SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Grupa wiekowa: 5-latki
Prowadzący: mgr Anna Dąbek
Data: 15.01.2016r.
Blok tematyczny: POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ.
Temat dnia: „Dbamy o zdrowy styl życia”- zestaw zabaw i ćwiczeń gimnastyczno-relaksacyjnych z wykorzystaniem elementów metody W. Sherborne- rozwijanie płynności ruchów w czasie ćwiczeń, wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci przez nawiązanie więzi emocjonalnej z innymi osobami.
Cele ogólne:
- wspomaganie prawidłowego rozwoju psychoruchowego dzieci przez nawiązanie więzi emocjonalnej z innymi osobami;
- rozwijanie poprzez ruch świadomości własnego ciała, przestrzeni oraz działania w niej;
- doznawanie przyjemności i radości poprzez bliski kontakt dzieci z rodzicami.
Cele szczegółowe
Dziecko:
- poznaje możliwości swojego ciała;
- uważnie słucha i wykonuje polecenia nauczyciela;
- z chęcią ćwiczy samodzielnie i z partnerem;
- odczuwa przyjemność i radość z dobrze wykonanego zadania;
- rozwija płynność ruchów w czasie ćwiczeń;
- potrafi się odprężyć, zrelaksować;
- uświadamia sobie ciężar swojego ciała i partnera;
- rozładowuje w ćwiczeniach „przeciwko” partnerowi nagromadzone w ciele napięcie;
- potrafi przeliczać „ w pamięci” w szeroko pojętym zakresie;
- potrafi współdziałać w zespole, wykonując pracę plastyczną.
Metody pracy:
-elementy metody Ruchu Rozwijającego wg W. Sherborne
- elementy muzykoterapii oraz zabaw integracyjnych
Formy pracy:
-grupowa
-indywidualna
Środki dydaktyczne: płyta CD- „Zabawy z nietypowymi przyrządami muzycznymi”, sznurki- zawiązane supełki, szare arkusze papieru, białe, kartki A4, klej, farba brązowa, brokat.
PRZEBIEG:
1. „Ludzie do ludzi”- zabawa integracyjna na powitanie. Wszyscy stoją w parach. Prowadzący kieruje zabawę mówiąc: nos do nosa, plecy do pleców itp. Na hasło „ludzie do ludzi”- zmiana partnera.
2. „Poznajmy się”- zabawa integrująca. Siedząc w kręgu rodzice tworzą „fotelik” dla dziecka i kolejno przedstawiają siebie i dziecko.
3. „Patrz i słuchaj”- rodzic z dzieckiem trzymają się za ręce i biegają po sali w rytm muzyki. Na hasło, np. kolor żółty, pary odnajdują przedmiot w danym kolorze i dotykają go.
4. „Na koniku”- dziecko siada na plecach rodzica, który wozi je na czworakach, po pewnym czasie zmiana ról.
5. „Ślepiec”- dziecko zamyka oczy i jest oprowadzane przez rodzica po całej sali, zamiana ról.
6. „Skała”- rodzic w siadzie skulnym, dziecko próbuje go przesunąć, potem zmiana ról.
7. „Przepychanie”- dziecko z rodzicem siadają naprzeciwko siebie i przepychają się stopami. Następnie wstają i starają się przepychać dłońmi.
8. „Paczka”- dziecko zwija się w kłębek, a rodzic usiłuje „rozwinąć paczkę”, ciągnąc za nogi, ręce; zmiana ról.
9. „Waga”- rodzic i dziecko stają naprzeciw siebie i chwytają się za ręce. Wykonują na przemian przysiady.
10. „Supełki”- dziecko siedzi, rodzic za jego plecami zasłania mu dłońmi oczy. Dziecko otrzymuje sznurek z zawiązanymi supełkami. Dzieci liczą supełki, rodzic sprawdza czy prawidłowo; wymiana między sobą sznurkami.
11. „Dywanik”- rodzice kładą się na podłodze ciasno jeden obok drugiego tworząc dywanik; dzieci kolejno turlają się po „dywaniku”.
12. „Duży tunel”- rodzice stają w rozkroku jeden za drugim, a dzieci przechodzą na czworakach w tunelu.
13. „Mały tunel”- rodzice w klęku podpartym jeden obok drugiego tworzą tunel, a dzieci czołgają się na brzuchu w tunelu.
14. „Taniec z kartką”- zgniatanie kartki i prostowanie do muzyki.
15. „Zimowe drzewo”- wykonanie pracy plastycznej w małych zespołach.
16. „Iskierka”- pożegnanie w kręgu, puszczanie iskierki- uścisk dłoni.