Konspekt zajęć dydaktyczno – wychowawczych
TEMAT ZAJĘĆ: Kolorowa gąsienica.
Prowadząca: Sylwia Nużyńska – Klej
Grupa : I
Data: 17.04.2015r.
Cele zajęć:
- utrwalenie wiadomości na temat mieszkańców wiosennej łąki,
-dostrzeganie powtarzających się sekwencji oraz kontynuowanie występujących
w danym układzie regularności,
- rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej,
- rozpoznawanie i nazywanie kolorów,
- doskonalenie umiejętności posługiwania się klejem.
Cele z Podstawy Programowej:
I. Wychowanie dla poszanowania roślin i zwierząt.
- wymienia rośliny i zwierzęta żyjące w różnych środowiskach przyrodniczych, np. na polu, na łące, w lesie. (12.1)
II. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku. (13.6).
Metody pracy:
- słowne – rozmowa, objaśnienia, polecenia;
- oglądowe – pokaz, obserwacja;
- czynne – zadania stawiane do wykonania.
Formy pracy:
indywidualna, zbiorowa,
Pomoce dydaktyczne: ilustracje przedstawiające gąsienice, kolorowe gąsienice dla każdego dziecka, kolorowe kółka, piłki, klej.
Literatura:„Dziecięca matematyka” – E. Gruszczyk-Kolczyńska, E. Zielińska.
Przebieg zajęć:
1.„Witam tych, którzy lubią...” – powitanie dzieci.
2.„Kogo możemy spotkać na wiosennej łące?” – burza mózgów.
3.„ Gąsienica” – zagadka.
Listki chrupie Chrup! Chrup! Chrup!
Nie używa wcale nóg!
A gdy krótka minie chwila,
wnet przemieni się w motyla.
Jednak teraz też zachwyca.
Jest to....... ( gąsienica)
4. „Gąsienica mała na trawce siedziała, cała kolorowa wiosnę podziwiała.” - omówienie wyglądu kolorowej gąsienicy, wspólne układanie gąsienic ( 2 elementowych z kolorowych piłeczek, 3 elementowych – dzieci zdolne).
5. Zabawa ruchowa z wierszem:
„Gąsienica mała
po trawce biegała.
Nóżkami tupała,
rączkami machała.
W kółko się kręciła
i piłką bawiła.
Gdy deszczyk zaczął padać,
pod listkiem się skryła
i bardzo zmęczona
spać się położyła.”
6. „Kolorowa gąsienica” – praca plastyczna, z uwzględnieniem umiejętności dzieci - dostrzeganie powtarzających się sekwencji (2,3 elementowych) oraz kontynuowanie występujących w danym układzie regularności.
7. Wystawa prac plastycznych.