Scenariusz zajęcia umysłowego z zakresu edukacji przyrodniczej, przeprowadzonego w grupie dzieci 5 letnich
Temat: Gdzie powstaje prąd.
Obszary działalności edukacyjnej przedszkola:
10. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci poprzez zabawy konstrukcyjne, budzenie zainteresowań technicznych.
10.3 interesuje się urządzeniami technicznymi (np. używanymi w
gospodarstwie domowym), próbuje rozumieć, jak one działają, i
zachowuje ostrożność przy korzystaniu z nich.
4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
4.3 Stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidzieć co może się zdarzyć.
Cele ogólne:
• Podnoszenie świadomości dzieci nt obecności prądu elektrycznego
w otoczeniu, oraz właściwego z niego korzystania.
• Poznanie pojęcia odnawialne źródła energii z uwzględnieniem możliwości ich pozyskiwania.
• Poznanie różnego rodzaju źródeł energii – ich zalet i ograniczeń związanych z ich wykorzystywaniem.
Cele operacyjne:
• wymienia urządzenia elektryczne,
• wyjaśnia pojecie elektrownia,
• obserwuje doświadczenia i wyciąga wnioski,
• dzieli słowa na sylaby, wyodrębnia głoskę w nagłosie.
Metody pracy: słowna, oglądowa, praktycznego działania, ruchowa
Formy pracy: indywidualna, grupowa, zespołowa,
Pomoce: ilustracje elektrowni i urządzeń elektrycznych, kartki, patyczki, pineski, karty pracy, magnetofon
Przebieg:
1. Powitanie piosenką Pada deszcz.
2. Nauczyciel dzieli dzieci na trzy zespoły i rozdaje im szarfy w trzech kolorach: 4 latki – niebieski, 5latki – czerwony, 5 i 6 latki zielony.
3. Pokaz dzieciom ilustracji z urządzeniami elektrycznymi:
- niebiescy nazywają urządzenie,
- czerwoni dzielą nazwę urządzenia na sylaby,
- zieloni określają pierwszą głoskę,
4. Nauczyciel zadaje pytanie;
- co jest potrzebne żeby te urządzenia działały? (prąd)
- Jak nazywa się miejsce w którym wytwarzany jest prąd? (elektrownia).
- Jak dostaje się do naszych domów (przewodami elektrycznym).
5. Pokaz dzieciom ilustracji elektrowni napędzanej węglem. Zwrócenie uwagi na zanieczyszczenie środowiska przez tego typu elektrownie.
6. Wykonanie przez dzieci wiatraczków.
W jaki sposób wprawiamy wiatraczki w ruch? (dmuchaniem).
Pokaz ilustracji przedstawiających elektrownie wiatrowe – wyjaśnienie, że wiatr może produkować energię elektryczną.
7. Doświadczenie z wodą i pokaz ilustracji przedstawiającej elektrownie wodną. Wprawianie w ruch za pomocą wody „turbiny do przesiewania piasku. Wyjaśnienie sposobu działania elektrowni wodnej.
8. Ponowne dzielnie dzieci na trzy zespoły, każdy zespół ma za zadnie ułożenie puzzli - słońce. Pokaz ilustracji elektrowni słonecznej. Omówienie zasad jej działania.
9. Zabawa ruchowa Płynie prąd- awaria.
10. Praca z kartą pracy.
11. Zakończenie zajęć; zabawa przy piosence Karuzela.
Opr. Krystyna Pietraszek