SCENARIUSZ IMPREZY
„Powitanie wiosny”
Prowadzący: Sylwia Thomas, Hanna Wekwert
Miejsce: aula szkolna
Klasy: I
Data: 26.03.2015; 4 godz. lekcyjna
Czas: 45 min.
Cele:
- rozwijanie sprawności ruchowej
- rozwijanie współpracy w grupie
- rozwijanie zdolności plastycznych
- rozwijanie sprawności pamięciowej
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- kształtowanie pozytywnych cech charakteru
- wdrażanie do współdziałania i współżycia w grupie
- wdrażanie do czynnego wypoczynku
- wdrażanie do czynnego i kulturalnego udziału w imprezie szkolnej
Środki dydaktyczne:
Sprzęt nagłaśniający, radio, USB z muzyka, marzanna, karty zadań dla klas, koperty z opisem zadań dla każdej klasy, sylweta Pani Wiosny, woreczki, materiałowe krążki, szarfy, narty, plastikowe krążki, koszyczek, piłeczki, worki, ławeczka, tunel, piankowe klocki, koperta, dyplomy, wiosenne kwiatki doniczkowe, piłeczki, łyżki, pachołki
Przebieg imprezy:
• Powitanie uczestników – piosenka z pedagogiki zabawy „Wszyscy są, witam was...”
• Zapalenie „znicza” olimpijskiego
• Wspólna zabawa ruchowa z piosenką „Wiosna, wiosna przyszła do nas...”
• Zad.1 – Prezentacja poszczególnych klas
a. Wiosenne hasło grupowe
b. Wiosenny symbol grupy (wielkości A-4 z przyklejoną od spodu taśmą dwustronną)
• Zad.2 – Złożenie ślubowania
Obiecuję – wykonywać wszystkie zabawy uczciwie. Nie popychać się, nie okłamywać, nie płakać, jeżeli nie uda mi się wygrać. OBIECUJĘ!
Obiecuję, że będę starać się wykonywać wszystkie zabawy do końca i dokładnie. OBIECUJĘ!
• Zad. 3 – rozwiązywanie zagadek
a. Czarno-biały fraczek
Buciki czerwone
Umykają żaby
Gdy idzie w ich stronę.
(bocian)
b. Jeszcze śnieg leży wokoło, a on już w słoneczka stronę wystawia białe płatki i listki zielone. (przebiśnieg)
c. Nie ma lepszej lotniczki
Ogon niczym nożyczki
Lepi gniazdo pod strzechą,
Jest dla ludzi pociechą,
W powietrzu toczy kółka,
Kto to taki?...
(jaskółka)
d. Czasem tak się zdarza, że śnieg jeszcze prószy a już na górskich halach kwitną fioletowe... (krokusy)
e. Szarzeje i niknie w jesieni, a wiosną na łące znów się zazieleni. (trawa)
f. Chociaż to miesiąc długi, to najkrócej się nazywa. I co roku tym się chlubi, że zielenią świat okrywa. (maj)
g. Błyszczą jej kropki w promieniach słonka, gdy się ten owad po łąkach błąka, a nazywa się on... (biedronka)
h. Chodzi polem słonko
Po zielonym życie.
Nad polem, nad łąk?
Śpiewa ktoś w błękicie.
(skowronek)
• Zad. 4 – konkurencje sportowe dla każdej klasy:
a. Rzut woreczkiem do kosza; każdy uczestnik wykonuje 3 rzuty; grupa liczy ilość trafień i zapisuje na karcie zadań.
b. Wyścig mrówek; dzieci w pozycji „raka” kładą na brzuchy krążek i przenoszą idąc do przodu do wyznaczonego miejsca; powrót biegnąc.
c. Skoki w parach bokiem; slalom w parach; powrót biegnąc normalnie.
d. Przenoszenie sadzonek – przenoszenie piłeczek pingpongowych na łyżce trzymanej najpierw w lewej ręce i bieg do wyznaczonego miejsca, dalej zamiana ręki, trzymanie łyżki z piłeczką w ręce prawej i powrót.
e. Sadzenie wiosennych kwiatków; każdy uczestnik sadzi cebule w wyznaczonych miejscach – krążkach, a następnie je zbiera z powrotem do koszyczka.
f. Skoki w workach; klasę dzielimy na dwie drużyny, które ścigają się skacząc w workach;
g. Przeciąganie w leżeniu na brzuchu po ławeczce, a powrót czworakowaniem przez tunel;
h. Omijanie kałuży; przeskakiwanie przez piankowe klocki, które są kałużami.
• Ubieranie „Pani Wiosny”
Powrót do pierwszej części auli pod scenę – każda grupa siada na podłodze.
Prowadząca podsumowuje zabawę i kolejno pyta klasy: Czy 1 a wykonała wszystkie zadania i zdobyła 4 słoneczka? TAK. Na znak, że klasa 1a należycie powitała wiosnę, zapraszam wychowawcę do udekorowania sukni Pani Wiosny klasowym wiosennym symbolem.
• Za piękne powitanie, Pani Wiosna zostawiła dla każdej klasy PREZENT , ale zanim go otrzymacie posłuchajcie jeszcze krótkiego listu.
„Kochane dzieci
Tak bardzo się cieszę, że mogłam do Was napisać. Witam was ciepłym, pogodnym słonkiem, śpiewem ptaków, klekotem boćków, wesołym rechotem żab i ciepłym oddechem wietrzyka. Bałwanek już stopniał, na dworze jest coraz cieplej, są coraz mniejsze przymrozki. W ogrodach już kwitną pierwsze wiosenne kwiaty: krokusy, przebiśniegi. Na wierzbowych gałązkach pojawiły się bazie. Przesyłam dla wszystkich ciepłe, słoneczne całuski i gorące uściski.
Obserwowałam Was dzisiaj uważnie. Cieszę się, że tak dużo włożyliście trudu, aby mnie powitać. Wykonaliście piękne symbole, zatańczyliście, wymyśliliście okrzyk powitalny, wykazaliście się wiedzą podczas rozwiązywania zagadek i sprawnością fizyczna podczas wykonywania zadań sportowych. Czuję się godnie powitana! Dlatego dla każdej klasy zostawiam prezent i ostatnie zadanie przyrodnicze do wykonania. Powodzenia
Pani Wiosna”
ZAKOŃCZENIE: Rozdanie pamiątkowych dyplomów i kwiatków.