Konspekt zajęć dydaktyczno-plastycznych
Nauczyciel: Agnieszka
Klasa: IIa - grupa V
Data: 14.12.2015
Cel ogólny:
Uwrażliwienie na piękno i tajemniczość zimowego krajobrazu.
Cele operacyjne:
Uczeń:
1. Potrafi wymienić elementy zimowego krajobrazu.
2. Umie określić charakterystyczne cechy i zjawiska zimowe, zna miesiące zimowe.
3. Zna zasady ortograficzne – pisownia wyrazów z „ó”
4. Wzbogaca zasób słownictwa.
5. Gromadzi doświadczenia plastyczne poprzez wykonywanie pracy z zastosowaniem różnych technik plastycznych (malowanie patyczkami kosmetycznymi).
6. Przejawia aktywność i inicjatywę twórczą.
7. Rozwija sprawność manualną.
Metody:
Słowna
Praktycznego działania
Gry dydaktyczne: zagadki , zdania niedokończone, karty pracy, kartki ze słownictwem
Środki dydaktyczne:
blok techniczny, farby plakatowe, pędzle, woda, patyczki kosmetyczne.
Formy pracy:
Zbiorowa
Indywidualna
Przebieg zajęć:
Faza przygotowawcza:
Przygotowanie tła do pracy plastycznej.
Faza właściwa zajęć:
1 Wprowadzenie w tematykę zajęć poprzez odczytanie fragmentów wierszy Teresy Kokoszka pt.: „Zimowy pejzaż.” i Bożeny Formy pt.: ”Zima”
Ubrał się w strojne szaty grudzień,
rozciągnął nad ziemią biały koc.
Okręcił w zawieruchę krótki dzień,
granatowym płaszczem okrył długą noc.
Oryginalne białe palto założyła zima,
kołnierz puchowy, szal jak pierze.
Głowę jej woalka śnieżna okrywa,
podoba mi się bardzo - mówię szczerze.
Zamknęła zima wrota sąsiadce jesieni,
teraz ona będzie hulać po świecie.
Każdy wieczór - w bajeczny czar zamieni,
To są niezapomniane uroki zimy przecie.
„Zima” Bożeny Formy:
Lecą z nieba płatki śniegu,
świat się cały bieli wkoło.
Zabierz narty oraz sanki
na dół z górki mknij wesoło.
W słońcu skrzą się śnieżne gwiazdki,
zostań z nami pani zimo.
Drzewa mają białe czapy,
wśród nich zjeżdżać będzie miło.
Mróz siarczysty uszy ściska,
nosy wszystkich są czerwone.
Zimo ! Śniegu sypnij więcej,
dzieci będą zachwycone.
2. Uczniowie dopasowują określenia – przymiotniki do podanych rzeczowników.
3. Dzieci wymieniają miesiące zimowe – rozwiązując diagram : „sałatkę zimową” i „ zegar roku”.
4. Zabawa śnieżynki – dzieci dobierają się w pary podając zasadę ortograficzną pisowni wyrazów z „ó”
5. Przed przystąpieniem do wykonania pracy plastycznej, na podstawie czytanych wierszy omówienie cech i kolorystyki zimowego krajobrazu, elementów pracy plastycznej.
6. Wykonanie przez dzieci pracy plastycznej zgodnie ze wskazówkami i instrukcjami nauczyciela.
(W przypadku wcześniejszego skończenia prac przez niektórych uczniów - rozwiązywanie zagadek o tematyce zimowej)
7. Porządkowanie miejsc pracy, mycie rąk.
8. Zakończenie zajęć, prezentacja wykonanych pejzaży, podziękowanie uczniom za zaangażowanie.
9.Ewaluacja zajęć.
Uczniowie, którym zajęcia się podobały uśmiechną się do mnie i pomachają ręką.