X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33980
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kury, kurczęta i pisanki - scenariusz zajęć

Konspekt zajęć z dnia 2.04.2012.

Prowadzący: Hanna Wekwert
Organizacja dnia: 2 zajęcia dydaktyczne po 30 minut.
Klasa: 0a
Temat tygodnia: Wkrótce Wielkanoc.
Temat zajęć: Kury, kurczęta i pisanki.
Cele ogólne:
- wypowiadanie się na temat wysłuchanego utworu
- rozwijanie sprawności fizycznej
- rozwijanie sprawności manualnej
- rozwijanie zdolności plastycznych
- rozwijanie zdolności rozumienia i wskazywania związków przyczynowo – skutkowych
- wdrażanie do samodzielności wykonywania zadań (wycinanka 14)
Cele operacyjne:
Uczeń:
- mówi zdaniami
- wypowiada się w sposób poprawny
- wyjaśnia znaczenie przysłowia
- przypomina sobie nazwy miesięcy
- prawidłowo przyporządkowuje atrybuty z odpowiednimi świętami
- bierze aktywny udział w ćwiczeniach i zabawach ruchowych
- wycina i przykleja historyjkę obrazkow?

- wykleja z plasteliny i kolorowego papieru
- samodzielnie wykonuje zadanie z wycinanki 14
Numery obszarów z podstawy programowej: 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 2.3, 2.4, 2.5, 3.1, 3.2, 3.3, 4.2, 4.3, 5.3, 5.4, 8.1, 8.2, 9.2, 10,1, 13.1, 13.4, 14.2, 14.3, 14.5, 14.6.

Przebieg zajęć:
1. Zwrócenie uwagi dzieci na nazwę nowego miesiąca, jaki się zaczął. Przypomnienie nazwy miesiąca, który występował przed kwietniem i który nastąpi po nim.

2. Przypomnienie i wyjaśnienie przez dzieci znaczenia przysłowia: Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata.

3. Ćwiczenia klasyfikacyjne - skojarzenia Jakie to święta? Boże Narodzenie: szopka, siano, opłatek, żłobek, Trzej Królowie, choinka, bombki, gwiazda betlejemska...
Wielkanoc: jajka, bazie, koszyk, baranek, palma, kurczątko, zajączek, babka, pisanki...
4. „Taniec połamaniec”- dzieci tańczą w kręgu przy dźwiękach skocznej muzyki i wykonują polecenia: kciuki do przodu, łokcie do tyłu, stopy do środka, kolana razem, głowa do góry, tyłeczek wypiąć itp.

5. Słuchanie opowiadania G. Kasdepke „Najpiękniejsze...”
Jak wiadomo, każda mama pragnie, aby jej dziecko było naj, naj, najwspanialsze!...
Prawda? Tak samo rzecz się miała z pewnymi dobrze znanymi kurami. Któregoś ranka
wszystkie trzy zniosły jajka. Cóż to była za radość!
Gdakały wniebogłosy ze szczęścia! Spoglądały z miłością na swe jajeczka. Otulały je
delikatnie. Nasłuchiwały, czy zza kruchej skorupki nie dobiegnie ich czasem jakiś dźwięk.
Jednym słowem, jak wszystkie mamy, robiły sporo zamieszania.
– Z mojego jajeczka – gdakała pierwsza kura – wyrośnie najsilniejszy kogucik na całym podwórku!
– A z mojego – gdakała druga – najpiękniejsza nioska w całej wsi!
Zaś trzecia kura była tak szczęśliwa, że nie wiedziała nawet, czy wolałaby chłopca, czy
dziewczynkę. Wszystkie jednak chciały, aby ich dzieci były najpiękniejsze. Postanowiły więc pomalować skorupki jajek najwspanialej, jak tylko potrafiły.
– Moj kogucik – gdakała pierwsza kura – będzie czerwony w niebieskie paseczki.
– A moja nioska – gdakała druga – będzie różowa w zielone groszki.
Zaś trzecia kura nie mogła się zdecydować, czy pomalować jajo na pomarańczowo w brązowe kwadraciki, czy na brązowo w pomarańczowe trójkąciki. Wszystkie były przekonane, że z tak kolorowych jajek wyklują się najpiękniejsze kurczaczki na świecie. I rzeczywiście. Którejś nocy usłyszały jakieś ciche trzaski, jakieś popiskiwania... – zanim się obejrzały, z popękanych, kolorowych skorupek wyskoczyły ich dzieci.
– Jaka śliczniutka!... – wygdakała pierwsza kura.
– Moj ty kochany!... – rozczuliła się druga.
– Chlip, chlip!... – płakała ze szczęścia trzecia kura.
A małe kurczaczki, wszystkie żółciutkie, jak gdyby pomalowało je samo słońce, rozejrzały się dookoła i krzyknęły radośnie: „Mamo! Już jestem!”

6. Rozmowa na temat opowiadania:
- Jaki byście nadali tytuł temu opowiadaniu?
- O kim była mowa w opowiadaniu?
- O czym marzyły kury?
- Co się po kolei wydarzyło w opowiadaniu?
- A jak myślicie co mogło się dalej wydarzyć?
7. „Moja pisanka” – praca plastyczna
- Dziecko wybiera jeden z zaproponowanych mu 4 wzorów pisanek i przerysowuje przez kalkę.
- Następnie wyklejanie techniką łącznie plasteliny i kolorowego papieru.
- Wycięcie gotowej pisanki i umieszczenie na tablicy.
8. Zabawa ruchowa – „Muzyczne gniazdo.” Dzieci - kury tańczą w rytm muzyku wokół krzeseł - gniazd ustawionych w kręgu (poręczami do środka). Kiedy usłyszą tamburyno zmieniają kierunek. Kiedy muzyka zamilkinie szybko siadają na wolne gniazdo. Zawsze jest o jedno krzesełko - gniazdo mniej niż tańczący dzieci. Odpada ten, kto nie zdążył usiąść. (ta osoba odkłada do stolika jedno krzesełko z kręgu)
9. Samodzielne oglądanie rysunków przez dzieci, wycinanie ich, układanie według kolejności zdarzeń i naklejanie na kartkę. Następnie opowiadanie historyjki – wycinanka nr 14.
10. Kończenie rysowania kurek i kogucików według wzorów. Kolorowanie jajka znajdującego się po lewej stronie w różowe wzorki, a po prawej stronie – w zielone – karta pracy, cz. 3, nr 66.
11. Mówienie rymowanki i rysowanie po śladach jajek. Potem – mówienie tekstu i samodzielne rysowanie konturów jajek. Czytanie z nauczycielem tekstu wyrazowo-obrazkowego. Wykonywanie ilustracji do przeczytanych zdań – karta pracy, cz. 3, nr 67.
12. Kolorowanie jajek jednym kolorem tak, żeby każde było inne. Łączenie w pary takich samych zestawów pisanek – karta pracy, cz. 3, nr 68.
13. Ćwiczenia poranne – zestaw XXVII.
• Ćwiczenia dużych grup mięśniowych Przedświąteczne porządki.
Dzieci naśladują zamiatanie, trzepanie dywanów, mycie okien i wycieranie kurzu z mebli
znajdujących się na rożnej wysokości.
• Ćwiczenie nóg Po schodach.
Dzieci naśladują zbieganie po schodach, po zakupy przedświąteczne. Biegną w miejscu
z wysokim unoszeniem kolan. Potem wchodzą po schodach z ciężkimi siatkami w rękach
– maszerują w miejscu z wysokim unoszeniem kolan i z przechylaniem się na boki.
• Czworakowanie Wielkanocne zajączki.
Naśladują sposób poruszania się zajączków – całe dłonie mają oparte na podłodze, podciągaj?

nogi do rąk. Co pewien czas zatrzymują się, stają słupka – wykonują przysiad, palce wskazujące trzymają przy uszach, rozglądają się na boki. Potem zmieniają kierunek poruszania się.
• Bieg Wesołe kurczątka.
Dzieci dobierają się parami, stają jedno za drugim. Pierwsze kurczątko przy dźwiękach
tamburynu odbiega od drugiego, które stoi w miejscu. Kiedy zabrzmią dźwięki bębenka,
pierwsze kurczątko zatrzymuje się, a drugie dobiega do pierwszego i staje za nim. Podczas
powtórzenia zabawy drugie kurczątko staje się pierwszym i prowadzi.
• Marsz po obwodzie koła Spacer barankow.
Dzieci maszerują po kole i rytmizują tekst: Bielutkie baranki sobie spacerują, na Wielkanoc
wyczekują, trzymając rękę przy oczach, rozglądają się na boki, cicho pobekując: – Bee,
bee, bee.
14. Ćwiczenie wspólnie z klasą 0b występu w ramach Miasteczka Oświatowego.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.