomina nam, że jesteśmy Polakami.
-Jakie kolory ma nasza flaga i co one oznaczają?
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi ( Biel – serce czyste, czerwień – miłość.)
Niewątpliwie ważnym świętem dla wszystkich Polaków jest uchwalenie Konstytucji 3 maja.
- Czy ktoś z was wie co to jest Konstytucja?
Chętne dzieci udzielają odpowiedzi (Jest to dokument, który określa prawa i obowiązki każdego Polaka, również ludzi rządzących naszym państwem.)
Panie z każdej grupy nauczyły was pięknych wierszy napisanych przez polskich poetów, a nawet jest jeden wiersz napisany przez panią Henrykę Argasińską. Będziecie dziś recytować polskie wierszę, żeby podkreślić, że jesteśmy Polakami i , że język polski jest naszym językiem ojczystym.
3. Recytacja wierszy: „Na powitanie wiosny” H. Argasińskiej, „Biedronka” M. Kownackiej i „Na wiejskim podwórku” w wykonaniu dzieci z pierwszej grupy.
4. Piosenka „Bal na łące” w wykonaniu grupy 1 przy akompaniamencie p. Jacka Janasika.
5. Recytacja wierszy „Rozmowa ptaków” J. Tuwim i „Czary” J.Salach w wykonaniu dzieci z grupy 2.
6. Piosenka „ Dwa motylki się spotkały ” w wykonaniu grupy 2 przy akompaniamencie p. Jacka Janasika
7. Recytacja wierszy „Przyjście wiosny” J. Brzechwa, „Ania i miś” A. Kuhn-Cichocka i „Spóźniony słowik” J. Tuwim w wykonaniu dzieci z grupy 3.
8. Piosenka „Malowany wózek” w wykonaniu grupy 3 przy akompaniamencie p. Jacka Janasika.
9. Recytacja wierszy „Koziołeczek” J. Brzechwa i „Pierwiosnek” W. Broniewski w wykonaniu dzieci z grupy 4.
10. B. Ponichter zaprasza jury do naradzania się.
11. Piosenka „Na wyspach Bergamutach” w wykonaniu grupy 4 przy akompaniamencie p. Jacka Janasika.
12. Śpiew dzieci z grupy 3 piosenek „Jestem polakiem” i „Koronkowa lambada”, „Domowa piosenka” przy akompaniamencie. W tym czasie jury naradza się. Jeśli poziom będzie zróżnicowany, jury może przyznać 1,2,3 miejsce lub wyróżnienia.
13. Podsumowanie konkursu i ogłoszenie werdyktu przez przewodniczącą jury – panią dyrektor.
14. Rozdanie dyplomów i nagród wszystkim uczestnikom konkursu przez prowadzące.