X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 33839
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dbamy o Ziemię, czyli nie wyrzucajmy powietrza do kosza - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych w Przedszkolu Miejskim Nr 11
z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach

Temat zajęć: Dbamy o ziemię, czyli nie wyrzucajmy powietrza do kosza.
Termin: 21.04.2017r.
Miejsce: sala gimnastyczna
Osoby prowadzące: Joanna Kromkowska, Anna Łukasik-Frątczak

Cele ogólne:
• Kształtowanie postaw proekologicznych;
• Zachęcanie dzieci do segregowania odpadów.

Przewidywane efekty:
Dziecko:
• wie, że wszyscy ludzie muszą dbać o środowisko naturalne;
• zna ekologiczny sposób wyrzucania śmieci (segregowanie odpadów);
• bierze udział w zabawach z wykorzystaniem materiału recyklingowego.

Metody pracy:
- słowne, czynne, metoda twórczego myślenia – burza mózgów,

Formy:
- zespołowa, grupowa.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:
1.2) przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i w sytuacjach zadaniowych) oraz w świecie dorosłych;
4.2) grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: to do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne;
4.3) stara się łączyć przyczynę ze skutkiem i próbuje przewidywać, co się może zdarzyć.

Pomoce dydaktyczne:
Płyta CD, magnetofon, wiersz Igora Sikiryckiego pt. „Sznurek Jurka”, sznurek, skórka od banana, torby foliowe, papierki po cukierkach, ścierka, pusta bombonierka, patyki od lodów, plastikowe kubki, jeden kalosz, kartki, 3 pojemniki do segregowania odpadów, plastikowe butelki, 2 pojemniki do eksperymentu, chusta animacyjna, piłka, gazety, taśma, małe piłeczki, ilustracje przedstawiające zachowania ekologiczne i nieekologiczne, kolorowanki, zioła.

PRZEWIDYWANY PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Powitanie.
Wszystkie dzieci stają w kole. Nauczycielka wypowiada różne powitania. Dzieci, które uważają, że zostały powitane podnoszą ręce i machają do pozostałych.
- Witam tych, którzy mają na sobie zieloną bluzkę;
- Witam tych, którzy lubią kolor zielony;
- Witam tych, którzy lubią wiosnę.

2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Przybliżenie dzieciom, co to za święto Dzień Ziemi (coroczne wydarzenie obchodzone 22 kwietnia w celu promowania ochrony środowiska, zwiększenia świadomości ekologicznej).

3. „Grasz w zielone” – zabawa muzyczno – ruchowa. Dzieci stoją w kole, nauczycielka podchodzi do każdego dziecka, pytając: Grasz w zielone? (gram); Masz zielone? (mam)- dziecko pokazuje zielony kolor na swoim ubraniu.

4. „Co kojarzy się z kolorem zielonym” – burza mózgów, podawanie przez dzieci przykładów przedmiotów w kolorze zielonym.

5. Inscenizacja do wiersza Igora Sikiryckiego pt. „Sznurek Jurka”. W czasie mówienia wiersza nauczycielka rozsypuje kolejne przedmioty wymienione w wierszu.

6. „Segregujemy śmieci” – dzieci nazywają kolory pojemników i z pomocą nauczycielki odczytują, jaki rodzaj śmieci wrzuca się do danego pojemnika. Klasyfikowanie odpadów występujących w wierszu do odpowiednich pojemników.
7. „Nie wrzucajmy powietrza do kosza” – eksperyment. Nauczycielka ustawia na środku sali dwa pojemniki. Dzieci wkładają do pierwszego z nich butelki. Zastanawiają się, co można zrobić, aby zmieściło się ich więcej w pojemniku. Dzieci zgniatają butelki i umieszczają w drugim pojemniku taką samą ilość. Następnie porównują, w którym pojemniku mniej miejsca zajęła ta sama ilość butelek.

8. Zabawy z chustą animacyjną:
• „Ratujmy świat” – zabawa z wykorzystaniem piłki. Dzieci falują tak chustą, aby piłka (ziemia) nie spadła z chusty.
• „Zielono mi” - chusta leży na podłodze, dzieci tańczą dookoła, na sygnał muszą jak najszybciej wskoczyć na kolor zielony.

9. Eko – zabawy:
• „Gdzie jest więcej?” – nauczycielka dzieli dzieci na 2 grupy. Na środku sali przykleja taśmę. Dzieci z gazety formują kulki, a następnie kiedy gra muzyka starają się jak najwięcej kulek przerzucić na stronę przeciwnika. Gdy muzyka cichnie nauczycielka przelicza, która drużyna ma mniej kulek po swojej stronie.
• „Butelkowe kręgle” – nauczycielka ustawia plastikowe butelki na planie trójkąta i wyznacza linię z której dzieci będą turłały piłkę. Dzieci ustawiają się jeden za drugim. Kolejno toczą małą piłkę starając się strącić jak najwięcej butelek.
• „Taniec na gazecie” – dzieci dobierają się w pary i tańczą na gazecie. Gdy muzyka cichnie składają gazetę i tańczą dalej. Procedura składania gazety się powtarza. Wygrywa para, której uda się zatańczyć na jak najmniejszym kawałku gazety.

10. „Z czego cieszy się ziemia” – zabawa utrwalająca zachowaniam proekologiczne. Dzieci opisują, co jest przedstawione na ilustracjach. Wybierają te, które przedstawiają zachowania proekologiczne i układają obok ilustracji przedstawiającej uśmiechniętą kulę ziemską.

11. Podsumowanie zajęć. Wręczenie kolorowanek o tematyce ekologicznej oraz ziół do uprawy w salach poszczególnych grup.

Opracowanie:

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.