SCENARIUSZ ZABAW RUCHOWYCH Z DZIEĆMI 4-LETNIMI
Data: 17.03.2016 r.
Prowadząca: Marzena Całuj
Temat zajęcia: Zestaw ćwiczeń ruchowych – rozwijanie ogólnej sprawności fizycznej.
Cele ogólne: - zaspokajanie naturalnej potrzeby ruchu
- wprowadzenie radosnego nastroju i dobrego samopoczucia
pobudzenie wszystkich grup mięśniowych;
- wdrażanie do ćwiczeń z przyborami gimnastycznymi oraz ze
sprzętem gimnastycznym
Cele operacyjne:
Dziecko: - rozwija sprawność ruchową
- wzmacnia mięśnie rąk i nóg
- dyscyplinuje się podczas zabaw
- potrafi wykonać ćwiczenia zgodnie z poleceniem
- potrafi przejść po zwężonej i lekko podwyższonej równoważni
(ławeczka) zachowując równowagę
- potrafi wspinać się i zstępować po drabinkach chwytając
prawidłowo szczebelki
- potraficzołgać się oraz zjechaćpo równi pochyłej, w dół
- potrafi korzystać ze sprzętu gimnastycznego w sposób
bezpieczny i zgodny z bezpieczeństwem
Metoda: zabawowa, zadaniowa
Forma pracy: indywidualna, zespołowa
Przybory: SPRZĘT SPORTOWY:
Drabinki, zjeżdżalnia, zwężona i lekko podwyższona równoważnia
( ławeczka) duże klocki ( materace) różnego rodzaju.
Przebieg zajęcia
I. Część wstępna
1.Zabawa orientacyjno-porządkowa przy piosence „Gimnastykuj się codziennie”.
2.Ćwiczenia szyi:
Dzieci w siadzie skrzyżnym wykonują (w formie naśladowczej i ścisłej) skłony szyi w przód i w tył, skręty do boku oraz krążenie głowy.
3.Ćwiczenia mięśni brzucha:
Dzieci w leżeniu tyłem wykonują tzw. „rowerek”.
Dzieci w leżeniu na brzuchu unoszą jednocześnie ręce i nogi w górę.
II. Część główna
Ćwiczenia z wykorzystaniem przyborów gimnastycznych, tj. równoważnia, drabinka, zjeżdżalnia.
1.Ćwiczenia z elementem wspinania się:
Dzieci wspinają się po drabince, prawidłowo chwytając szczeble oraz zstępują prawidłowo za drabinki. Dzieci wspinają się po drabince po czym zjeżdżają po równi pochyłej w dół.
2. Ćwiczenia z elementami czołgania się:
Dzieci czołgają się po zjeżdżalni, następnie schodzą w dół po drabince.
3. Ćwiczenia z elementem czworakowania.
Dzieci czworakują przechodząc pod drabinkami, rozstawionymi w linii prostej.
4.Ćwiczenia z elementem równowagi:
Dzieci przechodzą po zwężonej i szerokiej ławeczce zachowując równowagę.
5 .Zabawa bieżna „ Kółeczka”.
Dzieci biegają swobodnie po sali . Na sygnał nauczycielki dzieci robią koło. Jedno chłopcy, a drugie dziewczynki.
6.Ćwiczenia z materacami o różnej strukturze „ Tor przeszkód”.
Dzieci wspinają się na materac, następnie przechodzą na czworakach przez tunel z materaca ( klocek).
III. Część końcowa
1.Ćwiczenie stóp
Dzieci chodzą na całych stopach, następnie na palcach i piętach. Stopy ćwiczą na zmianę.
2.Ćwiczenie relaksujące- uspokajające
Dzieci po wszystkich ćwiczeniach kładą się na pleckach, na dywanie i przy muzyce relaksacyjnej odpoczywają po intensywnym wysiłku.