SCENARIUSZ ZAJĘĆ PRZEPROWADZONYCH W GRUPIE 5 – LATKÓW
Temat: Balony, baloniki...
Cel ogólny:
- zapoznanie z obrazem graficznym głoski b
Cele operacyjne:
- wdrażanie do prawidłowego przeliczania elementów
- aktywne uczestnictwo w zabawach ruchowych
- rozwijanie kreatywności przy wykonywaniu rysunku na balonie
- doskonalenie sprawności manualnej poprzez wyklejanie na karcie pracy
- wdrażanie do aktywnego słuchania
- kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi
- utrwalenie poznanych liter
Formy pracy: indywidualna, aktywność z całą grupą
Metody pracy: oglądowe: demonstracja, pokaz; słowne: objaśnienia i instrukcje; czynne: zadań stawianych do wykonania; aktywizujące
Środki dydaktyczne: balony; ilustracje; klej; kartki papieru A4 z rysunkiem balonów; mazaki; etykiety liter; butelki; ocet; puszki aluminiowe; soda oczyszczona; balon; suszarka do włosów
Przebieg zajęcia:
1. Powitanka zabawą „Baloniku nasz malutki” - wprowadzenie do tematu zajęć, zapoznanie z balonikiem - towarzyszem zajęć
2. Rozpoznawanie przedmiotów na obrazkach, nazywanie ich, podział na sylaby
3. Zapoznanie z przedmiotem (balon) wyrazem podstawowym – analiza i synteza sylabowa i głoskowa
4. Zapoznanie z graficznym obrazem wyrazu podstawowego, układanie modelu wyrazu
- wskazanie miejsca nowej litery
5. Zapoznanie z nową lietrą – prezentacja jej
6. Zabawy badawcze z balonami:
„Balon jak magnes” - przyciąganie puszki aluminiowej potartym wcześniej o włosy balonem
„Wirujące balony” - sklejone na kształt koła balony poddajemy działaniu powietrza z suszarki
„Pompowanie balonu” - nakładanie na butelkęz octem balonu wypełnionego sodą oczyszczoną
7. Praca indywidualna na kartach pracy – układanie wyrazu podstawowego „BALON”, próby rysowania liery B na balonach
8. Ćwiczenia oddechowe – nadmuchiwanie balonów
9. Ocena zajęć na nadmuchanych wcześniej przez dzieci balonach, narysowanie na nich odpowiedniego wyrazu twarzy