X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33907
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Mali ogrodnicy. Konspekt zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla 3, 4-latków

Konspekt zajęć dydaktyczno – wychowawczych

TEMAT ZAJĘĆ: Mali ogrodnicy.
Prowadząca: Sylwia Nużyńska – Klej
Grupa : II (3-4 -latki)
Data: 19.04.2016r.
Cel główny: rozwijanie zainteresowań przyrodniczych.
Cele:
- dostrzeganie zmian zachodzących w przyrodzie w związku z nadejściem wiosny,
- utrwalenie wiadomości na temat wiosennych kwiatów oraz warunków niezbędnych do ich rozwoju,
- kształtowanie opiekuńczej postawy wobec roślin,
- tworzenie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu mowy i myślenia,
- poznanie kolejnych etapów sadzenia kwiatków z cebul kwiatowych,
- kształtowanie umiejętności sadzenia cebul kwiatowych,
- rozwijanie ekspresji ruchowej,
- doskonalenie umiejętności reagowania na zmianę w muzyce.

Cele z Podstawy Programowej:
I. Wspomaganie rozwoju mowy oraz innych umiejętności komunikacyjnych dzieci.
- zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym, fleksyjnym i składniowym;
- mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji lub komunikuje się w inny zrozumiały sposób;
-uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi
o ważnych sprawach; (3.1, 3.2, 3.3)
II. Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
- grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne; (4.2)
III. Wychowanie przez sztukę - muzyka i śpiew, pląsy i taniec.
- dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je, pląsając lub tańcząc; (8.2 )
IV. Pomaganie dzieciom w rozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych i w unikaniu zagrożeń.
- rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne charakterystyczne dla poszczególnych pór roku; (11.1)
V. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
1) nazywa oraz wyróżnia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie;
2) wie, jakie warunki są potrzebne do rozwoju zwierząt (przestrzeń życiowa, bezpieczeństwo, pokarm) i wzrostu roślin (światło, temperatura, wilgotność); (12.1, 12,2)

Metody pracy:
- czynne (zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń),
- oglądowe (pokaz),
- słowne (rozmowa, objaśnienia).
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa,
Pomoce dydaktyczne: pudełko, kwiatki – bratki, folia niebieska, cerata, łopatki dla każdego dziecka, doniczki, cebule kwiatowe, bulwy, ziemia, miski, konewki z wodą, foremki do piasku, wiaderko, łyżka, płyta CD.

Przebieg zajęć:
1. Powitanie piosenką „Dzień dobry, dzień dobry”.
2. „Co kojarzy Wam się z Wiosną?” - rundka – skojarzenia.
3. „Niespodzianka od Pani Wiosny” - Spójrzcie co znalazłam dzisiaj w sali (zielone pudełko z dziurkami na górze)? Czy wiecie co znajduje się w pudełku? (dzieci zaglądają przez dziurki do pudełka ) W pudełku są kwiatki. Czy znacie te kwiaty? Wiecie jak się nazywają? A jakie jeszcze znacie kwiaty?
4. „Z czego wyrastają kwiaty?” - rozmowa.
5. Zabawa muzyczno – ruchowa „Małe nasionko”
6. ,,Czego potrzebują kwiaty , by mogły rosnąć?’’ - rozmowa.
7. „Mali ogrodnicy” - wybieranie przedmiotów potrzebnych do sadzenia kwiatków.
8. Sadzenie cebul kwiatowych w doniczkach – demonstracja przez nauczycielkę, samodzielne sadzenie (zajęcia praktyczne).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.