X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33854
Przesłano:

Zwierzęta mieszkające na wsi. Scenariusz zajęć terapeutyczno-logopedycznych dla klasy 0

Scenariusz zajęć terapeutyczno-logopedycznych

Klasa : „0”
Temat: „Zwierzęta mieszkające na wsi”

Cele ogólne:
– nabywanie umiejętności wyodrębniania grup według podanego kryterium,
– rozwijanie umiejętności przeliczania na konkretach,
- doskonalenie sprawności artykulacyjnej,
- rozwijanie słuchu fonemowego oraz koordynacji słuchowo-ruchowej,
- wdrażanie narządów artykulacyjnych do wyraźnej pracy podczas mówienia.

Cele operacyjne
Dziecko potrafi:
– rozpoznawać i nazywać na podstawie obrazków zwierzęta żyjące na wsi,
– rozpoznawać i naśladować za pomocą mowy odgłosy wydawane przez zwierzęta,
– wyodrębniać zwierzęta i grupować według rodzaju,
– przeliczać na konkretach w zakresie własnych możliwości (liczenie zwierząt
danego rodzaju).

Metody:
– wspierające, stymulujące, usprawniające,
– czynne: zadania stawiane do wykonania,
– percepcyjne: instrukcja i pokaz.

Środki dydaktyczne:
- obrazki zwierząt żyjących na wsi ( duże, małe do przeliczania, rozcięte w formie puzzli ),
- tekst wiersza „Ko,ko,ko, kwa,kwa,kwa, kto mój język zna?” Ewy Stadtmuller ,
- płyta CD z nagranymi odgłosami zwierząt,
- magnetofon.

Przebieg zajęć:
1. Zabawa artykulacyjna – wiersz „Ko,ko,ko, kwa,kwa,kwa, kto mój język zna?” Ewy Stadtmuller ( wg: „Jaś”, nr 4/1999 ).
2. Zabawa ortofoniczna „Głosy zwierzat” – prowadzący zachęca dzieci do naśladowania głosów zwierząt przedstawionych na obrazkach, które wcześniej rozłożył na dywanie. Dzieci kolejno wybierają jeden obrazek, nazywają zwierzę i naśladują jego odgłosy. Nauczyciel zwraca uwagę na odpowiednie ułożenie warg, języka czy zębów podczas artykulacji.
3. „Co to za zwierzątko?” – zagadki słuchowe. Rozpoznawanie odgłosów wydawanych przez zwierzęta, nagranych na płycie CD.
4. „Zwierzęta z wiejskiej zagrody” – grupowanie zwierząt według rodzaju, liczenie zwierząt danego rodzaju, przeliczanie ( praca w grupach, przy stolikach ).
5. „Jakie to zwierzę?” – składanie obrazka z podanych elementów ( puzzle, praca w grupach, przy stolikach ).
6. Zabawa słuchowo-ruchowa „Szczeniaki i kociaki” ( wg: K. W. Vopel, „Witajcie uszy!” ) – Nauczyciel ustala jak odzywają się małe pieski i kotki. Zwraca uwagę na to, że wszystkie one zachowują się bardzo cicho. Prosi by dzieci ustawiły się w pewnej odległości od siebie. Następnie każdemu szepcze na ucho nazwę zwierzątka do naśladowania. Na umówiony sygnał dzieci chodzą po sali, cicho wydają odgłosy i szukają swoich „rodzin”.
7. Zagadki bez fonii – „Jakie zwierzątko naśladuję?” – Nauczyciel rozkłada na dywanie obrazki zwierząt. Nie używając głosu , pokazuje za pomocą ułożenia warg, języka oraz zębów układ narządów mowy odpowiadający dźwiękom wydawanym przez różne zwierzęta. Dzieci odgadują a następnie zadają sobie wzajemnie podobne zagadki.
8. Nauczyciel dziękuje dzieciom za aktywny udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.