SCENARIUSZ
1. Imię i nazwisko: Sylwia Thomas i Hanna Wekwert
2. Data: 9 października 2015 r., 6 godzina lekcyjna
3. Klasa: 2a i 2b
Przedmiot: edukacja matematyczna
Czas:45 min.
Miejsce: aula
4. Temat lekcji: Kosmiczna przygoda matematyczna – ćwiczenia utrwalające.
5. Cele główne:
• Uczeń potrafi poprawnie posługiwać się liczbami i obliczyć sumę w zakresie 20
• Wdrażanie do pracy w grupie: współpraca, komunikacja, podział ról
Cele szczegółowe:
Uczeń:
• Oblicza sumę w zakresie 20.
• Rozumie pojęcia dłuższy/krótszy.
• Prawidłowo rozpoznaje liczby w zakresie 20.
• Potrafi dokonać pomiaru z użyciem linijki.
• Potrafi pracować w zespole.
• Respektuje zasady zabawy i stosuje zasady zdrowej rywalizacji.
6. Metody pracy:
- praktycznego działania
7. Środki dydaktyczne:
• 5 kart z liczbami do bingo i białe kartki dla uczniów
• Plansza z planetami dla każdej z grup
• Karty z zegarami niebieska i różowa
• Karty z poleceniami żółta, czerwona, zielona
• Karty z poprawnymi odpowiedziami
• Płyta CD z muzyką z kosmosu
• Koperty z zadaniem domowy.
9. Tok lekcji:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
Przed zajęciami uczniowie losują karteczki z numerami, na podstawie których zostają przydzieleni do grup. Nauczyciel zaprasza na wyprawę w kosmos: zabawa ruchowa - „Lot rakietą.” Uczniowie stają gęsiego, łapią się za ręce i poruszając się po Sali szukają swojego stanowiska z odpowiednim numerem.
Rozgrzewka matematyczna – Bingo
Każda z grup typuje 5 liczb wypisując je na otrzymanych kartkach, następnie porównują z przedstawionymi na tablicy wynikami. Trzy trafienia oznaczają „Bingo”.
(4 rundy rozgrzewki.)
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
Każda z grup wykonują kolejno 5 przydzielonych zadań.
1) Wyprawa w kosmos rozpoczęła się w godzinach popołudniowych. Rakieta wystartowała o godz. 13.00. Zaznacz godzinę startu rakiety na zegarze na karcie niebieskiej.
2) Rakieta wylądowała na planecie zielonej. Spójrz na zegar, odczytaj godzinę lądowania. Oblicz, ile czasu trwał lot z Ziemi na zieloną planetę? Obie odpowiedzi napisz na karcie różowej.
3) Zmierz odległość w centymetrach od Słońca do żółtej planety. Wynik zapisz na żółtej karcie.
4) Porównaj odległości od Słońca do planety żółtej i od Słońca do planety czerwonej. Podaj ile centymetrów ma krótsza droga i oblicz o ile jest krótsza. Oba wyniki zapisz na karcie czerwonej.
5) Oblicz jaką drogę pokona rakieta z miejsca startu do planety zielonej i z planety zielonej do planety żółtej. Działanie i wynik zapisz na karcie zielonej.
( Każda grupa ma zestaw kolorowych kart z wypisanym poleceniem do wykonania
na wskazanym kolorze!)
CZĘŚĆ PODSUMOWUJĄCA
Nauczyciel kolejno przypina kolorowe karty z poprawnymi odpowiedziami. Każda z grup sprawdza swoje wyniki i za każde poprawnie wykonane zadanie przyznaje sobie punkt. Drużyny, które wykonały bezbłędnie wszystkie zadania otrzymują ocenę +!, drużyny które popełniły 1 błąd otrzymują +.
Na koniec każda z drużyn losuje kopertę z zadaniem domowym: Połącz kropki oznaczone numerami od 0 do 50, a dowiesz się kto Ci dzisiaj towarzyszył podczas wyprawy w kosmos.