„Przedszkolak - bezpieczny użytkownik drogi”.
Scenariusz zajęć z zakresu bezpieczeństwa na drodze.
Miejsce zajęć: sala przedszkolna
Temat: Przedszkolak - bezpieczny użytkownik drogi.
Cele ogólne:
- utrwalenie zasad ruchu drogowego.
- utrwalenie znajomości wybranych znaków drogowych jako profilaktyka w wypadkach z udziałem dzieci.
- rozumienie znaczenia sygnalizacji świetlnej.
- rozwijanie umiejętności wokalnych oraz rytmicznego poruszania się do muzyki.
- rozwijanie sprawności manualnych.
- rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów ze względu na określone cechy.
Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna podstawowe zasady ruchu drogowego.
- zna wybrane znaki drogowe.
- przewiduje konsekwencje nieprzestrzegania zasad ruchu drogowego.
- wie do czego służy sygnalizacja świetlna.
- rytmicznie porusza się do muzyki, śpiewa piosenkę.
- wykonuje wydzierankę z kolorowego papieru.
- klasyfikuje przedmioty ze względu na określone cechy ( kolor, wielkość, przeznaczenie).
Metody:
- słowna
- oglądowa
- zabawowa
- działania praktycznego
Formy:
- indywidualna
- grupowa
Pomoce dydaktyczne: tekst opowiadania H.Łochockiej pt. „Jak wróbelek Elemelek leśną dróżką szedł w niedzielę”, sylwety zwierząt występujących w opowiadaniu (które nauczyciel przypina na tablicy) – sarny, lisa, ślimaków, jeża, wiewiórki, zająca, bociana, wróbelka Elemelka, mrówki, ilustracje przedstawiające dzieci zachowujące się właściwie lub niewłaściwie na drodze, ilustracje niektórych znaków drogowych, kartoniki z napisami „tak” i „nie”, sylwety samochodów osobowych oraz wywrotek, płyta, magnetofon, sylwety lizaka policyjnego, papier kolorowy, klej.
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci piosenką „Wszyscy są witam was”.
2. Zapoznanie z tematem – poinformowanie dzieci o celach zajęć.
3.Opowiadanie . H.Łochockiej pt. „Jak wróbelek Elemelek leśn?
dróżką szedł w niedzielę”.
4. Słuchanie opowiadania, rozmowa na temat opowiadania:
- jak miał na imię ptaszek w naszym opowiadaniu?
- do kogo szedł Elemelek?
- jak zachowywał się na drodze?
- jakie zwierzątka spotkał idąc do cioci?
- kto go zatrzymał?
- co policjant –bocian powiedział Elemelkowi, gdy go zatrzymał?
- kogo zdeptałby Elemelek?
- w jaki sposób policjant-bocian ukarał Elemelka?
- co Elemelek obiecał policjantowi –bocianowi?
- jak ty oceniasz zachowanie Elemelka?
- jak należy zachowywać się w pobliżu ulicy? – wypowiedzi dzieci (zwrócenie uwagi dzieci na zachowanie szczególnej ostrożności).
- w jakich miejscach powinniśmy przechodzić przez ulicę? (oznaczonych pasami lub z sygnalizacją świetną). Tutaj warto przypomnieć znaczenie kolorów sygnalizacji świetnej oraz zasady rozglądnięcia się przed wejściem na pasy – „spójrz w lewo, spójrz w prawo i jeszcze raz w lewo a gdy nic nie jedzie idź”. W tym miejscu można przeprowadzić przypomnienie/naukę poprawnego rozglądania się – z zachowaniem właściwych kierunków: lewo-prawo-lewo.
Zwrócenie uwagi dzieci, że jako piesi chodzimy zawsze po chodniku lub poboczu, nigdy zaś po ulicy. Podkreślenie faktu, że dzieci zawsze chodzą pod opieką osób dorosłych a przechodząc przez ulicę powinny zawsze trzymać się dorosłego za rękę.
5.Zabawa ruchowa „ Bądź uważny ”
Gdy nauczycielka podnosi krążek w kolorze zielonym - dzieci spacerują po sali. Gdy podniesie krążek w kolorze czerwonym – zatrzymują się. Natomiast kolor żółty krążka oznacza że – dzieci rozglądają się na boki: przygotowują się, oczekując na kolor zielony który jest sygnałem do dalszego spacerowania po sali (utrwalenie znaczenia kolorów sygnalizacji świetlnej).
6.Praca z obrazkiem przed tablicą tematyczną – stosowanie tabliczek z napisami „tak”, „nie”.
I Wersja
Na tablicy nauczyciel umieszcza ilustracje przedstawiające:
- Chłopca stojącego z babcią przed przejściem dla pieszych,
- Dziewczynkę i chłopca przechodzącego przez jezdnię w niedozwolonym miejscu,
- Dzieci grające w piłkę na środku ulicy,
- Chłopca jadącego rowerem złą stroną ulicy,
- Chłopca i dziewczynkę na spacerze z psem obok przejścia dla pieszych,
- Chłopca widzącego wypadek samochodowy – dzwoniącego po policję.
Nauczyciel odsłania po kolei obrazki. Dzieci mają ocenić, czy osoby znajdujące się na poszczególnych obrazkach zachowują się właściwie czy też niewłaściwie poprzez podnoszenie kartoników z napisami „tak”, „nie”.
II wersja
Nauczyciel pokazuje ilustracje wybranych znaków drogowych przekazując jednocześnie informacje o znakach (prawdziwe lub nieprawdziwe). Dzieci podniesieniem tabliczki z napisem „tak” bądź „nie” mają ocenić prawdziwość wypowiedzi nauczyciela.
7.Zabawa matematyczna „Samochody w garażach”
Nauczyciel przygotowuje sylwety garaży w różnych kolorach. Dzieci siedzą w kole, każde trzyma w ręce sylwetę samochodu – osobowego lub wywrotki. Samochody te różnią się między sobą kolorem oraz wielkością. Zadaniem dzieci jest zaprowadzenie do garaży samochodów o które poprosi nauczyciel oraz ich przeliczenie (na miarę umiejętności dzieci).
Do garażu wjeżdżają samochody:
- duże osobowe,
- małe wywrotki
- małe osobowe
- małe wywrotki,
- wywrotki niebieskie itp.
8.Śpiew zbiorowy piosenki „Pan policjant” – utrwalenie słów, melodii. Inscenizacja ruchowa piosenki.
9.Praca plastyczna: lizak pana policjanta – wydzieranka.
10.Podsumowanie zajęć.
Data: Rzeszów, 25.04.2017