SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH
W GRUPIE DZIECI 5 I 6-LETNICH
Czas trwania zajęć: 30 min
Prowadzący: mgr Joanna Maciałek
Temat zajęć: ,, O gościach, co na ucztę nie przyszli”- teatrzyk pacynek wg utworu Lucyny Krzemienieckiej.
Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania oraz z ptakami
odlatującymi na zimę do ciepłych krajów.
Cele ogólne:
• wdrażanie dzieci do uważnego oglądania przedstawienia
• kształcenie umiejętności wypowiadania się na określony temat, oraz poprawnego budowania zadań,
• wzbogacenie wiedzy na temat ptaków odlatujących na zimę i pozostających w kraju,
Cele operacyjne:
(dziecko)
• potrafi wypowiadać się na dany temat,
• potrafi w ciszy i spokoju wysłuchać opowiadanie,
• wie, dlaczego ptaki nie przyszły na ucztę,
• potrafi logicznie myśleć,
• nazywa ptaki, przylatujące, odlatujące na zimę i pozostające w kraju,
• rozumie konieczność dokarmiania ptaków,
• zna cechy charakterystyczne jesieni,
• potrafi rozwiązywać zagadki,
• potrafi rozpoznać ptaki po wydawanych odgłosach,
• potrafi naśladować odgłosy wydawane przez ptaki,
• potrafi poprawnie wykonać pracę techniczną,
• potrafi układać puzzle.
Metody:
• rozmowa, pokaz, działania praktyczne.
Formy pracy:
• zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
• opowiadanie Lucyny Krzemienieckiej ,,O gościach, co na ucztę nie przyszli’’, obrazki przedstawiające ptaki odlatujące na zimę i pozostające w kraju, odgłosy ptaków nagrane na płycie cd, teatrzyk, puzzle, podpisy do obrazków, obręcze, tekturowe serduszko.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie.
2. Zabawa ze śpiewem integracyjno-porządkowa : „serduszko przyjaźni”
- Dzieci stoją w kręgu trzymając się za ręce. Nauczycielka recytuje tekst: ,,puszczam serduszko w krąg, niech wróci do moich rąk”, podaje w prawą stronę serduszko tekturowe (symbol przyjaźni), które wędruje z rąk do rąk po obwodzie koła , aż wróci do początku.
3. Podanie tematu zajęć w formie zagadki:
„Śpiewem lato nam umilają,
Zimą na naszą pomoc czekają”.
4. Przedstawienie: teatrzyk pacynek wg utworu Lucyny Krzemienieckiej ,,O gościach, co na ucztę nie przyszli’’.
• Zapoznanie dzieci z treścią opowiadania oraz z bohaterami występującymi w opowiadaniu.
Piosenka „ Na polanie w lesie – piosenka jarzębinowa” o jesieni.
5. Omówienie treści opowiadania.
- Jakie ptaki zaprosił krasnal na ucztę ?
- Co postanowił przygotować na przyjęcie?
- Kogo spotkał krasnal w lesie?
- Dlaczego goście nie przyszli na ucztę?
6.,, Poznajemy ptaki odlatujące do ciepłych krajów”- zapoznanie dzieci z wyglądem ptaków odlatujących oraz ich nazwami.
• Pokaz ilustracji przedstawiających ptaki odlatujące na zimę.
• Pokaz ilustracji przedstawiających ptaki pozostające w kraju.
7. Zabawa dydaktyczno – ruchowa ,,Ptaki do gniazd”.
Dzieci dostają obręcze i ich zadaniem jest zapamiętanie koloru i miejsca pozostawionej obręczy. Dzieci kładą obręcze na dywanie - „ptaki” swobodnie ,,fruwają’’ biegają po całej sali. Na hasło – „ ptaki do gniazd” szukają swojego gniazda- obręczy.
8. Zabawa dydaktyczna ,,Dopasuj napisy do obrazków”.
Praca w grupach: Każda z grup ma za zadanie dopasowanie napisów do obrazków.
9 . Słuchanie odgłosów ptaków: rozpoznaj, co to za ptak?
9. Praca techniczna ,,Ptasie puzzle”.
- układanie puzzli przedstawiających ptaki.
10. Ewaluacja : Pytanie skierowane do dzieci: Czy zajęcia się wam podobały? Co podobało się wam najbardziej?
Podziękowanie za aktywność na zajęciach.