Scenariusz spotkania warsztatowego
z rodzicami w dn. 12.04.2017
Grupa: Motylki
Prowadząca: Ewa Stefanik
Temat: Wielkanocne zabawy z jajem
Cel ogólny:
zapoznanie z tradycjami wielkanocnymi.
Cele operacyjne:
dziecko
zna symbole i tradycje związane ze Świętami Wielkanocnymi,
potrafi współpracować, planuje działania,
rozwiązuje krzyżówkę,
dokonuje analizy głoskowej wyrazów,
dostosowuje rodzaj ruchu do muzyki,
wykonuje i ozdabia wielkanocny wazonik z bukietem wykorzystując różnorodne materiały,
rozwija inwencję twórczą podczas ozdabiania,
przeżywa radość zabawy z rodzicami,
cierpliwie oczekuje na swoją kolej w zabawie,
przestrzega zasad zdrowej rywalizacji,
przeżywa radość wspólnego działania.
Metody:
metody czynne: zadań stawianych dziecku
metody słowne: objaśnienia i instrukcje, pokaz, rozmowa
metody oglądowe: uprzystępniania sztuki
metody aktywizujące: metody integracyjne, elementy Pedagogiki zabawy
metoda aktywnego słuchania muzyki wg Batii Strauss
Formy pracy: praca z całą grupą, praca w parach
Środki dydaktyczne: piosenka o wiośnie „Posłuchamy dziś”, piosenka „Głośny kurnik”, utwory muzyczne „Nigun Atik”, „Syp Simeon”, odtwarzacz CD, emblematy kurki, zajączka i baranka, zagadki do krzyżówki, litery alfabetu, jajka na twardo, drewniane jajka-pisanki, drewniane łyżki, worki na śmieci, ołówki, materiały do wykonania pracy plastycznej: szklany słoiczek, plastelina, guziki, kolorowe papiery i bibuły, szablony jaja, baranka, zajączka i kurki, kleje, nożyczki, ozdobne sznurki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Wstęp
Powitanie dzieci i rodziców oraz podanie celu spotkania. Każdy ma przypięty wybrany emblemat zajączka, kurki lub baranka – potrzebne do podziału na grupy w zabawach sportowych.
„Zajączki, kurki, baranki” - zabawa integracyjna z elementami pedagogiki zabawy.
Dzieci siedzą w kole, nauczyciela rozpoczyna zabawę mówiąc: „Zajączek Ewa pozdrawia zajączka...”, wywołany zajączek kiwa swoimi "uszami" i pozdrawia następnego.
Część główna
1. Zabawa z piosenką „Posłuchamy dziś”.
2. Rozwiązywanie krzyżówki – hasło „WIELKANOC”
a) pora roku – WIOSNA (1. głoska)
b) malowane jajka – PISANKI (2.)
c) z czekolady lub z marchewką – ZAJĄCZEK (6.)
d) na śniadanie bułka lub... - CHLEB (2.)
e) jest z nami kurka, zajączek i ... - BARANEK (ostatnia)
f) na twardo lub miękko – JAJKO (2.)
g) śmigus - ... - DYNGUS (3.)
h) pleciony... - KOSZYCZEK (2.)
i) dzień i ... - NOC (ostatnia)
Dzieci odgadują poszczególne hasła i układają napis z wybranych liter – nauczyciel podaje, która z kolei głoska ma być w głównym haśle.
3. Zabawa „Poszukiwanie ukrytych jajek”
4. Zabawy sportowe:
Slalom z jajem na łyżce
Dzieci i rodzice stoją w trzech rzędach. Kolejno pokonują trasę niosąc drewniane jajko na łyżce w jedną i drugą stronę, tak aby ono nie spadło.
Turlanie jajka
Dzieci i rodzice kolejno pokonują trasę slalomu turlając jajko po wyznaczonym torze.
Skoki zajączka w workach
Dzieci kolejno wchodzą do worka i skokami pokonują wyznaczoną trasę.
5. „Kwoki, koguty i kurczątka” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Rodzice to kwoki (matki) lub koguty (ojcowie) – ustawiają się po bokach sali, dzieci to kurczątka. Gdy gra muzyka, dzieci naśladują sposób poruszania się kurcząt (spacerują, podskakują, machają „skrzydełkami”, grzebią „pazurkami”), muzyka milknie – szybko chowają się pod „skrzydłami” kwoki lub koguta (przytulają się do swojej mamy lub taty). Zabawa powtarzana jest kilka razy.
7. Wielkanocny bukiet w wazonie – praca plastyczna dzieci wraz z rodzicami.
8. Zabawa „Syp Simeon”.
9. Wspólny taniec „Nigun Atik”.
Zakończenie
Złożenie wielkanocnych życzeń i dzielenie się jajem przy odświętnie nakrytym stole.
Podziękowanie za udział w spotkaniu i pamiątkowe zdjęcia.