X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34040
Przesłano:
Dział: Przedszkole

List od p. Zimy - rozwiązywanie zagadek słownych, muzycznych oraz matematycznych. Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
Grupa wiekowa: ( 4- 5-latki)
Prowadzący: mgr Anna Dąbek
Blok tematyczny: NADCHODZI ZIMA.
Temat dnia: „List od p. Zimy”- rozwiązywanie zagadek słownych, muzycznych oraz matematycznych przygotowanych przez p. Zimę. Wspólne wykonanie pracy plastycznej „Zimowy krajobraz”- aktywne włączenie rodziców do wspólnej zabawy.

Cele ogólne:
- pogłębianie współpracy między rodziną a przedszkolem;
-aktywne włączanie rodziców do wspólnej zabawy;
-stworzenie rodzicom okazji do gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku i pracy nauczycieli.
Cele operacyjne:
Dziecko:
-wykonuje zadania wspólnie z rodzicam;i (PP.1.2)
- rozwiązuje zagadki; (PP.4.1)
-dopasowuje ilustracje do odpowiedzi; (PP.4.2)
-dzieli wyrazy na sylaby;(PP.14.6)
- określa liczbę zbiorów – tu jest najmniej , tu jest najwięcej;(PP.13.2)
- przelicza elementy w zbiorach w szerokim zakresie;(PP.13.1)
- orientuje się w schemacie własnego ciała;(PP.13.4)
-układa figury geometryczne według podanego rytmu; (PP.13.6)
- wykonuje pracę plastyczną;(PP.9.1)
- śpiewa piosenkę w j. angielskim.(PP.8.1)
Metody pracy:
- czynna (zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń)
- słowna (rozmowa, opowiadanie);
- percepcyjna (pokaz);
Formy pracy:
- praca indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne: płyta CD z piosenką „Head and shoulders”, „We wish you..”,płyta z muzyką do Klanzy, list od Pani Zimy , koperty z zadaniami od Pani Zimy, wiersz Łukasza Dębskiego, zagadki, ilustracje do zagadek, pętle, kartoniki z cyframi (1-4), figury geometryczne, szary papier, klej,wata, bibuła, papier kolorowy, gazety, nożyczki, płatki higieniczne, śnieżynki.


Przebieg zajęć:
1. ,,Podaj proszę swoje dłonie”” – powitanie dzieci i rodziców (wg Klanzy).(PP.8.1)
2. ,,List Pani Zimy” – odczytanie listu od Pani Zimy.(PP.3.3)
Witajcie Kochani!
To ja Pani Zima. Do mojego nadejścia zostało już niewiele czasu. Zanim jednak pojawię się na dobre przygotowałam dla Was kilka zimowych zadań. Mam nadzieję, że sobie świetnie z nimi poradzicie.
Powodzenia!
3. ,,Czy to zima?” – czytanie zagadek związanych z aktualną porą roku przez nauczycielkę. Wyszukiwanie odpowiedzi wśród ilustracji. Dzielenie wyrazów na sylaby.(PP.4.1;14.6)
ZADANIE I: Czy lubicie zagadki? Mam nadzieję, że tak. Odpowiedzcie na wszystkie pytania i odszukajcie odpowiedzi na zagadki wśród ilustracji. Czy umiecie podzielić nazwy wszystkich przedmiotów na sylaby? Powodzenia!
-Jaką porę roku mamy, gdy za morzem są bociany?(zima)
-Z lodowych klocków – dom nie wysoki. Jego lokator jadł mięso foki. (igloo)
-Co to za miejsce, gdzie jeździsz na łyżwach? (lodowisko)
-W jakiej stołówce za każde danie, goście dziękują nam ćwierkaniem? (karmnik)
- Ze śniegu zrobiony, kapelusz na głowie. Zgadnij, kto to taki. Ja wiem, lecz nie powiem! (bałwan)
-Szybko po lodzie niosą nas one, obie do butów są przyczepione. (łyżwy)
- Pięknie przystrojona, w domu twoim gości na święta. (choinka)
-Nosi je na rękach nawet słaby malec. Mogą mieć pięć palców, albo jeden palec. (rękawiczki)
-Wszystkie pojazdy na świecie muszą mieć koła, jak wiecie. a te, nie mają ich wcale! i zimą jeździ się na nich wspaniale. (sanki)
- Jakie to są płatki: nie gubią ich kwiatki, nie owsiane, nie mydlane, dla nart dobre i dla sanek. (śnieżynki)
- Powieś jej na sznurku kawałek słoniny, a będzie ją dziobać w czasie śnieżnej zimy. (sikorka)
-Co to za ptaszek z czerwoną kamizelką, którego możesz spotkać zimą przy drodze?(gil)
Podział wyrazów na liczbę sylab. Układanie w odpowiednich pętlach ilustracji (jedna sylaba, dwie sylaby, trzy sylaby, cztery sylaby). Przeliczanie gdzie jest najwięcej, gdzie najmniej.
4. ,,Head and shoulders” – zabawa przy muzyce. Poruszanie się do piosenki- wskazywanie odpowiednich części ciała. Wspólny taniec z rodzicami.(PP.8.1)
ZADANIE II: Pani Zima bardzo lubi wesołe zabawy przy muzyce. Aby wykonać drugie zadanie, zatańczcie wspólnie z rodzicami do piosenki „Head and shoulders”.
5. ,,Tajemnicze zwierzę” – układanie segmentów gąsienicy według kolejności. Rozwijanie logicznego myślenia.
ZADANIE III: Gąsienica jak zwykle ona, znów była dziś roztargniona. Zgubiła, chociaż nie chciała, niektóre kawałki ciała. Ty popatrz i pomyśl, które i wstaw właściwą figurę. (Ł. Dębski).
6. . ,,Zimowy krajobraz” – wykonanie pracy plastycznej wspólnie z rodzicami (praca w czterech grupach) . Przyklejanie na arkuszach szarego papieru wyciętych elementów z papieru kolorowego, płatków higienicznych, waty. Zorganizowanie wystawy wspólnych prac dzieci i rodziców.(PP.9.1)
ZADANIE IV: Dzieci moje kochane, Czy jesteście roześmiane? I radosne, i szczęśliwe? Bądźcie dziś dla mnie życzliwe. Czy przygotujecie dla mnie zimowy obrazek? Weźcie brokat, kredki, blok nieduży, nożyczki i zadowoloną minę!
7. Podziękowanie za udział w zajęciu; dzieci składają życzenia rodzicom śpiewając piosenkę „We wish you a merry Christmas”.(PP.8.1)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.