X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33861
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Owocowy sok pijemy i na śnieg biegniemy - scenariusz zajęć

Owocowy sok pijemy i na śnieg biegniemy

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w grupie dzieci 3-letnich

Cel ogólny:
Indywidualizacja procesu wspomagania rozwoju dzieci – dokonywanie zróżnicowania stopnia trudności zadania lub aktywności

Cele operacyjne (dziecko):
nazywa podstawowe pokarmy, wdraża się do rozróżniania produktów zdrowych i niezdrowych
słucha wiersza i rozmawia o jego treści
maluje farbami lub rysuje wg własnego pomysłu
dba o bezpieczeństwo swoje i rówieśników podczas zabaw
Metody:
Słowna: rozmowa, objaśnienia
czynnościowa: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania
percepcyjna: pokaz, przykład

Formy pracy: zbiorowa, indywidualna, grupowa jednolita

Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza, ilustracja do wiersza, ilustracje produktów żywnościowych do zagadek słownych, skoczna muzyka na płycie CD, odtwarzacz CD, szarfy w kolorze zielonym i czerwonym,
Indywidualizacja procesu wspomagania rozwoju dzieci:
pozytywne wzmocnienia (dla Zosi gdy bierze udział w zabawach ruchowych, dla Michała gdy słucha i respektuje polecenia nauczyciela, dla dzieci nieśmiałych, które aktywnie będą uczestniczyć w zajęciach)
zachęcanie do działania (dla dzieci nieśmiałych i wycofanych)
dobór metod i stymulujących środków dydaktycznych: (dla wzrokowców: ilustracje, plakaty; dla słuchowców: słuchanie wiersza, rozmowa; dla kinestetyków: zabawy ruchowe)
Przebieg zajęcia:
Rozpoczęcie zajęć rozmową nt. „Co najbardziej lubię jeść?” Nauczyciel pyta dzieci o ulubione danie i pozwala im na swobodne konstruowanie odpowiedzi. Zachęca dzieci nieśmiałe i wycofane do zabrania udziału w rozmowie.

Wysłuchanie wiersza K. Gawlik Jemy zdrowo, wraz z pokazem ilustracji. Prowadząca prezentuje przypięte na tablicy ilustracje i odczytuje dzieciom wiersz:
Każdy, kto chce rosnąć zdrowy – niech zna przepis kolorowy:
Jedz owoce i jarzyny – one mają witaminy.
Zjadaj jogurt, mleko, sery – zamiast wcinać hamburgery.
Nie jedz frytek, zapiekanki – za to lepiej pij maślanki.
Zamiast pijać oranżadę – przyjmij lepiej dobrą radę
i z owoców sok wyciśnij – zdrowszy jest i bardzo pyszny.
I do mięsa jedz sałatki – zdrowe, smaczne to dodatki.
Gdy na zdrowiu ci zależy – mleczna zupa niech z talerzy
na śniadaniu szybko znika – zamiast ciastka, batonika.
I unikaj gór słodyczy, bo to zdrowia też się tyczy.
No i nie rób kwaśnej miny, kiedy zjadasz witaminy!
Rozmowa kierowana dotycząca treści wiersza: Nauczyciel pyta dzieci czego dotyczył wiersz, jakie produkty spożywcze się w nim pojawiły. Naprowadza dzieci prezentując raz jeszcze ilustracje na tablicy i przypominając o konieczności prawidłowego odżywiania się dla zachowania zdrowia. Zachęcanie dzieci nieśmiałych do wypowiadania się.
Zabawa ruchowa: „Niech wstaną wszyscy, którzy lubią jeść” - Dzieci siedzą w kole, na hasło „Niech wstaną wszyscy, którzy lubią jeść” wstają osoby, które zgadzają się z końcówką zdania dodaną przez nauczycielkę wg własnego pomysłu. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie. Wymieniamy nazwy zdrowych produktów żywieniowych. Zachęcanie Zosi Z do brania udziału w zabawie ruchowej.

Zabawa przy muzyce: „Zdrowe zakupy” - Nauczyciel rozkłada na dywanie w różnych miejscach sylwety produktów żywieniowych oraz szarfy (1 zielona i 1 czerwona). (Z grupą dzieci – upewnienie się, że rozróżniają te kolory). Kiedy słychać muzykę – dzieci poruszają się w rytm muzyki pomiędzy nimi. Gdy muzyka cichnie – każde z dzieci wybiera 1 obrazek. Następnie dzieci wspólnie z prowadzącą określają, czy dany produkt należałoby kupić i zjeść aby być zdrowym, czy też nie. Produkty „Zatwierdzone” trafiają do zielonej szarfy, reszta do czerwonej. Dzieci młodsze (2,5 -letnie mogą jedynie pokazać, do której grupy należy przyłączyć obrazek).
Upewnienie się, że Michał. rozumie polecenia, w razie potrzeby powtórzenie ich.
Zachęcenie Julii do policzenia obrazków w każdej szarfie, rozwijanie uzdolnień matematycznych – liczenia przedmiotów i uświadamia sobie, że ilość nie zależy od sposobu liczenia
Praca plastyczna w grupach – wykonanie plakatu: dzieci zostają podzielone na grupy 3-4 osobowe i przy stolikach przygotowują plakaty o zdrowym odżywianiu: wypełniają za pomocą farb kontury produktów (wcześniej przygotowane przez nauczycielkę) dobrych dla zdrowia człowieka. Dzieci, które mają ochotę, bądź bardziej sprawne manualnie - same rysują wybrany produkt będący zdrowym jedzeniem. Po wyschnięciu prac z pomocą nauczyciela dzieci nakleją je na dużych arkuszach tworząc plakaty.
Zakończenie zajęć: prezentacja wykonanych plakatów na forum grupy oraz przygotowanie ich wystawy na galerii w szatni.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.