X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 34012
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Sporty zimowe - rozwijanie aktywności fizycznej i dbałości o zdrowie. Scenariusz zajęcia otwartego z zakresu edukacji zdrowotnej, przeprowadzonego w grupie dzieci 4-5 letnich

Cele ogólne:
- propagowanie zdrowego oraz aktywnego stylu życia, uświadomienie dzieciom znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia każdego człowieka
- uświadomienie konieczności zachowania bezpieczeństwa podczas zabaw oraz uprawiania sportów zimowych

Cele operacyjne:
- dziecko zna zasady bezpiecznego zachowania się podczas zabaw i sportów zimowych
- rozumie potrzebę ruchu dla prawidłowego funkcjonowania organizmu
- potrafi wymienić niektóre zimowe dyscypliny sportowe
- ćwiczy rzuty do celu
- rozumie zasady sportowej rywalizacji
- aktywnie uczestniczy w zajęciach

Metody:
- czynna: zadań stawianych do wykonania
- słowna: polecenia, objaśnienia nauczyciela
- oglądowa: pokaz, oglądanie ilustracji

Forma pracy: indywidualna; zespołowa; z całą grup?

Środki dydaktyczne: przybory gimnastyczne, obrazki przedstawiające dyscypliny sportowe, płyta CD
Przebieg zajęć:
1. Powitanie:
- Witam wszystkie dzieci, które wiedzą, jaką mamy porę roku
- Witam wszystkie dzieci, które lubią zimę
- Witam wszystkie dzieci, które lubią śnieg
- Witam wszystkie dzieci, które mają dobry humor
- Witam wszystkie dzieci, które lubią jeździć na sankach, łyżwach, nartach
- Witam wszystkie dzieci, które lubią dobrze się bawić
2. „Śnieżki”- zabawa oddechowo- ruchowa
Nauczyciel wręcza każdemu dziecku jedną kartkę gazety. Dzieci ugniatając papierowe kule, kładą je na dłoni i zdmuchują. Po chwili tworzą rzędy, wrzucają do koła papierowe kule. Wygrywa drużyna, której udaje się wrzucić do koła więcej kul; zabawę powtarzamy kilka razy.
3. „Sportowe kalambury”
Dzieci podzielone na 4 grupy. Każda z nich losuje obrazek przedstawiający wybraną dyscyplinę sportową (narciarstwo, łyżwiarstwo figurowe, hokej, saneczkarstwo).
4. Zabawy ruchowe z elementem zdrowej rywalizacji:
- „Hokeiści na lodzie”- dzieci trzymają w rękach złożone klocki imitujące kijki hokejowe, prowadząc nimi krążek po wyznaczonym torze
- „Slalom narciarski”- dzieci udają, że mają w rękach kijki i naśladują ruchem zjazd slalomem na nartach, omijają ustawione przeszkody raz z lewej, raz z prawej strony
- „Zjazd na sankach”- dzieci siadają na poduszkach, odpychają się nogami, naśladują jazdę na sankach
5. „Taniec figurowy na lodzie”
Dzieci dobierają się w pary. W rytm odpowiedniej muzyki naśladują taniec figurowy na lodzie.
6. „Prawda- fałsz”
Nauczyciel podaje różne zdania; dzieci wstają, gdy uznają, że zdanie jest prawdziwe, a siedzą nadal- gdy zdanie jest fałszywe:
- Bałwana lepimy z piasku
- Zimą często pada śnieg
- Na lodowisku jeździmy na nartach
- Łyżwiarz to osoba jeżdżąca na sankach
- Na sankach zjeżdżamy z górki
7. „Zimowe dyscypliny sportowe”- burza mózgów
Nauczyciel pyta dzieci, jaki sport lubią najbardziej i dlaczego. Dzieci
uzasadniają swoją wypowiedź.

Opracowała
Iwona Woźniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.