Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców kształtującego świadomość ekologiczną dzieci 3-4 -letnich. Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – czyli jak uratować Śnieżkę przed złym zaklęciem i górą śmieci.
Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków – kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci.
Prowadząca : Kamila Wesoła
Czas trwania: ok 45 minut
Cele zajęcia:
- Tworzenie warunków sprzyjających podnoszeniu świadomości ekologicznej dzieci.
- Upowszechnienie czytelnictwa wśród dzieci
- Kształtowanie postaw wychowanie do wartości
- wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpiecznych zachowań w określonych sytuacjach.
- stosowanie zasad dotyczących bezpie4czeństwa psychicznego dzieci.
Cele operacyjne:
Wie, dlaczego nie wolno zaśmiecać lasu
- rozumie konieczność segregowania śmieci
- chętnie bawi się przy muzyce
- wyszukuje wizytówkę z własnym imieniem wśród innych
- bawi się bez potrąceń
Metody:
Słowne, czynne, poglądowe
Formy: indywidualna, z całą grup?
Środki dydaktyczne: kukiełki Śnieżka, macocha, lustro, krasnoludki, Książę Śmieciolepek, drewniany domek krasnoludków, nagrania Cd, sok jabłkowy, wizytówki z imionami dzieci w 3 kolorach (żółty, niebieski, zielony), chusta animacyjna, śmieci różnego rodzaju, pojemniki do segregowania śmieci, teatrzyk z dekoracją lasu, drzewo z jabłkami i ogryzkami.
Przebieg zajęcia:
1.Zabawa na powitanie – wspólnie z rodzicami „Witam na spotkaniu wszystkich” Klanza.
2. Magiczny napój – dzieci otrzymują do wypicia kubek z sokiem jabłkowym.
Posłuchajcie, jeśli chcecie przenieść się do krainy Bajki może nam w tym pomóc wypicie czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie domieszamy do tego magicznego napoju żadnych złych składników. ( rozdanie kubków z sokiem jabłkowym).
Garstka Fantazji, szczypta radości
Niech nasza grupa w bajce zagości
3. Tetarzyk Kukiełkowy „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków czyli zupełnie inna historia – bajka w wersji ekologicznej” – tekst własny nauczyciela
Nauczyciel:
Posłuchajcie oto bajka, stara bajka samograjka, ale dla was daje słowo wymyśliłam ją na nowo,
A jeśli jej nie znacie to dziś właśnie ją poznacie. A było to tak:
Za górami, za lasami, za rzeczką żył dobry król ze swoją córeczką.
Białą buzię dziewczynka miała i dlatego Śnieżka się nazywała.
Śnieżka swojej mamusi nie miała,
A królowa- zła macocha jej nie kochała.
Przed swym magiczny lustrem stawała i takie pytanie wciąż zadawała:
Królowa :
Lustereczko powiedz przecie kto jest najpiękniejszy w świecie?
Lustro :
Ty pani jesteś piękna jak gwiazda na niebie
Nie ma piękniejszej kobiety od ciebie.
Narrator
Mijają lata, szumi las z wodą, a Śnieżka wszystkich zachwyca urodą:
- Jaka ona piękna (słyszy to królowa)
Królowa:
Jaka ona piękna?
Piękna jestem tylko ja ! Ha, ha, ha ...
Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy w świecie ?
Lustro:
Ty królowo jesteś piękna, jak gwiazdy na niebie,
lecz Śnieżka jest tysiąc razy piękniejsza od Ciebie!
Królowa:
Więc to tak!
Moja zemsta będzie okropna!
Uroda Śnieżki długo nie potrwa!
Śnieżkę do lasu zaprowadzić skrycie i tam skończyć jej życie!
Narrator:
I tak oto samotna Śnieżka została w lesie sama aż w końcu powolutku dotarła do domku krasnoludków
Narrator:
Gdy krasnale ją ujrzały od razu ją pokochały
Śnieżka: Długą drogę pokonałam, przed złą królową uciekałam, i tak do was tu dotarłam
Krasnale: Zostań razem z nami, my o ciebie tu zadbamy.
Narrator
Zła królowa znów chciała się upewnić, że nie ma na całym świecie nikogo piękniejszego od niej....
Królowa
Lustereczko, powiedz przecie,
kto jest najpiękniejszy w świecie?
Lustro:
Ty Królowo jesteś piękna , jak gwiazdy na niebie,
Ale Śnieżka, która mieszka w domku krasnoludków - jest jeszcze piękniejsza od Ciebie!
Królowa
To ona żyje? Już ja się z nią rozprawię !!!!!
Narrator :
We wściekłość wpada zła królowa ,
czarną księgę wyjmuje
i zemstę dla Śnieżki szykuje.
Czary odprawia, truciznę dolewa i....
w miłą staruszkę się zamienia.
Królowa:
Pójdę do lasu w którym jest śmietnisko
Żaden ptak ani sarenka tam już dawno nie mieszka
Bo las zatruty od sterty śmieci odstrasza wszystkich nie tylko dzieci
Pełno papierków mnóstwo butelek, aluminiowych puszek, fruwających muszek
zerwę jabłko z najwyższej gałęzi i poczęstuje Śnieżkę to ją na setki lat uwięzi.
W zatrutym od śmieci lesie zrywa jabłko i Śnieżce niesie
Królowa:
Dzień dobry skarbeczku, daj mi łyk wody w kubeczku.
Śnieżka:
Usiądź babuniu, odpocznij sobie, a ja wody przyniosę tobie......
Królowa:
Dziękuję ci moje dziecko. Za twe dobre serduszko, dam ci smaczne, czerwone, nie umyte jabłuszko.
Śnieżka:
Dziękuję pięknie ale co to zaraz od jabłka brzuszek mi pęknie. Ojej jak boli strasznie się czuje serduszko szybko mi podskakuje.
Krasnoludki :
O nie Śnieżko co ci się stało nie wyglądasz jak zwykle masz takie gardło ochrypłe. Oczka twoje strasznie posmutniały czyż byśmy o Ciebie słabo dbały?
Śnieżka:
Boli mnie brzuszek, boli mnie głowa chyba dopadła mnie jakaś choroba. Pewna staruszka jabłko mi dała, zjadając je zaraz zachorowałam. Jabłuszko pewnie nie umyte rosło gdzieś w lesie pod śmieciem przykryte. Ratujcie mnie proszę ja bólu brzucha strasznie nie znoszę
Krasnoludki:
Nie ma ratunku nie ma lekarstwa to wszystko wina Twojego obżarstwa
Krasnoludki:
W oddali widać ktoś tutaj jedzie być może Śnieżko zaraz ci przejdzie. Popatrz to Książe w złotej koronie ale na pewno nie wiozą go konie. Popatrzcie wszyscy to jest śmieciarka, co zbiera śmieci z każdego zakamarka.
Książę:
Śmieciolepek to właśnie Ja zbieram śmieci skąd się da. Szkło butelka czy papierek każdy ma swój kontenerek. Ja porządek lubię mieć sprzątam każdy jeden śmieć. Już wiem mam plan doskonały chce by dzieci z krasnalami las ze śmieci posprzątały.
Wszystkie trzeba posegregować i w odpowiednich pojemnikach uporządkować. Wtedy Śnieżka jabłko z czystego lasu spróbuje i to ją od bólu brzuchu uratuje. Zadanie dla was jest takie, żeby każdy z was pojechał ze mną do lasu i nazbierał worek śmieci, tak jak to robią wszystkie grzeczne dzieci. Jabłko na czystym lesie urośnie na nowo i uzdrowi naszą przyszłą Królową.
4. Wizytówki z imionami dzieci w 3 kolorach. Nauczyciel rozkłada na dywanie wizytówki z imionami dzieci, każde z nich bierze swoje imię i nakleja na bluzeczkę. Nazywają swój kolor.
5. Podróż do zatrutego od śmieci lasu w celu segregacji śmieci. Z wykorzystaniem chusty animacyjnej dzieci maszerują w rytm piosenki „Idą krasnoludki”... na przerwę i sygnał nauczyciela np. kolor czerwony dzieci z takim kolorem wizytówki przechodzą pod chustą.
3. Zabawa ruchowa przy piosence „Magiczna liczba siedem” – przeliczanie krasnoludków.
Nauczyciel: Teraz wspólnie policzmy krasnale, wiem, że liczenie wychodzi wam doskonale. Kolory czapek ich czapek powiedzcie to musicie wiedzieć koniecznie.
Dzieci nazywają kolory czapek i przeliczają krasnale następnie śpiewają piosenkę Magiczna liczba siedem.
4. Las – Rycerz Śmieciolepek wraz z dziećmi dociera do zanieczyszczonego lasu. Na widok śmieci śpiewa piosenkę:
Oj, bałagan wszędzie wielki,
leżą puszki i butelki,
tu torebki, tam pudełka
i papierki po cukierkach.
Ref. Niechaj zniknie każdy śmieć, bis
my porządek chcemy mieć!
2. Puste puszki i butelki,
kapsle, skórki i papierki,
wszystkie śmieci sprzątnąć pora,
hop do kosza, hop do wora!
Ref. Niechaj...
4. Wspólne segregowanie śmieci. Wkładanie ich do pojemników z odpowiednim kolorem.
Nauczyciel:
Pomóżcie mi teraz zerwać jabłko z drzewa w czystym lesie, niechaj Śmieciolepek Śnieżce wnet zaniesie.
5. Powrót do domu krasnoludków wspólny śpiew i taniec do piosenki „Idę do swej krasnoludki” – z rodzicami.
Osłuchanie stetoskopem Śnieżki wspólne określenie jej stanu zdrowia.
Nauczyciel:
Śnieżka jabłko spróbowała i od razu wyzdrowiała
Na szczęście bajka dobrze się skończyła Śnieżka wyzdrowiała i Śmieciolepka poślubiła.
A morał z bajki wypływa taki, nie zaśmiecajcie nigdy lasu drogie dzieciaki. W lesie rosną drzewa i mieszkają zwierzęta, niech każdy z was o tym zawsze pamięta! Tak jak i w domu tak też i w lesie śmieci do kosza zawsze zaniesiesz.
7. Podsumowanie zajęć:
- Dlaczego Śnieżka zachorowała?
- Kto uratował Śnieżkę i w jaki sposób
- Dlaczego nie wolno zaśmiecać lasu ? czego jeszcze nie wolno robić w lesie? Kto zaśmieca las? Jakie zwierzęta żyją w lesie?
8. Zabawa ruchowa przy piosence „Taniec przyklejaniec”.
8. Ewaluacja zajęć
Drzewo z jabłkami i ogryzkami. Dzieci przyklejają wizytówki z imionami na drzewie, jeśli zajęcie im się podobało wybierają jabłka, jeśli nie – ogryzki.