SCENARIUSZ ZAJĘCIA PROWADZONEGO METODĄ PORANNEGO KRĘGU Z DZIEĆMI 3-4-LETNIMI
Data: 14.03.2017 r.
Prowadząca: Marzena Całuj
Temat kompleksowy: „Jacy jesteśmy”
Temat zajęcia: Poznajemy zwiastuny jesieni. Stymulujemy nasze zmysły podczas zajęć prowadzonych w oparciu o metodę „Porannego kręgu”.
Cel ogólny: rozwijanie umiejętności wielosensorycznego poznawania świata
Cele operacyjne:
Dziecko: - doskonali wrażliwość zmysłową poprzez angażowanie zmysłu: wzroku, słuchu,
węchu i dotyku
-zapoznaje się z kolorem, smakiem, zapachem związanym z jesienią
-określa smak miodu i czekolady
-określa cechy ognia (ciepły, jasny, czerwony
-poznaje zasady bezpiecznego postępowania z ogniem
-wie, jaką porę roku przyporządkować do koloru
Metoda: Stymulacja polisensoryczna
Forma pracy: indywidualna, zespołowa
Pomoce dydaktyczne: olejek zapachowy (lawenda), oliwka dla dzieci, tkanina w żółtym kolorze, lampka zapachowa, instrument muzyczny – dzwony rurowe, liście, kasztany lub inne jesienne atrybuty, wachlarze dla każdego dziecka (ewentualnie wentylator), miód lub czekolada, łyżeczka dla każdego dziecka
Przebieg zajęcia
1. Powitanie dzieci.
2. Zapalenie lampki zapachowej ( jesień-zapach lawendy).
3. Zwrócenie uwagi na zapach i cechy ognia.
4. Śpiewanie piosenki powitalnej z jednoczesnym masowaniem dłoni oliwką zapachową.
5. Krótkie opowiadanie o danej porze roku. Pokazywanie ciekawostek związanych z jesienią-kasztany, żołędzie, liście, orzechy (dotykanie, wąchanie, słuchanie odgłosu stukania, turlania, szeleszczenia, zamykanie dłoni podczas chwytania ).
6. Spotkanie z żywiołem – dmuchanie na dziecko za pomocą wentylatora, rozwiewanie włosów.
7. Demonstracja instrumentu muzycznego (gra na dzwonkach rurowych w różnych kierunkach i odległościach od dziecka).
8. Zakładanie kolorowej chustki na głowę dziecka ( dziecko samo ściąga ją z głowy ).
9. Zastosowanie bodźców smakowych (podajemy dziecku na łyżeczce miód lub czekoladę).
10. Gaszenie lampki zapachowej.