SCENARIUSZ ZAJĘĆ DLA ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO
Cel główny: Rozwijanie orientacji przestrzennej.
Cele operacyjne: Uczeń:
- rozróżnia części swojego ciała,
- rozróżnia stronę prawą i lewą,
- ustala położenie obiektów w odniesieniu do innych obiektów,
- układa przedmioty zgodnie z poleceniem,
- reaguje na polecenia wydane przez nauczycielkę.
Środki dydaktyczne: woreczki, frotki, klocki, kredki, karty pracy.
Metody pracy: pogadanka, pokaz.
Formy pracy: indywidualna, grupowa.
PRZEBIEG ZAJĘCIA
1.Zaproszenie dzieci do zajęć rymowanką „ Robimy koło ”.
2.Zabawa „Zrośnięte bliźniaki”.
Dzieci dobierają się parami. Chodzą po sali, stykając się wymienionymi przez nauczyciela częściami ciała, np. łokciami, kolanami...
3.Założenie na prawą rękę frotki. Sprawdzenie poprawności wyboru.
4.Zabawa „Połóż prawą rękę” na: kolanie, na głowie, na nosie, na brzuchu....
To samo ćwiczenie powtarzamy z lewą ręką.
5. Zabawa woreczkami.
Dzieci dostają woreczki. Rzucają je względem siebie według poleceń nauczyciela.
Np.
•Połóżcie go za siebie.
•Połóżcie go przed siebie.
•Połóżcie go po swojej prawej stronie.
•Połóżcie go po swojej lewej stronie.
6. Zabawa połączona z maszerowaniem.
Dzieci maszerują po sali i wykonują polecenia, pokazują odpowiednią nogę według słów rymowanki.
„ Hej, idziemy na przód żwawo nóżką lewą, nóżką prawą.
Hej, maszerujemy drogą prawą nogą, lewą nogą.
I klaszczemy wciąż rękami nad głowami, nad głowami.
Potem z lewej, z prawej strony,
No i podskok. Już zrobiony?”
7. Określanie położenia klocków względem stolika.
Nauczyciel kładzie:
•klocek czerwony na stoliku,
•klocek niebieski pod stolikiem,
•klocek zielony z prawej strony stolika,
•klocek żółty z lewej strony stolika.
Następnie pyta dzieci gdzie znajduje się klocek czerwony, niebieski, zielony i żółty?
8. Ćwiczenia w kartach pracy.
Kolorowanie motyli lecących w lewą stronę na żółto, a lecących w prawą stronę na niebiesko.
9. Zabawa ruchowa „Poruszam się jak...”.
10.Podsumowanie zajęć.