SCENARIUSZ ZABAW RUCHOWYCH Z DZIEĆMI 3-4-LETNIMI
Data: 20.10.2016 r.
Prowadząca: Marzena Całuj
Temat zajęcia: Zestaw zabaw ruchowych – rozwijanie ogólnej sprawności
fizycznej.
Cele ogólne: - kształtowanie prawidłowej postawy
-wyrobienie orientacji w otoczeniu
Cele operacyjne:
Dziecko: - porusza się po sali bez potrącania kolegów
- właściwie zareaguje na polecenia słowne dotyczące ustawienia się w kole,
w rozsypce
- doskonali umiejętności marszu w kole
Metoda: zabawowa
Forma pracy: indywidualna, zbiorowa
Przybory: krążki , tamburyn
Przebieg zajęcia
I. Część wstępna
1. Marsz sygnalizujący rozpoczęcie zabawy przy piosence „Najlepiej razem”.
2. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Spacer’.
Dzieci maszerują po sali w rozsypce. Na sygnał dobierają się parami i maszerują na około sali. Na ponowny sygnał maszerują pojedynczo.
3. Ćwiczenie dużych grup mięśniowych.
Na zapowiedź „krasnoludki’- wykonują przysiad. Na hasło „wielkoludy”- powoli prostują się aż do wspięcia na palce.
II. Część główna
4. Zabawa z elementem czworakowania „Zajączki”
Dzieci maszerują na czworakach w różnych kierunkach. Na sygnał „zajączki” naśladują podskoki zajączków. Kolejny sygnał – czworakowanie.
5. Ćwiczenia tułowia –skłonu „Kasztany”.
Swobodna zabawa przy piosence „Ola i liście” muz. M.Cukierówna, sł.L.Krzemieniecka. na pauzę dzieci zbierają kasztany.
6. Zabawa z elementami równowagi „Kto zgubił”.
Dzieci maszerują po sali niosąc na dłoni kasztan. Na sygnał wykonują siad skrzyżny – sprawdzamy, kto zgubił kasztan. Na ponowny sygnał dzieci maszerują z kasztanem przełożonym do drugiej ręki.
7. Zabawa z elementem skoku „Skoki radości”.
Sprężyste skoki obunóż w miejscu – dzieci pokazują jak bardzo się cieszą ze znalezienia na spacerze kasztanów. Zmęczyły się i odpoczywają w siadzie.
III. Część końcowa
8. Ćwiczenie stóp „Złap kasztana”
Chwytanie kasztana stopą. Próba wyrzucenia go w górę.
9. Marsz uspakajający przy piosence „Najlepiej razem” sł. W.Chotomska.