X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33896
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kto się ukrył na zielonej łące

"Kto się ukrył na zielonej łące" - poznajemy świat roślin i zwierząt - scenariusz zajęcia otwartego z rodzicami dla dzieci 4-5-6- letnich

TEMAT: Kto się ukrył na zielonej łące - poznajemy świat roślin i zwierząt.

DATA: 25.04.2017r.

GRUPA: 4 - 5- 6 -latki

PROWADZĄCY: mgr Małgorzata Świdzińska

CEL:
Aktywizowanie dzieci do logicznego myślenia i twórczego działania.

CELE OPERACYJNE:
* wypowiada się na zadany temat
* przelicza w zakresie 10 liczebnikami głównymi i porządkowymi
* określa położenia: na, nad, pod, w
* doskonali umiejętność odejmowania i dodawania
* wymienia zwierzęta żyjące na łące
* układa z liter nazwy zwierząt żyjących na łące
* dzieli na głoski nazwy mieszkańców łąki

POMOCE:
plansza przedstawiająca łąkę, mp3 wiosna Vivaldiego, papierowe kwiaty, opaski na głowę z kolorowymi kwiatami, sylweta wazonu, kokarda, sylwety biedronki, pszczoły, żabki,, zdjęcia mieszkańców łąki, podpisy do zdjęć, literki do tworzenia nazw mieszkańców łąki, kolorowanka biedronki, kredki, klej, czarne kropki do biedronek, zielony materiał, płyta nr 2, plakietki z liczbami.

METODY:
- słowne (rozmowa, zagadki, słuchanie wiersza, objaśnienia),
- oglądowe (pokaz ilustracji),
- czynne (zadań stawianych do wykonania),

FORMY:
- praca z całą grupą,
- zespołowa,
- indywidualna.


PRZEBIEG:

1. Zabawa integracyjna - (wszyscy stoją w kręgu).

Dobre humory wszyscy dziś mamy, więc przed zabawą się powitamy:
- niech pomachają do mnie dzieci, które mają dobry humor,
- niech zaklaszczą dzieci, które lubią się śmiać,
- niech zatupią dzieci, które lubią wiosnę,
- niech podskoczą do góry dzieci, które lubią się bawić.

2. „Przywitanie na łące” – zabawa ruchowa z elementem artykulacyjnym z reakcją na przerwę w muzyce.
- Naucz. rozkłada zielony materiał na podłodze i mówi: „wyobraźcie sobie, że przyjechaliśmy na piękną, zieloną łąkę i teraz wszystkie zwierzątka muszą się przywitać”.
- Dzieci przy muzyce spacerują „po łące”, na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:

Tu na kwiatku w trzech kolorach, ktoś tam brzęczy do wieczora.

- Dz. odgadują, że pszczoła i witają się naśladując dźwięki, które wydaje: bzz – bzz, bzz – bzz, podając sobie przy tym rękę z kolegami, gdy usłyszą muzykę dalej spacerują.

- Na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:

Czasem przez dzień cały, cicho siedzi w stawie.

- Dz. odgadują, że żaba i witają się mówiąc kum – kum, kum – kum, podając sobie ręce, gdy usłyszą muzykę spacerują dalej.

- Na przerwę w muzyce naucz. zadaje zagadkę:

Ten skaczący po łące owadzik, swoim graniem nikomu nie wadzi,
Bo ma talent muzyka i miło słuchać, gdy w trawie gdzieś cyka.

- Dz. odgadują, że konik polny i witają się mówiąc cyk – cyk, cyk – cyk, podając sobie rękę.

3. „Kwiatowe rabatki” – zabawa matematyczna. Nauczyciel zostaje „ogrodnikiem”, a dzieci – „kwiatami” na jego rabatkach. Za pomocą skakanki nauczyciel wyznacza „grządkę”. Opowiada, jak wygląda jego „rabatka”. Dzieci siadają zgodnie z opisem. Przykładowy szereg: dwa kwiaty żółte, jeden czerwony, dwa żółte. Dzieci przeliczają „kwiaty” na „rabatce” i podają swoją pozycję, posługując się liczebnikami porządkowymi. Zapraszają też do siebie kolejne dzieci, zachowując podany przez nauczyciela rytm. Nauczyciel powtarza zabawę kilka razy, proponuje nowe rytmy, stara się, aby każde dziecko miało okazję zostać „kwiatkiem”. Dzieci układają zapis zadania np.: 2+1+2=5

4. „Kwiatowe zadania” – zabawa dydaktyczna. Nauczyciel ponownie wyznacza rabatkę. Obok układa sylwetę wazonu i dużą kokardę – symbol bukietu. Dzieci siadają w odpowiednich miejscach, zgodnie z opisem nauczyciela.
Przykładowe zadanie: Na rabatce rosną trzy kwiaty czerwone, dwa żółte i cztery
niebieskie. Ile rośnie wszystkich kwiatów? Do wazonu biorę po jednym kwiatku w
każdym kolorze. Ile kwiatów zostało na rabatce?
Ile jest kwiatów w wazonie? Dokładam do wazonu jeszcze jeden kwiatek. Ile jest
kwiatów w wazonie? Pozostałe na rabatce kwiaty zabieram do bukietu. Ile kwiatów
zostało na rabatce?
Dzieci dokonują obliczeń.
5. „Konik” – zabawa ruchowa (płyta 2, piosenka 27).
Dzieci dobierają się w pary, stają w różnych miejscach sali i, trzymając się w górze za ręce, tworzą bramki. Nauczyciel wybiera jedno dziecko, które będzie konikiem, i włącza nagranie. „Konik” porusza się po sali krokiem dosuwanym i wybiera „bramkę”, pod którą przebiega. Dzieci z „bramki” doczepiają się do „konika”, tworząc węża. Zabawa trwa tak długo, aż „konik” przebiegnie pod wszystkimi „bramkami” i dzieci utworzą długiego węża.

6. „Kto mieszka na łące?” – omówienie ilustracji. Nauczyciel prosi dzieci o podanie przykładów zwierząt, które żyją na łące. Pyta dzieci, czy widziały bociana kroczącego po łące, kopiec kreta, czy udało im się kiedyś zobaczyć konika polnego lub usłyszeć jego „granie”.
Oglądanie zdjęć zwierząt żyjących na łące, dopasowanie podpisów do zdjęć, dzielenie nazw mieszkańców na głoski, tworzenie z liter nazw zwierząt mieszkających na łące.
Ćwiczenie orientacji w przestrzeni – na łące ułożone są różnokolorowe kwiaty, zadaniem dzieci jest umieścić w odpowiednim miejscu biedronki, pszczoły, żabki. Przykładowe polecenia:
Na czerwonym i niebieskim kwiatku siedzi pszczoła, nad żółtym kwiatkiem lata biedronka, pod niebieskim i żółtym kwiatkiem siedzi żabka, po prawej stronie czerwonego kwiatka siedzi biedronka, po lewej stronie niebieskiego kwiatka siedzi żabka, na żółtym kwiatku siedzi biedronka, pod czerwonym kwiatkiem siedzi żabka, nad niebieskim kwiatkiem lata pszczoła. Ile jest pszczół? Ile jest biedronek? Ile jest żabek? Ile jest razem żabek i biedronek? Ile jest razem biedronek i pszczół?
Ułóż to za pomocą cyfr i znaków.

7. „Biedronka” – kolorowanie biedronki. Następnie dzieci przyklejają biedronce kropki tak, aby na każdym skrzydełku było ich tyle samo.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.